سلام بر برادر و استاد عزیزم
با عرض سلام و احترام خدمت شریف برادر بزرگوار و هنرمند
با توجه به احاطه حضرتعالی به شیوه های حکاکی ، انواع حکاکی دستی و حکاکی ماشینی در صورت امکان نحوه شناخت و تمیز آثار حکاکی دستی از حکاکی ماشینی را برای راهنمایی علاقمندان و دوستداران و همچنین مشتریان محترم توضیح بفرمائید.
از حسن توجه و لطف عالی سپاسگزار خواهیم بود

عليكم السلام وحمة الله.
ممنون ومتشكر از بذِل توجه جنابعالي به روشن شدن موضوعي كه شايد براي خيلي از عزيزان در خور ِتوجه است.
از اينكه بنده فقير را استاد خطاب كرديد،لازم است بگويم بنده خودم را لايق چنين عناويني نميدانم واستدعا دارم براي مخاطب قرار دادن بنده به همان اسم بسنده كنيد،

امّا در جواب حضرت عالي ،
از نظر من اين نكته شايان تذكر است كه اين موضوع از زواياي مختلف قابل و لازم به بررسي است كه بنده به فراخور زمان و فرصت مواردی را به عرض خواهم رسانيد.

خداوند در قرآن كريم ميفرمايند؛

وَلا تَقفُ ما لَيسَ لَكَ بِهِ عِلمٌ ۚ
إِنَّ السَّمعَ وَالبَصَرَ وَالفُؤادَ كُلُّ أُولٰئِكَ كانَ عَنهُ مَسئولًا.

سوره مبارکه الإسراء آیه ۳۶

{از آنچه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن، چرا که گوش و چشم و دل، همه مسؤولند}

این آیه در صدد بیان این مهم است که از آنچه به آن آگاهى ندارید پیروى نکنید؛
یعنى سوء ظن و بدگمانى نداشته باشید و بر اساس تخمین‌‌‏ها و گمان‏‌ها درباره مردم به داورى منشینید.
پس از بیان این مطلب اضافه مى‌‏کند که گوش، چشم و دل (قلب)که سه وسیله براى ارتباط با دنیاى خارج‌اند، همه مسئولیت دارند و در قیامت بازخواست خواهند شد. بنابر این، باید داورى‏‌ها بر اساس آگاهى‏‌هایى باشد که به درستى از این ابزار کسب می‌شود.
به بیان دیگر، خداوند در این آیه می‌فرماید؛ از چیزهایى که علم به آنها ندارید پیروی نکنید؛ زیرا خداى سبحان به زودى از گوش، چشم و قلب که وسائل تحصیل علم‌اند بازخواست مى‌کند. دلیلش آن است که گوش، چشم و قلب نعمت‌هایى هستند که خداوند به انسان ارزانى داشته، تا وی به وسیله آنها حق را از باطل تمیز دهد و خود را به واقع و حقیقت برساند، و به وسیله آنها اعتقاد و عمل درست کسب نماید، و به زودى از یک یک آنها بازخواست مى‌‏شود که آیا در آنچه که به کار بستى، علمى به دست آوردى یا نه؟، و اگر به دست آوردى پیروى هم کردى یا خیر؟

