برای مشاهده تصویر در حالت تمام صفحه ، به روی آن کلیک کنید
کد محصول141
نوع گوهرغیرخطی قدیمی
جنس گوهرسنگ پادزهر
اصالت گوهرطبیعی ، بدون اصلاح و فرآوری
طول سنگ45 میلیمتر
قطر سنگ19.5 میلیمتر
وزن19.4 گرم
قیمتمتعلق به مجموعه پارس جواهر
موجود

با سلام و عرض ادب
جهت طی مراحل خرید و هماهنگی لازم برای ارسال کالا میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید :
آرش بخشوده ۱۲۲۶-۱۴۱-۰۹۱۲
ساعات تماس :
صبح 10 الی 13 | عصر 18 الی 21

مهره سنگ پادزهر قدیمی قندهاری با تراش دستی به شکل بیضی (تخم مرغی) کشیده به طول 45 و قطر 19.5 میلیمتر

وزن 19.4 گرم

مهره سنگ پادزهر قدیمی قندهاری m141 مهره سنگ پادزهر قدیمی قندهاری m141_3 مهره سنگ پادزهر قدیمی قندهاری m141_4

ancient antidote kandahar serpentine stone long oval bead

توجه : سنگ این مهره از جنس کانی سرپانتین (serpentine) میباشد که در فارسی مارسنگ نامیده میشود.

مار سنگ از لحاظ ظاهری بسیار به سنگهای یشم و جاسپر شبیه بوده و در بازار ، اکثر اوقات به اشتباه تحت عنوان یشم شناخته میشود.

برای مهره‌های پادزهر از جنس مارسنگ خواص زیادی منسوب میباشد ولی مهمترین خاصیت آن که از قدیم بر آن اعتقاد داشته‌اند ، محافظت از نیش جانوران سمّی نظیر مار و عقرب و… میباشد.

مهره سنگ پادزهر قدیمی قندهاری m141_2

همچنین این باور وجود داشته که به همراه داشتن مهره پادزهر باعث محافظت از نیروهای شیطانی و جادوی سیاه بوده و میتواند مایه ایجاد آرامش و از بین رفتن استرس و خشم شود.

این مهره متعلق به مجموعه پارس جواهر بوده و فروشی نمیباشد.


باید گفت که نباید مهره مار را همان‌طور که در بعضی از کتب نوشته شده با مار مهره اشتباه نمود.

مهره مار که به‌عربی خرزالحیات می‌گویند در کتب مختلف به‌صور متفاوت معنی شده است. در الجماهر نوشته شده که خرزالحیات را به‌ فارسی مارمهره می‌نامند درحالیکه در تنسوق‌نامه و عرایس‌الجواهر آن را معادل مهره مار دانسته‌اند. در تحفه حکیم مومن نیز مهره مار به‌عربی حجرالحية نوشته شده است. غرض از حجرالحية نوعی سرپانتین بوده است.

مهره سنگ پادزهر قدیمی قندهاری m141_1 مهره سنگ پادزهر قدیمی قندهاری m141_5

مهره مار به‌طوری که نوشته‌اند از پس سر بعضی مارها و افعی‌ها گرفته می‌شده و خاصیت پادزهر را داشته است و با مارمهره تفاوت دارد.

مار مهره همان است که مار سنگ و حجرالحیه نامیده‌اند چون به‌عقیده قدما نوعی ازسرپانتین‌ها خاصیت پادزهر داشته‌اند و اين اشتباه از آنجا ناشی شده که هم مار مهره و هم مهره مار پادزهر بوده‌اند.

در تنسوق‌نامه نوشته شده:

حجرالحیه سنگی است سیاه از جنس پادزهر یا اندکی به‌ رنگ خاکستری بر او خط ها باشد خاصیت او آن است که بر مارگزیده بندند شفا یابد و زهر از او بیرون آید و علت نسیان را نافع است.

