برای مشاهده تصویر در حالت تمام صفحه ، به روی آن کلیک کنید
کد محصول2603
جنسیتمردانه
نوع نگینخطی
سنگ نگینعقیق
اصالت نگینیمنی
نوشته نگینیا حسین
استاد خط و حکاکیرضا قربانی
امضا و توقیع حکاکحُرّ
نوع حکاکیدستی
جنس رکابفدیوم
نوع رکابدست ساز
سبک و مدل رکابنیم شبکه
مهر رکاب سازنقره F سازان ۱۴۳۶
سایز رکاب انگشتر62
طول نگین18 میلیمتر
عرض نگین11 میلیمتر
وزن21.5 گرم
قیمتفروخته شده
فروخته شده

انگشتر مردانه عقیق خطی حرّ

رکاب فدیوم مدل نیم شبکه دست ساز نقره سازان

حکاکی دستی استاد رضا قربانی

متن ” یا حسین “

طول نگین 18 عرض نگین 11 میلیمتر

سایز 62 وزن انگشتر 21.5 گرم

کد محصول 2603

فروش رفته

***************************

انگشتر کوارتز سبز خطی امضای الاقل میرزا

رکاب نقره مدل شیاری دست ساز مُهر سید حسن

حکاکی دستی استاد محترم آقای مهندس آتشباز

متن مرکز ” یا حسین “

متن چهار گوشه ” چهار سلام زیارت عاشورا “

السلام علي الحسين و علي علي بن الحسين و علي اولاد الحسين و علي اصحاب الحسين

طول نگین 20 عرض نگین 16 میلیمتر

سایز 63 وزن انگشتر 18.4 گرم

فروش رفته

***************************

منظور از عبارت “علی بن حسين” در زيارت عاشورا چیست؟
در چهار سلام زيارت عاشورا (السلام علی الحسين و علی علی بن الحسين و علی اولاد الحسين و علی اصحاب الحسين) رعايت ترتيب و ادب در ذكر نام شده است. اول به امام حسين(ع) كه امام معصوم هستند و سالار كاروان شهادت سلام ميدهيم، سپس به امام سجاد(ع) كه امام معصوم هستند و در آن واقعه بودند، سپس به فرزندان امام حسين(ع) كه امام و معصوم نيستند و حضرت علی اكبر(ع) هم در اين مرتبه هستند، و در آخر به اصحاب امام حسين(ع) كه بهترين اصحاب در تمام طول تاريخ بشريت بوده و هستند.

پس چون و علي اولاد الحسين در اين سلام ها ذكر شده، شايسته نيست امام سجاد(ع) را در اين فراز قرار دهيم و حضرت علی اكبر(ع) را در فراز دوم، زيرا امام سجاد(ع) امام و معصوم هستند و اين دو ويژگي براي برادر بزرگوارشان حضرت علياكبر نيست.
البته شأن و منزلت نور دو ديده امام حسين يعني حضرت علي اكبر كه دو عالم به فداي او، چنان است كه فهم وشعور احدی غير از معصومين به درك آن مقام نمی رسد و در منزلت او و بيان غيرت آن حضرت، همين بس كه تا لحظه ظهور امام زمان(عج) و تا لحظه رجعت، با همان لباس رزم روز عاشورا هستند و در قيام امام زمان(ع) بازخواهند گشت.
طبق اخبار وارده، در خصوص واقعه عاشورا، پس از شهادت ياران و اصحاب امام حسين(ع)، نوبت به خاندان هاشمی رسيد. نخستين كسي كه از ميان اين بزرگواران آماده شهادت و كارزار گرديد و از حضرت اباعبدالله(ع) رخصت طلبيد، حضرت علي بن الحسين، علی اكبر فرزند بزرگ امام حسين(ع) بود، كه به فرموده خود امام از حيث صورت و سيرت و گفتار، شبيه ترين مردم به پيامبر بود.
اين بزرگوار در روز عاشورا با رشادت و شجاعت تمام وارد ميدان گشت و پس از به هلاكت رساندن عده كثيري از افراد دشمن به شهادت رسيد. طبق اخبار، امام حسين(ع) در شهادت اين فرزند برومند و شجاع گريست و فرمود : خدا بكشد گروهی كه تو را كشتند، چه چيزی آنان را جری كرد كه از خدا و رسولش نترسيدند و پرده حرمت رسول خدا را دريدند.
قبر شريف اين بزرگوار در پايين پاي قبر سرور و سالار شهيدان، حضرت اباعبدا…الحسين(ع) است. در آداب زيارت حضرت اباعبدالله(ع) كه دستور آن از امام صادق وارد گرديده، آمده است كه : پس از زيارت تربت امام حسين(ع) و ذكر زيارت آن حضرت، برخيز و برو پايين پای آن حضرت و بايست نزد سر علی بن الحسين و آن بزرگوار را زيارت كن.
در كتاب مفاتيح الجنان، ذكر زيارت حضرت علی اكبر(ع) پس از ذكر زيارت امام حسين(ع) وارد شده است.


