زیورآلات اصیل از جنس کهربا

کهربا در گروه سنگ های اورگانیک (منشا گیاهی، حیوانی)قرار دارد .در دوران قدیم زمین شناسی به صورت صمغ از درختان کاج مخروطی شکل به نام «پیتوس –سوکسینیفرا» خارج شده و پس از خشک شدن به صورت فسیل و سنگ در آمده است.این درختان به ویژه در دوران سوم زمین شناسی«دوره الیگوسن»فراوان بود و گویا صمغ زیادی هم ترشح می کرده اند،به هر حال امروزه کهربا را در طبقات تشکیل شده در دوران سوم،مخصوصا در نواحی دریای بالتیک جستجو می کنند.قشری از طبقات سوم که این صمغ فسیل شده را ضمن فسیل قسمت های دیگر کاج فراوان در بر دارد،به نام «زمین های آبی»نامیده می شوند. عمده کهربا جهان عمری بین ۲۵تا ۹۰میلیون سال دارد.

کهربا در زمانهای گذشته از گوهرهای بسیار گرانبها بوده است. گفته می شود نام کهربا در زبانهای اروپایی آمبر از کلمه عنبر عربی اقتباس شده است. یکی از خواص جالب کهربا تولید الکتریسیته ساکن است، شاید نام آن در فارسی از همین خاصیت منشا گرفته باشد، زیرا که این سنگ در اثر مالش دارای الکتریسیته می شود و ربایش کاه توسط آن باعث این نام برای آن شده باشد.

کهربا به خاطر رنگ  زیبایش با ارزش است و معمولا از این ماده برای ساخت اشیای تزئینی و جواهر استفاده می شود کهربا ترکیب غیر یکنواختی دارد و مخلوطی از ۷ نوع صمغ و رزین است ، به طور تقریبی ترکیب شیمیایی آن را می توان (C10H16O) عنوان کرد.ضریب شکست کهربا ۱٫۵۳۹ -۱٫۵۴۳ ، وجلای صمغی (resinous) ، چگالی ۱٫۰۵ -۱٫۰۹ ساختمانی بی شکل و غیر بلوری (amorphous) ودر تنوع رنگی زرد، نارنجی، قرمز، سفید، قهوه ای، سبز،آبی(bluish) و مشکی دیده می شود.سختی کهربا در مناطق مختلف تفاوت هایی دارد ، کهرباهای جوان تر ،نرم تر از آنهایی هستند که مدت طولانی زیر خاک مدفون بوده اند.کهربا در برمه ، سختی (۱تا۳) ، کهربای منطقه دریای بالتیک(سختی ۲تا ۲٫۵) و در جمهوری دومینکان(سختی ۱تا ۲) دارد.

فسیل زیبا و کمیاب مورچه داخل کهربا

هر گاه قطعه ای کهربا به پارچه پشمی مالیده شود اندکی بار الکتریکی منفی در خود جمع کرده اشیا کوچک و سبک را می رباید و چون عایق بسیار خوبی است در لوازم الکتریکی به کار می رود.
رنگ کهربا اغلب یکنواخت است و بیشتر به رنگ زرد یافت می شود، اگر چه این رنگها از زرد لیمویی تا زرد متمایل به قهوه ای متغیر است. کهربای آبی به ندرت پیدا می شود.
چون صمغ سازنده کهربا در آغاز به صورت مایع است، گاهی حشرات، جانوران و گیاهان ریز زا به خود جذب می کند از این رو گاهی در سنگ کهربا فسیل آن دیده می شود. هر گاه کهربا حدود سیصد درجه سانتی گراد حرارت داده شود، روغن کهربا از آن جدا می شود و ماده سیاه رنگی به شکل قیر از آن باقی می ماند و اگر آن را در تربانتین حل کنیم می توان از آن لاک کهربایی تهیه ٍّّّّّّّّنمود.

قطعات کهربا شکل معینی ندارد و شکل آن به حجم شیره فسیل شده آن بستگی دارد. اغلب به صورت لوله و دانه و پولک بدست می آید. گاهی قطعاتی از کهربا استخراج می شود که ۷ تا ۹ کیلو وزن دارند.
کهربا از زمان های بسیار دور شناخته شده است. یونانیان باستانی از قوه کهربایی این ماده با خبر بوده اند و گفته می شود که ابتدا کلمه “الکترو” به کهربا اطلاق می شده است. در عصر مفرغ و در یونان و روم، این سنگ از اروپا به سایر مکانها به عنوان کالای تجاری صادر می شده است و در مورد ارزش آن پلینی نوشته که قیمت بت کهربایی کوچک از یک انسان زنده بیشتر بوده است.

