8382

انگشتر عقیق خطی

امضای حکاک : سید مرتضی متن : یا حسن ادرکنی

رکاب دستساز نقره شیاری سازنده : آقای محمد الماسی

نگین انگشتر عقیق خطی 83.02انگشتر عقیق خطی 83.02

طول نگین 21 عرض نگین 16 میلیمتر

سایز رکاب 63 وزن انگشتر 18/7 گرم

قیمت : 990.000 تومان

***********************

وَ إِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَ يَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ وَ مَا هُوَ إِلَّا ذِكْرٌ لِّلْعَالَمِينَ

نزديك است كه كافران هنگامي كه آيات قران را مي شنوند تو را با چشمان خود هلاک کنند و می گویند او دیوانه است در حالی که قران جز مایه بیداری برای جهانیان نیست.

«اين آيه هنگامى نازل شد كه كفار مى‏ خواستند به پيغمبر چشم زخم بزنند و با نظر كردن او را آسيب برسانند. قومى از قريش به حضرت نگريستند و گفتند: ما مانند او كسى را نديده ‏ايم و نيز مانند دلايل او دلايلى نشنيده‏ ايم.

در قبيله بنى اسد شخصى بود كه اگر گوشت مى‏ خواست، هر شتر و گاو فربه‏ اى را كه در راه مى‏ ديد آنها را چشم زخم مى‏ رساند و به كنيز خود مى ‏گفت:

زنبيل و پول بر گير تا گوشت بياورى، مدتى نمى ‏گذشت آن شتر يا گاوى را كه قبلًا او ديده و به آن چشم زخم رسانده بود، در حال مرگ مى‏ افتاد و صاحب آن مجبور ميشد كه سر آنها را ببرد و گوشت آنها را بفروشد.

كلبى گويد: مردى بود كه دو يا سه روز غذا نمى‏ خورد و بر در سرا پرده خود مى‏ آمد. بگوسفندانى كه از آنجا مى‏ گذشتند، نظر مى‏ افكند و مى‏ گفت:

من تا امروز چنين شتر يا گوسفندى را باين خوبى و فربهى نديده‏ ام گوسفند آن هنوز چند گامى بر نداشته بود كه به زمين مى ‏افتاد. كفار اين مرد را فرا خواندند تا با چشم خود به رسول الله (ص) چشم زخم برساند. همين كار را هم كرد. پس خداوند تعالى، فرستاده خود را از چشم زخم او در امان داشت و اين آيه را فرو فرستاد.»

منبع : کتاب “شان نزول آیات”
نويسنده :محمد جعفر اسلامی

آیا به همراه داشتن (و ان یکاد…) برای جلوگیری از چشم بد موثر است؟

رسول اکرم(ص) فرمود: «چشم زخم واقعیت دارد و مرد را در قبر و شتر را در دیگ قرار میدهد»، (بحارالانوار، ج 63، ص 26).
کنایه از این که شتر در اثر چشم ‏زخم مریض میشود و صاحبش از ترس تلف شدنش او را ذبح میکند.از رسول گرامی اسلام روایت شده که آن حضرت روزی از قبرستان بقیع میگذشت. در آن‏جا فرمود: «به خدا قسم بیشتر اهل این قبرستان به سبب چشم‏زخم در این جا آرمیده‏اند»، (تفسیر منهج‏الصادقین، ج 9، ص 391).
درمان این مشکل:

الف) یاد کردن خداوند؛ از امام صادق(ع) روایت شده است: «هر کس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را یاد کند؛ زیرا وقتی خداوند را به یاد آورد ضرری به برادر مؤمنش نمیرسد».
ب ) گفتن «تبارک اللّه‏ احسن الخالقین؛ امام صادق(ع) فرمود: «کسی که چیزی از برادرش او را متعجب ساخت این جمله را بگوید، زیرا چشم‏زخم حق است»، .
ج ) گفتن «امنتُ باللّه‏ و صلی اللّه‏ علی محمد و آله»؛ پس از آن اثر چشم‏زخمی خنثی میگردد.
د ) قرائت سوره «ناس» و «فلق» هنگام ترس از چشم‏خوردن، (همان، ج 92).
ه ) نوشتن سوره‏های «حمد»، «اخلاص»، «ناس»، «فلق» و «آیة‏الکرسی» در ورقه‏ای و به همراه داشتن آن، (همان، ص 25).
و ) قرائت سه مرتبه ذکر «ماشاءاللّه‏ لاحول و لا قوة الا باللّه‏ العلی العظیم» به هنگام ترس از چشم خوردن یا چشم زدن، (همان، ص 26).
اما نکته ای که قابل ذکر می باشد این است که واقعیت داشتن چشم زخم منافاتی با اراده و خواست و قدرت خداوند ندارد بلکه این مسأله نوعی قدرت ماوراء الطبیعه است که خداوند آن را قرار داده مانند بسیاری از کارهای دیگر که به واسطه تربیت و قدرت روح آدمی قابل تحقق است.در رابطه با آیه و ان یکاد الذین … باید توجه داشت که خواندن آن در روایات سفارش شده است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده

اولین نفر باشید

برچسب ها :
خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.