منابع و مآخذ :
حماسه حسيني، ج1، شهيد مطهری
مفاتيح الجنان، آداب زيارت امام حسين(ع)

حمید ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۱:۴۸ ق٫ظ

سلام جناب بخشوده
جواب یک سوال برای حقیر بسیار مهم شده و جسارتا ممنون میشوم از پاسخگویی حضرتعالی و آن اینکه آیا حکاکی های بزرگوارانی همچون استاد بزرگوار آتشباز به مانند حکاکی دوره قاجار و قبل از آن کاملا دستی و سنتی است؟ یا اینکه از ماشین آلات تراش سنگ امروزه استفاده میشود؟ منظور اینجانب به ویژه قلمهای مورد استفاده است.
با سپاس فراوان و آرزوی توفیق روز افزون
یا علی

Arash Bakhshoodeh ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۵ ق٫ظ

سلام بر برادر حمید عزیز
از اینکه هموطنان عزیز و هنردوست در ظرایف و نکات حکاکی نگاه دقیق دارند خوشحالم و علاقمند هستم دوستان و جناب استاد میرزا در پاسخگویی و توصیف این نکات وارد بحث شده و در شرح دقیق و مفید این پرسش اساسی شرکت کنند

ومن الله الوفیق علیه التکلان

محمد رضا کریمی از ابهر ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۳:۳۵ ب٫ظ

با سلام خدمت آقا حمید
بنده با یکی از حکاکان شهرمان دوست هستم و چند حکاک دیگر سنگ های قیمتی را نیز در شهرهای مختلف از نزدیک دیده ام.
خطاطی اولیه توسط کامپیوتر صورت میگیرد بعد با کاربن مخصوص آنرا روی نگین نقش میکنند اگر اینکار را با کامپیوتر نکنند نوشته ها کم و زیاد میایند و خراب میشوند. بعد حکاک توسط قلم هایی که نوک آنها توسط موتورهای برقی و ماشینی هستند فقط عمق داده میشوند.حالا طریقه عمق دادن هر چقدر بی عیب تر و صاف و یک دست تر مانند خطاطی روی کاغذ باشند میگن اون استاد ماهر تر و کارهاش گرونتره
البته پیشکسوت بودنم در این زمینه مطرحه.
آقای بخشوده باید ببخشند که در محضر ایشان جسارت کرده و نظر دادم
با تشکر
یا حق

Arash Bakhshoodeh ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۸:۱۱ ب٫ظ

برادر کریمی از شهر زیبای ابهر
از ابراز لطف شما سپاسگزاریم و
منتظر نظرات بیشتر و تکمیلی سایر دوستان و اساتید محترم هستیم

حمید ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۹:۰۸ ب٫ظ

سلام خدمت عزیزانم جناب بخشوده و برادر کریمی
اگر روشی که حضرتعالی فرمودید مبنای کار اساتید حکاک باشد که دستی یا ماشینی بودن حکاکی که سبب اختلاف بسیار اجرت حکاکیست معنایی ندارد و در ثانی دستگاههای سی ان سی بسیار دقیق تر و ظریف تر این کار را انجام می دهند ، و در عین حال هدیه حکاکی در امضاهای المذنب، الاقل و میرزا متفاوت بوده و حساسیت را بیش از پیش بر می انگیزد. همچنان منتظر بذل توجه اساتید گرانقدر هستم.
یا علی

محمد رضا کریمی از ابهر ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۳:۳۱ ب٫ظ