بنابر این بر هر فردى لازم است که از پیروى کردن غیر علم(گمان) بپرهیزد؛ زیرا اعضا و ابزارى که وسیله تحصیل علم‌اند،
و به زودى علیه آدمى گواهى مى‌‏دهند.
بنابر این آیه می‌فرماید تنها از علم و یقین پیروی کنید؛
یعنی نه در عمل شخصى خود از غیر علم پیروى کنید،
و نه به هنگام قضاوت در باره دیگران،
نه شهادت به غیر علم دهید،
و نه به غیر علم اعتقاد پیدا کنید.
به این ترتیب، نهى از پیروى غیر علم معناى وسیعى دارد که مسائلى اعتقادى، گفتار، شهادت، قضاوت و عمل را شامل مى‏شود.
آنها که بدون تکیه بر دانش، اعتقادى پیدا مى‏کنند، به قضاوت و داورى مى‏نشینند، شهادت مى‏دهند،
و یا حتى در عمل شخصى خود طبق آن رفتار مى‏کنند ، بر خلاف این دستور صریح اسلامى گام برداشته‏‌اند.
به تعبیر دیگر، نه شایعات مى‏‌تواند مقیاس قضاوت و شهادت و عمل گردد و نه قرائن ظنّى و نه اخبار غیر قطعى که از منابع غیر موثق به ما مى‌‏رسد….
حال اين پرسش پيش ميآيد ؛
هر آنكه تاكنون درباره نحوه حكّاكي اينجانب نظري را اعلام كرده است
و به سَمع و نظر سايرين رسانده است،
و چه بسا با تعصّبي جاهلانه ويا جهلي متعصّبانه از نظر خود دفاع كرده است،
آيا از روي علم اين نظر را ارائه كرده است؟!؟!
ويا صرف نظر از اغراض شخصي، با تحريك سايرين دراين جنگ نيابتي شركت كرده است ؟؟
ويا در خوش بينانه ترين حالت،
همه گي از ظنّ و گمان پيروي كرده اند …

اگر در جواب بگوييد نظر دهنده
از علم نظر داده است وعالماً به اين موضوع اعتقاد دارد،،،
از نظر بنده:

اولاً ؛ : نظر دهنده بايد حكاك باشد
ثانياً : ؛ توانايي وبضاعت او در حكاكي در حدّ و بضاعت آن دسته از خطوطي باشد كه درباره آنها نظر ميدهد..
ثالثاً ؛ : بايد علم واطلاعات كامل وجامعي درباره دستگاه سي ان سي و حكاكي با آن را داشته باشد تا بتواند خط دستي را از خط دستگاهي با ذكر دليل وبرهان تشخيص دهد و به ديگران اثبات نمايد.،
ويا اينكه شخص نظر دهنده كسي باشد كه اطلاعات دستگاهي او در حدّي باشد كه بتواند باصطلاح ماشين ساز باشد و به اصول ماشين سازي و كار با نرم افزارها و برنامه نويسي وجي كد نويسي و اجرا در حدّ فوق متخصص آشنايي داشته باشد وبتواند دستگاهي را ارائه كند تا بتواند همانند خط مورد نظر حك نموده و صدق كلام ونظر خود را در عمل ثابت نمايد.
امّا متأسفانه تا آنجايي كه بنده در جريان هستم اكثريت قريب باتّفاق كسانيكه حاضر شده اند پاي در ميدان اتّهام ونظردهي غيرمنصفانه بگذارند ، حكاك نيستند…
و معدود افرادي كه حكاك بوده اند
از نظر علوم حكاكي در حدّ بسيارپاييني بوده ومهمتر اينكه هيچگونه اطلاعاتي از سي ان سي
ونحوه كار با آنرا ندارندواز محدوديتها ونقاط ضعف كار با
سي ان سي هيچ اطلاعي نداشته اند.
و صرفاً اطلاعات آنان محدود به كليپهايي است كه در اينترنت به وفور يافت ميشود و در دسترس همگان قرار دارد كه همه ناظر به توانائيهاي تبلغاتي دستگاهاي مختلف سي ان سي ميباشد.
ان شا الله بحول و قوة الهي
بنده در جواب پرسش جنابعالي ادلّه اي را در اثبات ادّعاي خودبه عرض خواهم رسانيد ،
ودر ادامه با توجه به درخواست شما، در حدّ اطلاعات و بضاعت ناچيز خودم به ذكر برخي علامات خواهم پرداخت كه نه تنها شما ، بلكه هرآنكه به دنبال كشف حقيقت است بتواند به دور از تعصّبات و جوّسازيها با كمي تدّبر و كنكاش با ابتدايي ترين ابزارها خط دستي را تشخيص دهد و تفاوتهاي خط دستگاه را از خط دستي بصورت بسيار شفاف و روان بداند و به ديگران آموزش دهد.

