382

تسبیح یسر مکی ، یسر مکاوی یا یسر حجاز

تسبیح 101 عددی قدیمی و آنتیک

قطر متوسط دانه ها 11 میلیمتر

طول رشته با کسر لقی شیخک و دانه ها 51 سانتیمتر

وزن کلی 88 گرم

فروش رفته

تسبیح یسر مکاوی عربستان

یسر گونه ای گیاه دریایی میباشد که در آبهای گرم دریای احمر نزدیک سواحل کشورهای عربستان و مصر رشد میکند. امروزه به دلیل آلودگی نفتی و برداشت بی رویه ، گیاه یسر در سواحل دریای سرخ نایاب و کمیاب شده و مانند ادوار گذشته ،ساخت و عرضه تسبیح یسر به سادگی امکان پذیر نیست. تسبیح های ساخته شده از یسر سواحل عربستان را یسر مکاوی (Makkawi Yusr) ، یسر مکی یا یسر حجاز و همچنین تسبیح جات بدست آمده از یسر سواحل مصر را یسر مصری مینامند.در کشورهای دیگر یسر را در گونه های مرجان دریایی طبقه بندی میکنند و آنرا مرجان سیاه (Black Coral) مینامند. شناخت و افتراق میان تسبیح های یسر مکاوی و مصری کار ساده ای نیست و نیاز به مهارتهای تشخیصی دیداری و شناخت بو دارد ، مضاف بر اینکه تسبیح یسر مکی از یسر مصری گرانتر و مرغوب تر است و در نوع کهنه یسر مکاوی از لحاظ استحکام دانه ماندگاری بالاتری دارد.

گیاه یسر طبیعی

اخیرا در بازار ، تسبیح های یسر قدیمی که تعداد آنها ناقص میباشد و یا دانه های شکسته یسر توسط افرادی جمع آوری میگردد و پس از آسیاب کردن و فرآوری مجدد با مواد شیمیایی ورقه های مصنوعی مشابه گیاه دریایی یسر تهیه گشته و فرآیند ساخت تسبیح با ورقه های فرآوری شده انجام میشود (مشابه آنچه در گیاه طبیعی انجام میپذیرد) .معمولا عطر و بوی تسبیح های فرآوری شده یسر بسیار کمتر از یسر طبیعی و واقعی بوده و یسر فرآوری شده شدت بوی جوهری یسر طبیعی و رنگ شرابی سرخ دانه ها را ندارد.

تسبیح یسر حجاز 101

گیاه یسر برای رشد و تکثیر به دو دسته نر و ماده تقسیم میشود. تسبیح های ساخته شده از یسر ماده به دلیل باز شدن و تورق معمولا با مفتول های ظریف طلا ، نقره ، مس و گاهی اوقات آلومینیم ، مفتول کوبی میشوند و در این بین تسبیح های یسر طلاکوب و نقره کوب اساتید تبریزی شهرت جهانی دارد. اما تسبیح های ساخته شده از یسر نَر به دلیل چسبندگی لایه ها نیازی به نقره کوبی یا طلاکوبی ندارد و در بازار تسبیح یسر نر از تسبیح یسر ماده در حال عادی گرانتر و با ارزش تر است مگر اینکه نقره یا طلاکوبی استاد خاصی باعث گرانی و ارزش تسبیح شود.لازم به ذکر است که در گاهی اوقات از نگینهای جواهراتی نظیر یاقوت سرخ یا زمرد و یا از فیروزه و مرجان در مخراجکاری و جواهرنشانی تسبیح یسر استفاده میشود که زیبایی و ارزش هنری آنرا صد چندان مینماید.

مرجان سیاه BLACK CORAL

دلیل گرانی و کمیاب بودن تسبیح های یسر نر اینست که با گذشت زمان و استفاده مکرر ، تسبیح امتحان خود را پس میدهد. به عبارت دیگر هرچه کیفیت تسبیح بالاتر باشد ، امکان باز شدن لایه های یسر در طی زمان کم میشود و ماندگاری دانه ها حکایت از کیفیت بالای تسبیح دارد. البته استفاده مکرر از تسبیح در طی زمان و افتادن و سقوط آن به روی سطح سخت و صلب باعث شکستن و کسر دانه ها میشود. در این حالت فروشندگان معمولا تسبیح های ناقص را با قیمت کم خریداری کرده و با تکمیل کردن یک تسبیح از چند تسبیح ناقص ، تسبیح کاملی ایجاد میکنند که گرانتر از مجموعه های ناقص میباشد .