برادر حمید عزیز
من که عرض کردم نوک این قلم ها توسط موتور میچرخند و حکاک کاملا با دست باید اونرو کنترل کنه این یعنی همون کار دست به اینها ماشینی نمیگن فقط تفاوتشون در حرکت نوک قلم هست.ولی در قدیم برق نبوده و حکاک مجبورا عقیق را به مدت سه ماه در پهن و بعد سه ماه در آب میخوابانده تا نرم و یک دست بشه بعد حکاکی میکرده اونم با قلم الماس یا فولاد و با فشار دست.لذا کارشون سخت تر و گرانتر هست.الان کسی از این روش استفاده نمیکنه.اگر حکاکی به گفته شما با دستگاه سی ان سی باشه به اون حکاکی ماشینی میگن که اکثرا برای یشم های نامرغوب و برای حکاکی های برجسته از اون استفاده میشه.
چون دستگاهش گرونه اونها هم برای خودشون قیمت دارن.
خوشنویسی مراتبی داره مانند:خوشنویس_عالی نویس_ممتاز نویس_استاد_استاد بزرگ_استاد پیشکسوت.
حالا حکاکان معتبر که کارشون گرونتره دارای رتبه های بالاتر هستن اکثرا
کامپیوتر طراحی اولیه رو انجام میده فقط برای زیبایی کار وگرنه استاد با توجه به مهارت خودش کلمات رو حک میکنه و شبیه به خودش خط مینویسه نه شبیه به کامپیوتر.

محمد رضا کریمی از ابهر ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۳:۴۸ ب٫ظ

?????????????????????????????????????????????????
در شهر ما حکاکی وجود دارد که بیش از ۳۰ سال است کارشان خوشنویسی و حکاکی روی سطوح هست ولی شاید بدلیل عدم رقبت خودشان یا حسادت دیگران و موارد دیگر از جمله نداشتن سایت و نیز نداشتن وقت خالی(چون شغل اصلی شان این نیست)گمنام مانده و معرفی نشده اند که اگر خودشان اجازه میدادند نامشان را میبردم.
خطهایی که نوشته اند معادل با کار اساتید برجسته نباشد کمتر از ایشان نیست.
آرزوی سلامتی و موفقیت برای تمام برادران و نظر دهندگان و بازدیدکنندگان و نیز جناب مهندس بخشوده را از خداوند متعال دارم.
یا حق
****************
دوست گرامی
جناب آقای کریمی
محوریت بحث در خصوص حکاکی میباشد
مقبولیت و محبوبیت شخص حکاک به قول و گفتار بنده و دیگران و یا تبلیغ در فلان سایت بستگی ندارد.هنرمندان و هنردوستان برای شناخت یک اثر حکاکی بصیرت لازم را دارند.کسی نمیتواند در حال و هوای یک اثر با قول و کلام (سفسطه) مقبولیت ایجاد کند و یا عکس قضیه , اثر را بد جلوه دهد.
معمولا اثر زیبا فی النفسه تبلیغ کار شخص هنرمند خواهد بود.
در ضمن اگر اثر خاصی از هنرمند عزیز حکاک در ابهر در نزد شما هست , ما و دوستان را بی یهره نگذارید و بیایید در کنار هم و به کمک یکدیگر در معرفی آثار ایشان بکوشیم.
از اینکه بنده قسمتی از سخنان شما را به دلیل لطمه به جریان اصلی بحث حذف کردم عذرخواهی میکنم.
باز هم از اینکه در این بحث زیبا شرکت نمودید از جنابعالی سپاسگزار خواهم بود.

اميد كاشاني ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۸:۰۳ ب٫ظ

ضمن عرض سلام وارادت خدمت برادر بزرگوار جناب مهندس بخشوده و دوستان عزيز
حكاكي روي جواهرات به مراتب سخت تر و حساست تر نسبت به سنگهاي عقيق ميباشد با توجه به شناختي كه بنده از اساتيد حكاك مخصوصا جناب مهندس آتشباز دارم به عقيده اينجانب در طراحي و اجراي هنر ايشان هيچ دستگاه و ماشيني دخالت ندارد و اين كارقطعا هنردست ايشان ميباشد به همين دليل هست كه بعد از گذشت زمان كارهاي ايشان به مراتب ارزشمندتر شده و ارزش بيشتري پيدا ميكنند و همچنين كار مشابه و يكسان در كل كارهاي ايشان پيدا نميشود .