در ابتدا لازم ميدانم به اين نكته اشاره كنم،
در بازار مشهد دوستان معروف ، امين وخبره اي هستند كه از نزديك روند حكاكي اينجانب را با ابزارهاي دستي و بدون هيچ ابزار ي
اعمّ از سي ان سي يا پانتوگراف از نزديك ديده اند كه اگر لازم باشد با كسب اجازه ، اسم آنان را در آينده خواهم آورد.
صرف نظر از هر دليل و برهان هر كسي كه توانايي پرداخت ((هزينه حكاكي در حضور)) را پرداخت نمايد ميتواند ، شاهد حكاكي بوده و از حكاكي با دست روي نگين خود اطمينان حاصل نمايد، ويا اينكه با پرداخت هزينه آموزش،اين حرفه را بعنوان شغل بياموزد.

حال اين سؤال براي هر خواننده اي پيش ميآيد كه چرا امكان ديدن حكاكي براي همه افراد فراهم نبوده و فقط با پرداخت وجه قابل توجهي اين امكان ميسّر است؟؟
در جواب اين سؤال ابتدا اشاره اي خواهم نمود به اصل (محرمانگي )در دنياي صنعتي امروز ؛ در هر جاي دنيا كه وسيله اي خاص توليد ميشود تمامي مراحل ،اعمّ از تحقيق و مطالعه و ساخت وتوليد ، محرمانه انجام ميشود واين محرمانه بودن نه تنها از ارزش آن مصنوع كم نميكند بلكه ارزش آفرين است .
يكي از دلايل محرمانه بودن اينست كه سايرين نتوانند همانند آن محصول را توليد كنند تا محصول ارزش واقعي خود را دربازار حفظ كند.( دراقتصاد،ارزش گذاري محصول،بحث مفصلي است)
يكي ديگر از دلايل محرمانه بودن در تمامي دنيا آنست كه چنانچه سايرين روند توليد را بدانند ، بدون صرف هزينه اي در تحقيق ومطالعه وآزمون وخطا ، بطور مستقيم با اصول كار آشنا ميشوند و اقدام به توليد مينمايندو با توجه به قيمت تمام شده بدون تحقيق ،
دربازار رقابت از شانس بيشتري در ارزش گذاري محصول برخودار خواهند بود وتوليد كننده اوليّه كه هزينه هاي بسياري در تحقيق و كشف مجهولات متحمّل شده است عملاً از ساير رقبا عقب مانده و متضرّر خواهد شد.
بهمين دليل است كه دراكثركارخانه جات بزرگ دنيا بعد از اتمام دوره سود دهي محصول ،و دستيابي به تكنولوژي جديد،توليد آن محصولات قبل را متوقف نموده و تمامي اصول توليد را در اينترنت باشتراك ميگذارند و خود باحفظ اصل محرمانه گي وبا تكنولوژي جديدتر به سراغ محصول بعدي ميروند.

حال آيا بنظر شما به صِرف مخفي و مَحرمانه بودن محصولي ميشود هر برچسبي را برآن نهاد…؟؟؟؟؟؟؟؟؟

قال علی (عليه السلام) :

النَّاسُ أَعْدَاءُ مَا جَهِلُوا

امام(عليه السلام) فرمودند:
مردم دشمن چيزى هستند كه نمى دانند.

شرح و تفسير؛

امام(عليه السلام) در اين گفتارِ بسيار حكيمانه خود اشاره به يكى از آثار خطرناك جهل كرده مى فرمايد: «مردم دشمن چيزى هستند كه نمى دانند»; (النَّاسُ أَعْدَاءُ مَا جَهِلُوا). اين دشمنى از آنجا سرچشمه مى گيرد كه اولاً؛
اشخاص جاهل و نادان احساس نقص در خود مى كنند و همين احساس ، سبب مى شود كه نسبت به آنچه نمى دانند عداوت و دشمنى به خرج دهند و گاه حتى آنها را ناچيز و بى ارزش بشمارند تا از اين طريق نقص خود را برطرف سازند.
ثانياً؛
هرگاه انسان از اسرار چيزى بى خبر باشد به قضاوت عجولانه مى پردازد و در اين قضاوت عجولانه با آنچه نمى داند به دشمنى بر مى خيزد.

