کد محصول : 7003

نام کتاب : مفتاح الفلاح شیخ بهایی

تاریخ : 1132 هجری قمری

موضوع : آثار ادعیه و نحوه کاربرد آنها

دستنویس

قیمت : 2.300.000 تومان

شیخ بهایی در سبب تالیف مفتاح الفلاح می نویسد: «عده ای از برادران دینی و دوستان اهل یقین از من خواستند که کتابی مختصر تالیف کنم که دربردارنده اعمالی باشد که متدینان از آن بی نیاز نباشند، اعمال شبانه روز که واجبات و مستحبات و آداب پسندیده و نیکو را شامل شود و در مستحبات بر مقدار کم و پر فاید ة آن بسنده کنم» مفتاح الفلاح با آنکه از کتاب های متاخر است ولی در ردیف مصادر بحارالانوار و وسائل الشیعه قرار گرفته است.این کتاب بنابر نقلی مورد تایید امامان علیهم السلام بوده است.

ایشان کتاب را در اوایل دهة سوم ماه صفر سال 1015 هجری قمری در شهر گنجه به پایان رسانده است

مفتاح الفلاح دارای مقدمه ای کوتاه دربارة سبب تالیف کتاب و معرفی اجمالی هر باب ویک خاتمه است. شیخ بهایی اعمال شبانه روز را شش قسمت کرده، برای هر قسمتی بابی را ویژه کرده است بدین ترتیب:

باب اول اعمال از سپیده دم تا طلوع خورشید, باب دوم اعمال زمان طلوع آفتاب تا هنگام ظهر, باب سوم اعمال هنگام ظهر تا غروب خورشید, باب چهارم اعمال زمان غروب تا هنگام خواب, باب پنجم اعمال هنگام خواب تا نیمه شب, باب ششم که اعمال نیمه شب تا سپیده دم. شیخ بهایی در خاتمه کتاب، تفسیر سوره فاتحه را بیان می کند

در تمامی شش باب شیخ عنوان هایی به نام «توضیح» قرار داده است که در آن بیان لغات مشکل، شرح روایات، تفسیر آیات، مباحث کلامی، فقهی و … می پردازد.از این رو این کتاب سرشار از فواید تفسیری,حدیثی,فقهی و…است.

در این کتاب بیش از سی منبع استفاده شده است.

چهارشرح,هشت تعلیقه,یازده ترجمه,یک مختصر,یک تکمله,هفت چاپ وبیش از سیصد نسخه خطی از کتاب گزارش شده است.

علی 22 جولای 2016 - 5:25 ب.ظ

سلام.دو کتاب دست نویس پوست چرمی داشتم میخواستم بفروشم.قیمتشو میخواستم بدونم.میتونین کمکم کنید؟

رضا 8 نوامبر 2016 - 10:32 ب.ظ

سلام من خريدار كتاب خطى با شناسنامه هستم لطفا اگر موردى هست اعلان فرماييد.

برچسب ها :
خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.