پراکندگی جهانی

مهمترین منطقه ای که کهربا یافت می شود ساحل ساملند در روسیه است. از مناطق دیگر بالتیک، دانمارک و انگلستان است. نوع برمه ای آن در گلهای خاکی یافت می شود که قرمز تر از انواع بالتیکی است. کهربای سیلیسی سیمتیت نامیده می شود و در رودخانه ها تشکیل می شوند. کهربا همچنین در جمهوری دومینیکن، رومانی، جمهوری چک، اسلواکی، آلمان، کانادا و آمریکا یافت می شوند.

فسیل زیبای عنکبوت در کهربا

قیمت کهربا

نا پاکی کهربا باعث افزایش قیمت در کهربا می شود .خبر جالبی که اخیرا درباره یک تکه کهربا دومینیکان همراه فسیل مامولک پیدا شد ، به قیمت ۷۵۰۰هزار دلارفروخته شده است . فروش کهربا به صورت عمده حدودا به قیمت ۱۵دلار بابت هر قطعه داده می شود. توجه داشته باشید کهربا را به صورت قیراط قیمت گذاری نمی کنند  کهربا هایی که روی آنها کنده کاری (carving) شده در بازار قیمت بسیار بالایی دارند.

نگهداری از کهربا

کهربا بسیار نرم و شکننده است ، پس هنگام حمل و نگهداری ،مراقبت خاصی نیاز دارد. اسیدها، عطرها، اسپر های مو و مواد شیمایی باعث خراب شدن سنگ می شوند. همچنین صابون ومواد شوینده یک پوشش سفید رنگ نامطلوب روی سطح سنگ ایجاد می کنند.هیچ گاه برای تمیز کردن کهربا از آب داغ استفاده نکنید و سنگ را در محیط هایی که دارای حرارت بالا هستند قرار ندهید.

کهربای درشت طبیعی کمیاب

بهسازی کهربا

رنگ کردن(Dyeing) حرارت دادن(heating)پوشش دادن روی سطح(surface coating)روش های بهسازی کهربا هستند. رنگ کردن (Dyeing) باعث می شود سن کهربا بیشتر به نظر برسد و حرارت کیفیت رنگ را افزایش می دهد.

با پوشش دادن روی سطح( surface coating) نیز صدمات و ترک های سطحی را ترمیم میکنند.

مشابه های کهربا

رزین طبیعی ، مصنوعی و پلاستیک مشابه های خوبی برای کهربا هستند با تست های گوهر شناسی قابل تشخیص اند.

۲۷ “سنگ شناسی (کهربا)”

 1. vahid می‌گه:

  be nazar man in sait khob bod

 2. یوسف فتوحی می‌گه:

  سلام آقا ازبابت درج مطالب بسیارمفیدتان لذت بردم
  اگه براتون مقدوره بفرمایید ما تومنطقه رودباردرختان کاج وحشی داریم که اینها صمغ دارن خیلی شفاف وسفت هستن آیا ارزش مالی دارن خیلی برام مهم هست ممنونم

 3. admin می‌گه:

  بازدید کننده گرامی
  مطالعه شخصی بنده در این خصوص کم و محدود میباشد….از سایر دوستان که در این خصوص اطلاعات جامع دارند دعوت به پاسخگویی مینمایم

 4. مینا می‌گه:

  ممنون بابت اطلاعات مفیدی که گردآوری کردید.. بسیار مورد توجه اینجانب قرار گرفت.. فقط اینکه می خواستم در مورد خواص کهربا در فیزیک اطلاعات بیشتری کسب کنم..

 5. ملیحه می‌گه:

  می خواستم راجع به خواصی که میتونه روی بدن داشته باشه بیشتر بدونم …..مطالبتان بسیار عالی بود متشکرم

 6. شیدا می‌گه:

  عالی بود استفاده کردم

 7. احمد می‌گه:

  اطلاعات خوبی بود….من در اصفهان هستم و در باغمان درخت میوه داریم که صمغ داره می خواستم بدونم ارزش مالی داره. ممنون

 8. احسان می‌گه:

  با سلام. خیلی مطالب شما در خصوص کهربا عالی بود و با نکته بینی تهیه شده بود. من یه تسبیح دارم که حدس میزنم کهربا باشه. چطور میتونم مطمئن بشم از این که کهربا هست یا خیر؟ با مالش الکتریسیته ایجاد نکرد. اما نمیدونم درست انجامش دادم یا نه. اگر کسی اطلاع داره لطفا با من تماس بگیره. ۰۹۱۸۳۱۳۸***