ثالثاً؛
جهل همچون ظلمات است و انسان هنگامى كه در ظلمات متراكم قرار گيرد هر شبهى از دور مى بيند به گفته بعضى از شارحان نهج البلاغه آن را حيوانى درنده يا گرگى خطرناك مى پندارد و هر آوازى مى شنود آن را نشانه حمله دشمنى مى شمرد. در ظلمات جهل نيز انسان گاه هر مطلبى را مخالف و دشمن خود مى پندارد حتى اشخاصى را كه درست نمى شناسد با بدبينى به آنها نگاه مى كند و به همين دليل گاه كشورها و ملت ها به جنگ هاى خونين دست مى زنند به سبب اين كه از حال يكديگر بى خبرند و هر حركتى را توطئه اى بر ضد خود مى پندارند، لذا يكى از طرق ايجاد آشتى و صفا و اتحاد و دوستى در ميان مردم و ملت ها بالابردن سطح آگاهى هاى آنهاست و اين كه سران آنها در كنار هم بنشينند و به مذاكره بپردازند و با نيت هاى واقعىِ
يكديگر آشنا شوند و يخ هاى بدبينى ذوب شود و ديوار بى اعتمادى فرو ريزد و در كنار هم با محبت و دوستى زندگى كنند. ريشه اين گفتار حكيمانه، قرآن مجيد است كه مى فرمايد:
«(بَلْ كَذَّبُوا بِمَا لَمْ يُحِيطُوا بِعِلْمِهِ); (ولى آنها از روى علم و دانش، قرآن را انكار نكردند;) بلكه چيزى را تكذيب كردند كه آگاهى از آن نداشتند». اميرمؤمنان على(عليه السلام) در حديث ديگرى در همين زمينه مى فرمايند:
«لا تَعادُوا ما تَجْهَلونَ فَإنّ أكْثَرَ الْعِلْمِ فيما لا تَعْرِفُونَ;
به آنچه نمى دانيد دشمنى نكنيد، زيرا بيشتر دانش ها در امورى است كه شما نمى دانيد».
نيز در حديث ديگرى كه مرحوم اربلى در كتاب كشف الغمه آورده مى فرمايند:
«مَنْ جَهِلَ شَيْئاً آبَهُ;
كسى كه چيزى را نمى داند آن را نكوهش مى كند».

دستگاه سی ان سی چیست ؟

( CNC) مخفّف عبارتی است كه به معناي كنترل عددي كامپيوتري (Computer Numerical Control) ميباشد

قبل از معرفي دستگاهاي سي ان سي لازم ميدونم خدمت عزيزان عرض كنم هم اكنون دوستان زيادي در حال حكاكي با دستگاه سي ان سي بوده و خود آنها نيز به اين امر اعتراف دارندكه الحق والانصاف برخي دوستان كارهاي زيبايي رو با دستگاه حك ميكنن كه در جاي خود قابل ستايش است،
بنده هم ،همچون خيلي از دوستانِ كنجكاو ، در ابتداي تحقيق ،پيرامون دستگاهاي سي ان سي بر اين باور بودم كه عزيزان حكاكي كه خطوطي را حك مينمايند كه با چشم غيرمسلح قابل خواندن نميباشد يقيناً بكمك دستگاه اينكار را انجام ميدهند
لذا تحقيقِات خود را متأسفانه از دستگاه آغاز نمودم كه همين امر باعث شد با تأخير چند ساله وصرف هزينه هاي زياد به اصل موضوع پي ببرم و بهمين دليل اطلاعات نسبتاً خوبي از انواع دستگاهاي سي ان سي و نحوه كار با آنها دارم كه البته اين امر نسبي است وكامل نيست و يقيناً دوستانيكه همه اكنون مشغول كار با سي ان سي وحكاكي ماشيني هستند يقيناً از بنده جلوتر هستند
امّا به دوستان توصيه ميشود قبل از انجام هرگونه تحقيق يا گرايشي نسبت به انواع حكاكي يك ذرّه بين نسبتاً قوي حداقل ١٠ برابر خريداري نمايند چرا كه اولين وآخرين ابزارِتشخيص همين ذرّه بين خواهد بود.