***************************
جناب مهندس کاشانی
سپاسگزاریم

فرهاد بناگذار ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۲:۳۷ ق٫ظ

باسلام و احترام خدمت استاد گرامي جناب آقاي مهندس بخشوده

واقعا انتخاب كوارتز به عنوان جنس نگين جالب است.همانطور كه مستحضر هستيد كوارتز به رنگ طبيعي سبز در طبيعت موجود نبوده و در واقع اين نگين از رنگ شدن كوارتز طبيعي حاصل شده و با توجه به فرمول شيميايي كوارتز و عقيق كه هر دو از يك خانواده مي باشند (sio2 ) اين نگين عقيق رنگ شده مي باشد .
با تشكر

محمد رضا کریمی از ابهر ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۲:۳۶ ب٫ظ

ممنون از جناب بخشوده و معذرت بابت مطلب فوق
من فکر میکنم تعداد کارهای یک حکاک هم در قیمت اون تاثیر داشته باشه.
مثلا اساتیدی که کارهاشون کمتر هست گرونتر و اونهایی که بیشتر هست ارزونتر باشه
ونیز دقت بالا و ظرافت کار یک استاد نیز در حکاکی و قیمت اون موثره.
و نیز اگر حکاکی فوت کرده باشه یا در سنین کهولت باشه ونیز شاگردان زیادی تربیت کرده باشه که کار اونها هم خوب باشه آثارش جنبه عتیقه پیدا میکنه و ارزشمند میشه.
البته نمیدونم تا چه حد حرفام صحت داشته باشه. و این رو دلیل بر بیسوادی بنده قلمداد کنید.
بازم شما بهتر میدونید.
یا حق

Arash Bakhshoodeh ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۶:۰۲ ب٫ظ

برادر کریمی عزیز
از سعه صدر و لطف شما در تداوم بحث سپاسگزارم و
امیدوارم این صحبتها با شرکت سایر دوستان و علی الخصوص هنرمندان حکاک غنی تر و مفیدتر ادامه پیدا بکنه

حمید ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۸:۳۷ ب٫ظ

دوستان بزرگوارم
از اینکه تا این حد مسئولانه به این موضوع پرداختید بسیار سپاسگزارم، هر چند پیشنهاد استاد عزیزم جناب بخشوده را مبنی بر شرکت اساتید حکاک در بحث بسیار راهگشا می بینم.
همانگونه که مستحضرید به هنرهای کهن بسیاری علی الخصوص در کشور عزیزمان تقریبا به همان شیوه سنتی پرداخته می شود و تاسف بار است که هنر یسیار قابل توجه و زیبای حکاکی به ماشین آلات سپرده شده باشد (منظور حقیر در سطوح بالای حکاکی همچون استاد گرانقدر میرزا می باشد). حقیقتا امیدوارم که اینگونه نباشد.
دست برادران و سروران گرامیم مهندس بخشوده و جناب کریمی را به گرمی می فشارم و امیدوارم که بحث تا حصول نتیجه ای قابل قبول و مورد تایید ادامه یابد.
یا علی

