307

عقیق یمنی سرخ

حکاکی کوپال : استاد شمشادی

متن : سبحان ربی الاعلی و بحمده

سبحان الله و الحمدلله و لا إله إلا الله و الله أکبر (تسبیحات اربعه)

ربنا آتـنا فی الدنیا حسنه و فی الاخرة حسنة و قنا عذاب النار (ذکر قنوت)

عقیق یمنی سرخ شمشادی 307عقیق یمنی سرخ کوپال 307

طول نگین 67 عرض نگین 31 ضخامت 3.5 میلیمتر

قیمت : 1.650.000 تومان

*************************************************

یکی از دعاهایی که خداوند در قرآن به ما آموخته : «رَبَّنا آتِنا فِی الدُّنْیا حَسَنَةً وَ فِی الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنا عَذابَ النَّارِ» است. حسنه در این آیه به معناى هرگونه خیر و خوبى است و مفهومى وسیع و گسترده دارد که تمام مواهب مادى و معنوى را شامل میشود، بنابراین، آنچه در روایات یا کلمات مفسران آمده؛ بیان مصداق‌هاى روشن آن مى ‏باشد، و مفهوم آیه را محدود نمیکند.

انسان‌ها را می‌توان از یک نگاه به سه دسته تقسیم کرد:

(1) گروهی از مردم تنها دنیا را می‌خواهند، لذت‌های این دنیا غرق‌شان کرده و هیچ زاد و توشه‌ای از آخرت ندارند. قرآن کریم در بسیاری از آیات، تلاش کرده این تفکر را از بین ببرد و به یاد انسان‌ها بیندازد که آخرتی نیز وجود دارد و اگر این تفکر را رها نکنند، عذاب سختی گریبان‌گیر آنها می‌شود : «آنها که ایمان به ملاقات ما (و روز رستاخیز) ندارند، و به زندگى دنیا خشنود شدند و بر آن تکیه کردند، و آنها که از آیات ما غافلند، (همه) آنها جایگاهشان آتش است، به‌خاطر کارهایى که انجام می‌دادند!». البته بسیاری نیز به خداوند معتقدند و از او تنها برای این دنیا دعا می‌کنند: «… بعضى از مردم می‌گویند: خداوندا! به ما در دنیا، (نیکى) عطا کن! ولى در آخرت، بهره‏اى ندارند».

(2) گروهی دیگر تنها به فکر آخرت هستند. اشکال آ‌نها در ترک کامل دنیا و عزلت‌نشینی است، آنها در دنیا تمام لذت‌ها را ترک کرده و تنها به آخرت می‌اندیشند؛ روشی که مخالف سیره و عمل پیامبر(ص) گرامی اسلام و ائمه اطهار(ع) است.

(3) دسته سوم تلاش می‌کنند هم آخرت را به دست آورند و هم دنیا را داشته باشند و در این راه مخالف دستورات الهی عمل نمی‌کنند. انسان باید در زندگی خود چنین هدفی را دنبال کند و برای دست‌یابی بدان، فکر و تلاش داشته باشد؛ تا بتواند به کمال انسانی دست یابد و این‌گونه به هدفی که خداوند برای انسان در نظر گرفته و خیر انسان در آن است، برسد. خداوند در قرآن نیز دعایی را ذکر می‌کند که بر اساس آن انسان باید جمع بین دنیا و آخرت خود کند، خداوند پیش از بیان آیه مورد بحث، به بیان مناسک حج پرداخته و بعد از آن ذکر و به یاد خدا بودن را دستور می‌دهد، سپس اصل دعا کردن را یاد می‌دهد: «… مِنْهُمْ مَنْ یَقُولُ رَبَّنا آتِنا فِی الدُّنْیا حَسَنَةً وَ فِی الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنا عَذابَ النَّارِ».

آری؛ این همان دعایی است که خداوند به بشر آموخته تا سعادت و خیر دنیا و آخرت را برای خود طلب کند.

مرجع : islamquest.net (معنای حسنه در دنیا و آخرت)

هنوز دیدگاهی ثبت نشده

برچسب ها :
خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.