اولین و كوتاهترين راه هاي تشخيص كار ماشيني از كارهاي دستي ؛ سؤال ومشورت كردن با آن دسته از دوستان منصف و خداشناسي است كه مشغول توليد آثار ماشيني ميباشند .
اتفاقاً هستند دوستانيكه در عين حاليكه با سي ان سي حكاكي خوبي انجام ميدن، درعين حال حكاكي دستي رو هم آموزش ديدند و اشراف خوبي به هر دو نوع حكاكي دارند و از آنجاييكه در حكاكي دستي مدت زمان توليد و حكاكي نسبتاً زياد بوده و احتمال شكستن( پريدگي) سنگ نيز بالاتر است،
استفاده از دستگاه در صورت وجود بصرفه تر و راحت تر بوده و بهره وري اقتصادي بالاتري دارد وچه بسا استفاده از هر دو ابزار ( ماشين و ابزار دستي) منجر به خلق آثار زيبايي خواهد شد.

در اينجا بنده لازم ميدونم از اين عزيزان درخواست نمايم چنانچه درباره نحوه آثار حكاكي مورد سؤال واقع شدند با در نظر گرفتن وجدان كاري وشغلي و اصول انساني اسلامي به وظيفه خود عمل نموده و برداشت واقعي خود را از اثر ارائه شده اعلام نمايند.

CNC
، Computer Numerical Control
{دستگاه کنترل عددی }

همانطور كه از معناي كلمه سي ان سي مشخص شد در اين دستگاه، كامپيوتر مسئول كنترل ابزار بر روي قطعه، اعم از سنگ يا چوب يا هر متريالي ميباشد و كاربر و يا همان اپراتور فقط تنظيمات اوليه را انجام ميدهد وبعد از جي كد گيري و اتمام تنظيمات اوليه و نصب سنگ زير اسپيندل و پيدا كردن نقطه صفر با استارت شدن دستگاه،حكاكي بوسيله دستگاه انجام ميشود.در حقيقت دستگاه با خواندن فايل دستوري يا همان جي كد ، تمامي دستورات را مو به مو انجام ميدهد.

معمولاً دستگاهاي سي ان سي نسبت به تعداد محورها و درجه هاي آزادي شناخته ميشوند كه اين محورها از ٣ شروع شده و تا حتي١٦ محور توليد شده اند كه معمولاً بالاتر از ٥ محور ودرجه ازادي را ربات ميگويند كه تفكيك و توضيح ربات ها و سي ان سي خود بحثي مفصل است كه در اين قالب نميگنجد و ضرورتي براي توضيح نيست.
تا آنجايي كه بنده اطلاع دارم تمام كارهائيكه تاكنون بوسيله دستگاه حكاكي شده ،توسط سه محور انجام ميشود كه ارزانترين و سهل العمل ترين دستگاها بوده چرا كه ٤ و ٥ محور قيمت بسيار بالايي دارند وكار با سه محور به بالا نيازمند تخصصهاي بالايي بوده و كار با انها از عهده هر كسي برنميآيد و كار با نرم افزارهاي ٤و٥ محور وكنترلرهاي اينها نيازمند تخصص وگذراندن دوره هاي اموزشي ميباشد.

حال يك سؤال؛
آيا ميدانيد خداوند در دستان ما چند درجه آزادي يا همان محور حركتي قرار داده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دستگاه سه محور داراي سه محور حركتي به نامهايX -Y-Z ميباشد كه محورهاي xوy حركات طولي و عرضي را انجام ميدهند ومحورz محور عمودي دستگاه ميباشد كه اسپيندل يا همان موتور بر روي اين محور نصب ميشود. وقتي دستگاه شروع بكار ميكند همزمان تمامي اين محورها در حال حركت ميباشند تا با تلفيق اين حركات بتوانند نقش ويا نوشته اي را بر روي سنگ حك نمايند.
از انجاييكه محور Z عمود بر سنگ قرار گرفته است و محور حركتي اش فقط بالا وپايين است ميزان عمق خط را مشخص نموده و با توجه به نوع و زاويه فرز پهناي خط متغيير است.يعني هرچه نوك فرز زاويه بازتري داشته باشد خط پهن تري حك ميشود و هر چه نوك مته زاويه كمتري داشته باشد عمق خط افزايش پيدا ميكند.
معمولاً فرزهاي مورد استفاده در حكاكي از نوك الماس با شكل (V) ميباشند كه اين شكل از فرزها در نرم افزارهاي طراحي و ماشينكاري مثل آرت كم بهوي بيت(v bit) شناخته ميشوند.
اگر ميخواهيد موضوع را ملموس تر دريابيد به نوك خودكار يا مداد توجه كنيد،اين همان شكل فرز در حكاكي ماشيني است.اگر نوك مداد نازك باشد خطوط ريزتري را ميتوانيد بنويسيد وبرعكس.