محمد یگانه ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۳:۲۴ ب٫ظ

یا عرض سلام خدمت دوستان بزرگوار
به صورت اتفاقی بحث شما عزیزان را در سایت دیدم و به نظرم آمد در این باب به چند نکته اشاره کنم. بنده چند سالی است که وارد کار حکاکی شده ام. کار حکاکی امروزه با ورود دستگاه های سی ان سی کمی آسان شده و چه بسا برخی از اساتید (که البته من به شخصه آنها را استاد نمیخوانم) با استعانت از همین دستگاه ها به این هنر وارد شده اند. من از سال ۸۴ در ابتدا سعی کردم با دستگاه سی ان سی وارد این هنر شوم که متوجه شدم حکاکی با دست بسیار روح انگیز تر و جذاب تر از کار با دستگاه است به همین خاطر از کار با این دستگاه ها و امثال آن صرف نظر کردم و کار خود را با دست آغاز کردم. در مورد دوست عزیز که فرمودند اساتید ابتدا با کامپیوتر طراحی کرده و … این حرف کاملا اشتباه است. بنده و دیگر حکاکان (از جمله مهندس آتشباز) تمام وسایل طراحیمان یک عدد ماژیک است که خط را پیش از حک کردن، بر روی سنگ می نویسیم. یک حکاک در بدایت کار باید یک خطاط ماهر باشد. استاد میرزا نیز از این امر مستثنی نیست. استاد میرزا با چندین سال تجربه آنقدر دست محکمی در نوشتن دارند که نیازی به چریکه رایانه ای و … پیدا نکنند. زیرا چریکه رایانه ای خط هر استادی را محدود کرده و امکان خلق آثار بدیع این چنینی را غیر ممکن می سازد. حکاکی نیز مانند هر هنر دیگری یک شبه به دست نمی آید و آمد و رفت سالها در پخته شدن خط موثر است. در این امر به غیر از سابقه، مهارت خطاطی شخص، نبوغ و نوآوری در کار و هزاران امر کنار آن موجب آن میشود که یه خط قیمت اینچنینی بیابد.

و من الله توفیق

Arash Bakhshoodeh ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ - ۸:۵۰ ق٫ظ

دوست هنرمند
جناب آقای یگانه
از اینکه در بحث حکاکی شرکت فرمودین سپاسگزارم

حمید ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱:۱۰ ق٫ظ

جناب آقای یگانه
از پاسخ حضرتعالی بسیار سپاسگزارم، به شخصه و در حد یک هنردوست از این که حکاکی بدون استفاده از ماشین آلات انجام گیرد و روش سنتی حکاکی فراموش نشده و همچنان مبنای کار هنرمندان حکاک گرانقدر باشد محظوظ می شوم.
***ممنون میشوم که راجع به قلمهای مورد استفاده نیز توضیحاتی بفرمایید.***
قطعا هموطنان بسیاری در انتظار شرکت سایر اساتید گرانقدر حکاک در بحث مطرح شده هستند.
بهره مندی از نظرات جناب بخشوده بزرگوار نیز به آگاه شدن حقیر و سایر دوستان کمک شایانی خواهد نمود.
یا علی

حمید ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۲:۳۳ ق٫ظ

عرض سلام و ارادت همیشگی بنده خدمت مهندس عزیز
امیدوار بودم که تا حصول نتیجه قابل قبول مباحثات ادامه یابد که متاسفانه اینطور نشد. خواهش من از شما این است که با توجه به اختلاف نظرهای فراوان بین علاقمندان – بین نزدیکان اینجانب و حتی فروشندگان و البته بازدیدکنندگان سایت وزین شما- و نبود منبع مستند، حضرتعالی خود وارد عمل شده و حتی المقدور از تجارب گرانبهایتان بینندگان و علی الخصوص بنده را مستفیض بفرمایید.
یا علی

Arash Bakhshoodeh ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۷:۳۶ ق٫ظ

با عرض سلام و ارادت به خدمت دوستان و بازدیدکنندگان محترم

در مبتدای صحبت از جنابعالی سپاسگزارم که در یک دید فراتر به موضوع حکاکی نگاه کردید و به صورت سطحی از این مبحث عبور نکردید.
سوال شما پرسش جمع کثیری از بازدیدکنندگان محترم نیز هستش
ولی دادن پاسخ از منظر و جایگاه بنده – فردی که تلمیذ مقدمات و مبتدیات میباشد – کمی مشکل و چالش برانگیز خواهد بود.جایگاه پارس جواهر در بین سازندگان و ارائه دهندگان صرفا عرضه و معرفی کار میباشد و حرکت در مسیر نقد بدون شرکت کردن سایر دوستان در بحث میتواند نوعی جانبداری و … تلقی شود.لذا بنده به عنوان ناظر در این مبحث فنی شرکت خواهم کرد و البته ادامه این گفتگوها بی شک زمانبر خواهد بود و باید صبور بود ….
در انتها مجددا از همه عزیزانی که در غنای این گفتگو به نوعی کوشش کرده و مشارکت فرموده اند تشکر و قدردانی مینمایم

مهدی ۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۳:۵۷ ب٫ظ

سلام.به نظر من حکاکی باید زیبا باشه ربطی به امضا نداره

خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.