تسبیح یسر مکاوی کهنه و قدیمی

شناخت تسبیح ترکیب شده از چند تسبیح ناقص کار زیاد مشکلی نیست و میتوان در نور مناسب و بررسی دانه ها از لحاظ هندسه سوراخ ، ابعاد دانه ها و رنگ تسبیح به سهولت به کیفیت دانه ها و تسبیح پی برد. البته تسبیح های تکمیل شده تنها منحصر به تسبیح یسر نبوده و در سایر انواع دیگر تسبیح ها از جمله تسبیح کهربا ، تسبیح سندلوس ، تسبیح شاه مقصود و تسبیح مرجان دیده میشود و شیوه درست و عادلانه کسب اینست که فروشنده به صراحت خریدار را از این موضوع مطلع سازد.

و اما نکته نهایی و مهم دیگر در خرید تسبیح یسر ، بررسی شیخک تسبیح میباشد چرا که شیخک تسبیح یسر استحکام کمی دارد و در اثر استفاده زیاد و یا ضرب دیدن به راحتی میشکند و این موضوع به شدت بروی قیمت تسبیح تاثیرگزار است و از قیمت آن میکاهد و مکررا دیده شده است که شیخک تسبیح های یسر تعویض شده میباشد.

امین ۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۳:۰۶ ب٫ظ

خریدار

علی ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵ ب٫ظ

یک تسبیح نر مکاوی دومهرش کمه حدود۷۰سال سن فروش توافقی

مجتبی ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۴:۲۴ ق٫ظ

سلام
خسته نباشید
خدا قوت
لطفا قیمت را درج بفرمایید

مهدی ۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱:۳۶ ق٫ظ

یک تسبیه یسر حدودا از نود سال بیشتر سن،نقره کوب شده بفروش میرسد

حسن ۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۶:۲۱ ب٫ظ

سلام تسبیح داریدخریدلرم

سید محمد ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۵:۰۸ ب٫ظ

سلام یک تسبیح اصل یسر زنده وقدیمی بفروش میرسد
فقط واتساپ جواب میدم
۵۹۵۱۳۹۵۰۹۱

نورالدین قیاسی ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۶:۴۴ ب٫ظ

سلام یک رشته تسبیح یسر قدیمی حجاز مرصع کاری با نقره و کهربا طول رشته تسبیح حدودا پنجاه سانت فروشی

س. حیدری ۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴ ب٫ظ

با سلام . دنبال مقداری شاخه و تنه یسر هستم . ابعادش طول حد اقل ۷ سانتی متر باشد . ضخامت حد اقا ۱.۵ سانت .

علی ۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۴:۱۶ ق٫ظ

تسبیح ۹۸ساله یسر مکاوی ۳۳ دانه درشت اصل اصل بفروش میرسد قیمت و مشاهده عکس فقط واتساپ۲۳۱۹۳۹۵۰۸

سجاد ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۲:۰۲ ب٫ظ

سلام مقداری چوب خام یسر حجاز دارم از طریق لنج های ماهیگیری اطراف سعودیه برام آوردن اگر کسی خواست روی واتساپ لطفا پیام بده

حکیم ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۳:۴۶ ب٫ظ

درخت یسر برای خرید میخام

شهیاد ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲:۰۷ ب٫ظ

یسر حجاز ۲۰۰ ساله ۱۰۱ عددی برای فروش دارم

سیدمحمد ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱:۰۰ ق٫ظ

یسر مکاوی قدیم ناعمه
باسلام یسرمکاوی قدیمی با ۴عدد مرجان قدیمی به فروش میرسد اهواز
۰۵۷۵۱۰

کلکسیون شاپ ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۸:۲۷ ب٫ظ

Koleksyonshop
انگشتر نقره و تسبیح

معصومه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۸:۵۴ ق٫ظ

تسبیح یسر نقره کوب کامل دارم نمی دانم چطور بفروشم

موسوی ۴ مهر ۱۴۰۰ - ۶:۵۷ ب٫ظ

تسبیح کامل مکاوی اصلی خریدارم

خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.