حال اين خودكار را عمود بر خاكي نرم بكمك انگشتان خود بچرخانيد وحركت دهيد…شياري ايجاد كنيد،
متوجه خواهيد شد در حكاكي بكمك دستگاه در اثر چرخش عمود مته بروي سنگ، زاويه اي يكسان را در هر دو لبه شيار ايجاد خواهد كرد..

يعني اولين محدوديت در كار با دستگاه…….

محدوديتي كه كمك بسيار زيادي به تشخيص اثار دستي و ماشيني ميكند يعني همان زاويه خط حك شده ،كه در هر دو طرف حروف اين زاويه يكسان ميباشد. حال بكمك ذره بين ميتوانيد اين زاويه را در آثار مختلف بررسي نماييد.در آثار دستي، حكاك،موتور يا همان هندپيس را با زاويه حدود٤٥ درجه(همانند خودكار) بر روي سنگ حركت ميدهد ، از اين رو لبه يا زاويه پاييني از لبه بالا بيشتر است.
باكمك يك ذرّه بين قوي آثار مختلف را بررسي نماييد،

يك نكته بسيار مهم وكليدي كه اغلب افراد از آن بي اطلاعند اينست كه ؛خداوند براي دستان ما در حدود ٤٥٠ درجه آزادي يا همان محور حركتي قرار داده است كه با بهترين كنترلر جهان يعني همان مغز كنترل ميشود.
در دنياي پيشرفته امروز كه دقيق ترين دستگاها ساخته شده اند…
آيا ميدانيد؛ براي جدا سازي كروموزومها در زير ميكروسكوپ از چه ابزاري استفاده ميكنند؟
دست.
آيا ميدانيد در درمان ناباروري ،
براي لقاح مصنوعي و وارد كردن
يك اسپرماتوزوئيد به تخمك ازچه وسيله اي استفاده ميشود؟
دست و ميكرو اينجكشن.

آيا دوستانيكه نادانسته فتوا به ماشيني بودن برخي آثار ميدهند سري به كليساي اصفهان نزده اند تا ببينند چگونه با دست بر روي يك تار مو آيه اي از انجيل را نوشته اند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

قُلْ هَلْ یسْتَوِی الْأَعْمی وَ الْبَصِیرُ أَ فَلا تَتَفَکرُونَ.