در عرایس الجواهر همین مطلب با اندک تغییری دیده می‌شود. در فصل پادزهر در الجماهر می‌خوانیم:

سندویه می‌گوید رنگ آن زمردی است که سفیدی و سبزی دارد

از آنچه که در کتب جواهر و داروشناسی نوشته شده معلوم می‌گردد که حجرالحیه نوعی سرپانتین بوده است و به‌طوری که می‌دانیم گاهی سرپانتین با Olivine و Chrysolithe همراه است و به‌ همین مناسبت نوشته‌اند که حجرالحیه در معادن زیرجد به‌دست میآید.

یونانی‌ها در سابق به‌نوعی سرپانتین Ophite میگفتند و Ophite به یونانی یعنی مار و به‌ علت شاهتی که بعضی از انواع سرپانتین به پوست مار دارند اين نام را به‌اين ماده داده‌اند و بعدا مسلمین این سنگ را حجرالحیه یعنی سنگ مار نامیده‌اند.

مترجم کتاب پلین در حاشیه می‌نویسد:

دیسقدریدس برای این سنگ خاصیت پادزهر دانسته و اضافه می‌کند از آن به‌عنوان نظر قربانی هم استفاده می‌کرده‌اند و آن را به‌ بازو یا جای دیگر از بدن خود می‌بسته‌اند و از نظر دارویی برای جلوگیری ازترس اطفال و همچنین برای دردسر و سایر دردها از قبیل درد مفاصل خوب است. ( کتاب ۳۱)

در کانی شناسی غربی ابتدا نام Ophite به Serpophite و بعدا به Serpentine تبدیل شده است.

مهره‌های قدیمی صدف m148 موجود
مهره‌های قدیمی صدف ساخته شده از تکه‌های ضخیم صدف مرواریدساز لب سفید (Pinctada Maxima) با سختی بالا و تراش ناهموار دستی وزن مجموعه 33.2 گرم طول مهره‌ها از 26 تا…
مهره‌های کهربای قدیمی گردنبند m147 موجود
مهره‌های کهربای قدیمی کد m147 مهره‌های کهربای قدیمی با جلای صمغی مات و تراش دستی ناهموار به شکل‌های استوانه‌ای، دیسکی و گرد به صورت گردنبند وزن کل مجموعه بدون نخ…
مهره عقیق یمن خطی علی f619 موجود
مهره عقیق یمن خطی وزن 18 گرم سنگ مهره عقیق کهنه یمنی اصل طبیعی به قطر متوسط 32.5 و ضخامت 10 میلیمتر که با دست به طور نامنظم به شکل…
مهره قدیمی دو‌مخروطی عقیق الله m138 موجود
مهره قدیمی دو‌مخروطی دراز (طویل) عقیق با تراش دستی به شکل هشت وجهی که نقش لفظ جلاله "الله" درون مهره به صورت طبیعی دیده میشود. pattern Allah vintage agate long(elongated)…
مهره مصور عقیق سلیمانی قدیمی m146 موجود
مهره مصور عقیق سلیمانی قدیمی اصل طبیعی زیبا با تراش گردنبندی به فرم گلدانی تخت به طول 33.5 ، عرض 25.1 و ضخامت 6 میلیمتر وزن 7.75 گرم vintage face…
مهره گبری قدیمی مینا m130 موجود
مهره گبری قدیمی کمیاب به صورت گرد ناهموار از جنس مینا (شیشه) با ساختار موزاییکی و ترکیب رنگ به شکل پیازی سفید_آبی در زمینه عسلی تیره رنگ به وزن 5.1…
مختار ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۸ ب٫ظ

سلام جناب بخشوده مطالبتان بسیار آموزنده بود.

رقیه هاشم زاده ۱۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۷:۵۰ ق٫ظ

سلام از این سنگ یکی دارم

مهرداد ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱:۳۸ ق٫ظ

.. چرا این فراز و فرود وحشتناک رو تعدیلش نمی‌کنید ؟! فراز مطالب آموزنده و بیان همه فهم و دارای جذابیت جلب اعتماد و باور و فرود به عمق وحشتناک دره های عمیق و پر استرس با قابلیت توهم زایی بالای نگفتن و درج نکردن قیمت این محصولات هنرمندانه !

برچسب ها :
انگشترهای فروش رفتهS RINGS
خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.