 9. زیبا می‌گه:

  سلام بر پارس جواهر
  درباره قیمت کهربا هم مطلب بزارید خوب میشه
  ممنون از سایت قشنگتون

 10. محمد تن می‌گه:

  سلام
  من بدنبال خرید مقداری سنگ کهربا تراش نخورده نیاز دارم.
  چنانچه فروشنده باشد آمادگی برای خرید را دارم.
  محمد تن

 11. یونس می‌گه:

  سلام سایتتون خیلی عالیه من عاشق سنگ شناسی هستم ای کاش کتاب هم دراین مورد معرفی میکردین متشکرم.

 12. احمد می‌گه:

  سلام
  بنده مقداری سنگ کهربای تراش نخورده (راف ) با رنگهای متفاوت موجود دارم.متقاضیان خرید تماس بگیرند. ۰۹۱۲۶۴۳****
  اگه موفق نشدید تماس بگیرید همینجا پیام بذارید . با تشکر

 13. مهدی می‌گه:

  دوستانی که در مورد صمغ درختان گفتن-صمغ ارزش زیادی نداری-کهربا در ۵۰ میلیون سال پیش صمغ بوده ایران تقریبا فسیل کهربا در خاکش نداره

 14. مهدی می‌گه:

  کهربای روسی تراش نخورده بصورت خرده هست ارزشش کمه-کهربای صنعتی هم هست اونم ارزشش کمه

 15. احمد می‌گه:

  با سلام خدمت دوستانی که عاشق کهربای طبیعی ان هم از نوع ایرانی میباشند عرض کنم اینجانب در رنگهای متنوع وزیبای ان را جهت فروش با قیمت باورنکردنی – تضمینی و تایید شده موجود دارم.علاقمندان پیام بگذارند.

 16. amir می‌گه:

  سلام من یک قطعه کهربای ۲۴ کیلیویی دارم با شناسنامه… چند فی میخوره؟

 17. امیر می‌گه:

  سوالی داشتم اگر ممکنه حتما جواب یزید
  اگر کسی سنگی اورد و گفت این کهرباست چگونه ممکنه بفهمیم که درست است یا نه
  یعنی با چه عملی می‌شود اصل یا بدل بودن کهربا را فهمید

 18. مهدی می‌گه:

  سلام خوبید اگه کهربا مثقالی کسی داره به قیمت مناسب خریدارم

 19. محسن می‌گه:

  درود
  چطور میشه کهربای لهستان رو از کهربای روسی تشخیص داد

 20. یاسمینا می‌گه:

  سلام میشه بگین کهربا رو می تونم از کجا بخرم؟؟؟ :-)

 21. یاسمینا می‌گه:

  سلام میشه بگین کهربا رو می تونم از کجا بخرم؟؟؟ :-)

  میشه قیمتش رو هم بگین؟

 22. احمد می‌گه:

  با سلام خدمت عزیزانی که خواستار خرید کهربای طبیعی و تضمینی در رنگهای متنوع می باشند اینجانب حجم زیادی از کهربا با قیمتی باورنکردنی موجود دارم.با ما در ارتباط باشید

 23. اسماعیل می‌گه:

  گردن بند کهروبا دارم قدیمی که داخل چندتاه
  انهاحشره کوچک موجدمیباشد قسط فروش دارم

 24. سلیمان می‌گه:

  در مورد تسبیح کهربا هم مطلب بزارید
  متشکرم

 25. رحی می‌گه:

  عالی بود

 26. سعید می‌گه:

  سلام من یه تسبیح کهربا دارم. کرمانشاه زندگی میکنم.به جند نفر که وارد بودن نشون دادم میگن اسمش کهربای زر افشانه!
  اگرممکنه درموردش اطلاعاتی بدین.نارنجی مایل به قرمز انگار اکلیل(زر) توشه

 27. مریم می‌گه:

  سلام من یک تسبیح دارم که رنگش زرد مایل به قهوی .میگن این کهرباست البته این تسبیح خیلی قدیمی از چند نسل قدیم به ما رسیده.یک سری شکل حلقه ساده گرد یک سری به شکل تسبیح هست.چطور میتونم بفهم این کهرباست و چقدر قیمت داره؟
  ایا کهربا خاصیت درمانی هم دارد؟

ارسال نظر