«به آنان بگو آیا نابینا و بینا یکی است؟ آیا فکر نمی کنید…
يكي ديگر از مشخصه هاي كارهاي ماشيني نحوه حكاكي حروف مختلف با همان شكل فرز واحد ميباشد.
يعني در حكاكي ماشيني صرفاً از يك شكل فرز استفاده ميشود و
همان فرز (V) وي شكل مسئول حكاكي تمامي حروف است، استراتژي ماشينكاري در نرم افزارهاي مختلف متفاوت است امّا از آنجاييكه امكان استفاده از بقيه اشكال فرز براي حكاكي بر روي سنگ وجود ندارد لذا در حكاكي ماشيني حروف بناچار هميشه از يك قانون پيروي ميكنند كه با آشنايي آنها براحتي ميتوان آثار ماشيني را از آثار دستي تميز داد…
وقتي فرز وي شكل در حال حك حرف واو ميباشد ، فرز ، اوّل به مركز واو فرو رفته و يك گودي ايجاد ميكند وبعد با بالا آمدن محور Z فرز به تدريج بالا ميآيد وبا حركات دوراني به تدريج به كناره هاي واو حركت ميكند، چنانچه در آثار ماشيني با
ذره بين به واو نگاه كنيد اين اثر فرز در مركز واو و كناره ها بواضحي قابل تشخيص است.(وهمچنين ف و ق)
اين نكته براي حك نقطه ها نيزبهمان صورت است با اين تفاوت كه در نقطه بعد از گود كردن مركز براي اطراف نقطه كه بشكل مربع است فرز از مركز به اطراف آمده و گوشه ها را به اين ترتيب درست ميكند.
البته درك و بهره برداري از مطالب فوق به ميزان آشنايي دوستان وتعمّق در مطالب بستگي داره و با ديدن و بررسي هرچه بيشتر آثار مختلف تشخيص ساده تر خواهد شد.
يكي ديگر از مشخصه هاي آثار ماشيني دقت در عمق خط است.
از آنجايي كه نوك فرز تيز ميباشد ودائم در حال چرخش ميباشد، با گذشت زمان اين تيزي كم شده و ازحالت اوليّه درآمده واثري كه در كف خط بجا ميذاره تيز نيست
با نگاه كردن به عمق حروف مستقيم مثل الف ها وكشيده ها ،در عمق ديگر تيزي وجود نداره و عمق خط گرد ميباشد،
البته در برخي موارد حكاك ميتواند عامداً در طراحي كف خط را گرد طراحي كند،
البته بالانس كردن اين فرز هاي الماس كار هر كسي نيست واكثر دوستانيكه با دستگاه حكاكي ميكنن هر كدام به نحوي با اين مشكل روبرو بوده و به نسبت حلّ اين موضوع آثار آنها متفاوت ميباشد.
البته اين نكته ها صرفاً با ذره بين قابل تشخيص ميباشد.
نكته ديگر در حكاكي ماشيني،
يكسان بودن عمق خط و شكل در حروف تكراري ميباشد چراكه از
جي كد يكسان پيروي ميكنند.
مثلاً تمامي الف ها از عمق وشكلي يكسان برخوردارند كه در حكاكي دستي هرالف باالف بعدي متفاوت بوده و اين نكات همگي صرفاً با ذرّه بين قابل تشخيص ميباشد.
شايد اين سؤال به ذهن برخي دوستان متبادر شده باشد كه آيا ممكن نيست در حكاكي با دستگاه سه محور ،
محور Z يا همان اسپيندل و فرز را مثل حكاكي دستي بصورت زاويه دار نصب كرد و فرز با زاويه٤٥ درجه رو سنگ قرار بگيرد؟؟؟
دوستانيكه مايل به فكر و بررسي پيرامون اين موضوع باشند و بتوانند جواب اين سؤال را با تحقيق و بررسي بيابند كمك شاياني به خود كرده اند و شايد بتوان گفت از مطالب گفته شده درك صحيحي كسب كرده اند.

۷:۱۴ ق٫ظ انگشتر 8
18225 انگشتر نقره قلم زنی کهنه وزن 19.5 گرم سنگ عقیق یمنی با رنگ زرد پرتقالی به طول 19.2 و عرض 12.4 میلیمتر رکاب دست ساز مردانه سایز 65-66 قیمت…
۱۷ مرداد ۱۳۹۶ انگشتر 8 مشاهده محصول
موجود
118 انگشتر فدیوم مردانه وزن 19.7 گرم عقیق یمنی تراش قطعی با رنگ سرخ تیره آلبالویی توجه : انگشت نو و تازه ساخت نمیباشد رکاب دست ساز مدل حصیری با…
۲۲ خرداد ۱۳۹۶ انگشتر 8 مشاهده محصول
28880 انگشتر مردانه وزن 17.2 گرم دُر نجف اصل تراش دامله به طول 15.5 و عرض 13 میلیمتر رکاب نقره سایز 63 مدل شیخ احمد ساخته آقای محمدرضا احمدی قیمت…

هنوز دیدگاهی ثبت نشده

اولین نفر باشید

برچسب ها :
خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.