پریدوت یا زبرجد

پریدوت از کلمه عربی(فاریدات ) بمعنی جواهر گرفته شده است. در قرن هیجدهم فرانسوی ها اولین کسانی بودند که این سنگ سبز متمایل به زرد را پریدوت نامیدند. پریدوت تا قرن هیجده توپاز نامیده میشد. در 1500 سال پیش از میلاد مسیح، مصریان پریدوت را بعنوان جواهر استفاده میکردند و آن “جواهر خورشید” تصور میشد. این باور وجود دارد که جهت گسترش مقاومت کامل و نیروی جادویی اش، آن باید در طلا بکار رود. پریدوت سنگ تولد ماه مرداد است و به سومین سالگرد ازدواج اختصاص داده میشود.

نامي که معمولاً در مينرالوژي برای پریدوت استفاده مي شود لوليوين است.( به علت رنگ سبز زيتوني که دارد)
لوليوين کاني است که در سري که اعضاي انتهايي آن فورستريت (Mg2SiO4) و فاياليت (Fe2SiO4) است، ظاهر مي شود. جلاي شيشه اي و چرب دارد،نسبت به اسيدها مقاوم نيستند. تحت فشار زياد از هم پاشيده مي شود درنتيجه برخي مواقع با لايه اي از فلز آن را مي پوشانند. انواع کم ياب پريدوت چشم گربه اي و پريدوت ستاره اي است.

 

 

Peridotgem

 

دو ويژگي مهم پريدوت: يکي ظاهر نرم پريدوت به علت دوتايي قوي صفحات پشتي بر اساس بيرفرنژانس بالا است. همچنين براي پريدوت عادي است که ادخال هاي زنبق آبي ( Lily Pad) داشته باشد. اينها ادخال هاي طبيعي در سنگ هستند که به ساختار هاي زنبق آبي داخل سنگ ظاهر مي شوند. بسيار نادر است که اينها را در سنگ سبزي غير از پريدوت ديده شود. هر دو مورد بالا نشانه هاي کليدي براي شناسايي پريدوت با استفاده از يک لوپ مي باشد

 

 

 

مشخصات پریدوت

رنگ: زرد – سبز، سبز زيتوني، مايل به قهوه اي
رنگ خاکه: سفيد
سختي در مقياس موهس: 5/6 – 7
وزن مخصوص: 28/3 – 48/3
سيستم کريستالين:اورتورومبيک
ساختار شيميايي: Mg,Fe2SiO4، سيلسکات آهن منيزيم
شفافيت :شفاف
ضريب شکست: 650/1 – 703/1

باور عمومی‌ این‌ است‌ كه‌ همراه‌ داشتن‌ این‌ سنگ‌ به‌ قلب‌ نیرو می ‌بخشد ، گردش‌ خون‌ را منظم‌ می‌ كند و باعث‌ تقویت‌ استخوان ‌ها می ‌شود.

به ‌علاوه، وجود گردنبند پریدوت‌ بر گردن‌ خانم‌ها وقار و جلوه‌ خاصی‌ به‌ آنها‌ می‌ دهد و نیز باعث‌ روشن‌ بینی‌ و بصیرت‌ و غلبه‌ بر اندوه‌ و ناراحتی‌ های‌ روزانه‌ خواهد شد. بلورهای‌ زیبای‌ پریدوت‌ در دوران‌های‌ مختلف‌ از معادن‌ دریای‌ سرخ‌ توسط‌ جنگجویان‌ به‌ اروپا آورده‌ شده‌ و بیشتر برای‌ كلیساها مورد استفاده‌ قرار می ‌گرفته‌ است.

این‌ نگین‌ به‌ علت‌ نداشتن‌ سختی‌ لازم‌، كمتر در جواهرات‌ به ‌كار می ‌رود. به‌ خانم‌های‌ متولد مرداد توصیه‌ می ‌شود یك‌ نگین‌ پریدوت‌ را به ‌صورت‌ مدال‌ با زنجیر به‌ صورتی‌ به‌ گردن‌ بیاویزند كه‌ قسمت‌ زیر آن‌ با بدن‌ تماس‌ داشته‌ باشد. در ضمن‌ یادآوری‌ می‌ شود چون‌ نگین‌ پریدوت‌ را به‌ شكل‌ زمرد تراش‌ می‌ دهند، بیشتر به‌ صورت‌ مدال‌ و انگشتر می‌ توان‌ از آن‌ استفاده‌ كرد.

Peridot

بزرگترین‌ نگین‌ پریدوت‌ به‌ وزن‌ 310 قیراط‌ است‌ كه‌ از معدن‌ جزیره‌ «سنت ‌جان» استخراج‌ شده‌ و در موزه‌ای‌ در واشنگتن‌ نگهداری‌ می ‌شود.در قرن‌ هجدهم، در روسیه‌ از یك‌ شهاب ‌سنگ‌ مقدار زیادی‌ بلورهای‌ سنگ‌ پریدوت‌ به‌ دست‌ آمد كه‌ تماماً تراش‌ داده‌ شده‌ و در آن‌ كشور نگهداری‌ می‌ شود.از جمله‌ باورهای‌ رایج‌ گذشته‌ در مورد پریدوت‌ این است ‌كه‌ دریانوردان‌ اعتقاد داشتند اگر این‌ سنگ‌ را به‌ همراه‌ داشته‌ باشند در دریا راه خود را گم‌ نمی ‌كنند و سالم‌ به‌ مقصد خواهند رسید.

Peridot olivine on basalt

ساسان شیدایی 25 دسامبر 2013 - 12:46 ب.ظ

من متولد مرداد هستم این سنگ تو ایران پیدا میشه؟ حدود قیمتیش چقدره؟
با تشکر از مطلب زیباتون

نگار 2 آگوست 2014 - 11:50 ب.ظ

من عاشق رنگ سبز زيتوني ام الان فهميدم سنگ متولدين مرداد ماه اين رنگيه،ميخواستم بدونم چ طور بفهميم سنگ اصله يا بدل؟

Vahid 28 اکتبر 2016 - 7:12 ب.ظ

سلام من متولد مرداد ماه هستم ولي نميدونم إز كجا اين سنك تهيه كنم جون واقعاً خيلي كمياب هست .
٤ تا انگشتر بالا هست أيا اولي فروشي هست ، لطفا به به من خبر زهيد متشكرم

لیلا 9 اکتبر 2017 - 8:37 ق.ظ

درود بر شما
انگشتر مردونه ، با سنگ پریدوت دارید؟؟؟
لطفا قیمت رو هم بفرمایید.

برچسب ها :
خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.