2597

گردنبند عقیق یمنی خط کوپال

حکاک : استاد شمشادی

متن : لا اله الا الله الملک الحق المبین

***********************************************

سبک کوپال (کوپال چیست) koppal یا kupal : گرایش و شیوه خطاطی و حکاکی منطقه خاصی در هند به همین نام است که عمر آن حداکثر چهارصد سال تخمین زده میشود. در این طریق با تصرفات و تغییرات هنری در سبک ثلث و نستعلیق، ساختارهای بدیع و زیبایی به دو صورت برجسته و ریحانی ظریف آفریده میشود. سبک کوپال در حجاری و حکاکی بروی نگین انگشتر از جنس عقیق و جزع و همچنین سنگهای قیمتی کاربرد بیشتری داشته و دارد.

گردنبند خط کوپال 2597

در ایران از استاد سید مرتضی حمیدی شیرازی ملقب به ذرّه ،چندین اثر هنری و کلکسیونی سبک خط کویال به زیبایی حکاکی شده است. استاد ذرّه از یاران صمیمی استاد حاج حسین جدی ،استاد مسلم انگشترسازی ایران، بوده اند.در حال حاضر اساتیدی چون آقایان محسن حیدری و شمشادی از حکاکان پیشرو در حکاکی سبک کوپال بوده و آثار زیبا و دلنشینی توسط ایشان ایجاد و ارائه شده است.این سبک هنری از حکاکی در عصر حاضر ، به دلیل زیبایی و سادگی دارای تقاضای رو به رشد میباشد.

گردنبند کوپال شمشادی 2597

حاشیه : آیت الکرسی ، اللهُ لَا إِلَهَ إِلَا هُوَ الْحَيُّ القَيُّوم لَا تَأْخُذُه سِنَةٌ وَ لَا نَوْم لَهُ مَا فِي السَّماوَاتِ وَ مَا فِي الأَرضِ مَن ذَا الَّذِی يَشفَعُ عِندَهُ إِلَا بِإِذْنِه يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيدِيهمْ وَ مَا خَلْفَهُمْ وَ لَا يُحِيطُونَ بِشَيْء مِنْ عِلْمِهِ إِلَا بِمَا شَاءَ وَسِعَ كُرْسِيُهُ السَّمَاواتِ وَ الْأَرضَ وَ لَا يَئُودُهُ حِفْظُهُمَا وَ هُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

قاب نقره ساخته استاد عبدالله کریمی

طول قاب 60 عرض 56 میلیمتر ، وزن 36 گرم

فروش رفته

محمد رضا کریمی از ابهر 1 آوریل 2016 - 10:07 ب.ظ

سلام میفرمایید خط کوپال قدمتش حداکثر نیم قرن هست؟
پس چگونه خط های کوپال 400_500 ساله در سایتهای معتبر موجود هست حتی خود شما هم چند تا فروخته اید قبلا؟

Arash Bakhshoodeh 3 آوریل 2016 - 8:18 ق.ظ

سلام بر برادر عزیزم
در ابتدای پاسخ به سوال شما بایستی عرض کنم که نگرش علمی و تحقیقی در خصوص خاستگاه و جایگاه پیدایش خط کوپال در جایی دیده نمیشه و این موضوع به تحقیقات علمی جامع و مفصل نیاز داره.
شما اگر به تاریخ ایران در دوره صفویه (شروع 1501 _ پایان 1736 میلادی) خواهید دید که بیشترین تعاملات فرهنگی بین ایران و هند در دوره صفویه بوده و در این دوره مهاجرت گروهی از ایرانیان به هندوستان باعث ایجاد تعاملات زیادی در زمینه های هنری و ادبی بوده که حتی باعث ایجاد سبک هندی در زمینه شعر پارسی (سبک هندی _ صائب تبریزی) شده است.بنده از دوستانی که علاقمند به این موضوعات هستم و همچنین حضرتعالی به مطالعه تاریخ ایران در دوره صفویه و همچنین کتاب دانشنامه مهر و حکاکی در ایران (تالیف استاد محمدجواد جدی) دعوت میکنم.
لازم به ذکر هستش که خدمت شریف شما عرض بکنم که بنده در فروش خط کوپال کهنه که اکثرا بروی آثار فاخر استاد حاج حسین جدی بوده تا به حال تاریخ حکاکی ذکر نکرده و بیشتر از عبارت قدیمی استفاده کرده ام.

از شما بابت سوالاتی که به روشن شدن برخی موضوعات کمک میکنه و همچنین نگاه کاوشگر شما سپاسگزارم.

بهادرى 11 آوریل 2016 - 3:55 ق.ظ

احسنت… البته يكى از فاخرترين اثار كوپال اثر استاد ذره با ركاب استاد جدى در پارس جواهر فروخته شده… در بعضى فروشگاها خط كوپال ٤٠٠ ساله هم معرفى ميشه كه بعيد به نظر ميرسه حقيقت داشته باشه… فكر نميكنم از مرز يك قرن تجاوز كنه.
با تشكر

خالد 20 آوریل 2016 - 1:24 ق.ظ

جناب مهندس بخشوده سلام
چند نمونه از آثار حكاكي كوپال استاد محسن حيدري هم در سايت بگذاريد.متشكرم

خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.