زمرد

سنگ تولد ماه اردیبهشت

زمرد طبیعی گاچالا از معادن کلمبیا

کلمه زمرد Emerald مترادف‌ رنگ‌ سبز است.رنگ سبز با شکوه زمرد، عشق به طبیعت را تجلی می‌بخشد. این‌ گوهر زیبا كه‌ همرنگ‌ طبیعت‌ و رنگ‌ زندگی‌ است‌ برای‌ ما ایرانیان‌ جلال و جلوه‌ای‌ خاص‌ دارد و رنگ‌ آن‌ گنبدهای‌ سبز و مقدس‌ ائمه‌ را به خاطر می آورد. به‌ همین‌ دلیل‌ بسیاری‌ از خانواده‌ها ترجیح‌ می‌دهند به‌ عروس‌ سرویس‌ زمرد هدیه‌ بدهند.در فرهنگ‌ های‌ مختلف، اعتقادات‌ متفاوتی‌ درباره‌ زمرد وجود دارد و انسان‌ ها خواص‌ جادویی‌ حیرت ‌آوری‌ برای‌ آن‌ متصور بوده‌اند؛ برای‌ مثال‌ مصریان باستان‌ در دهان‌ مرده‌ زمرد قرار می ‌دادند تا در آن‌ دنیا بهتر تكلم‌ كند و نیز معتقد بودند این‌ سنگ‌ باعث‌ باروری‌ می ‌شود. همچنین‌ برای‌ درمان‌ چشم‌ از آن‌ استفاده‌ می‌ كردند. در بعضی‌ جوامع‌ به‌ عنوان‌ پادزهر و برای‌ درمان‌ بیماری‌ صرع‌ یا بیماری‌ های‌ معده‌ استفاده‌ می ‌شده‌ است‌. گفته می‌شود رنگ زمرد باعث شادی شده، هیچگاه چشمها را خسته نمی‌کند و همیشه بعنوان رنگ حیات و تازگی شناخته می‌شود.

مجسمه های سه گانه بودا از جنس زمرد

در روم باستان، سبز رنگ ونوس خدای عشق و زیبایی بوده است. امروزه نیز رنگ سبز جایگاه خاصی در بسیاری از فرهنگها و مذاهب دارد. به عنوان مثال رنگ سبز در اسلام،رنگ مقدسی است. بسیاری از کشورهای مسلمان در پرچم کشورشان از این رنگ به عنوان نشانه وحدت و یگانگی در ایمان استفاده می‌کنند. این رنگ همچنین در کلیسایکاتولیک به عنوان برترین رنگ مذهبی در نظر گرفته می‌شود. در یونان‌ باستان‌ زیورآلات‌ به‌ عنوان‌ سمبل‌ قدرت ، سلامت و ثروت‌ نقش‌ بزرگی‌ داشت‌ و معتقد بودند كه‌ اگر شخصی‌ قطعه‌ ای‌ زمرد زیر زبان‌ خود داشته‌ باشد از دید مخفی‌ می‌ ماند ؛ به ‌علاوه ، دارندهِ زمرد را صاحب‌ ثروت ، رفاه‌ و قدرت‌های‌ مافوق‌ طبیعی‌ می دانستند. واژه زمرد عربی‌شده اسماراگدوس یونانی است که از کلمه یونانی Smaragdos به معنی سبز گرفته شده است و این واژه یونانی نیز از واژه‌ای سانسکریت به معنی سبز گرفته شده است.

آویز باستانی از جنس طلا با نگینهای زمرد

نام اصلی فارسی زمرد دوال یا دوبال است.آن‌ چه‌ مسلم‌ است‌ این‌ كه‌ زمرد واژه‌ای‌ یونانی‌ نیست ، چون‌ تا امروز معدن این‌ سنگ‌ در یونان‌ مشاهده‌ نشده ؛ بلكه‌ در قدیم‌ زمرد تركمنستان‌ از راه‌ جاده‌ ابریشم‌ به‌ اروپا برده‌شده‌ و در چشم‌ بسیاری‌ مجسمه‌ های‌ خدایان‌ اساطیری‌ یونان به‌ كار می‌ رفته‌ است. باستانیان عقیده داشتند این گوهر برای صاحب خود پاکدامنی و نجابت به ارمغان آورده و او را از ارواح شیطانی مصون می‌دارد. در یونان باستان، زمرد بسیار مورد احترام بوده ولی در روم کمتر مورد توجه قرار می‌گرفته و به ندرت کاربرد پیدا می‌کرده است. پزشکان یونانی از دود زمرد پودر شده و سوزانده شده برای درمان مارگزیدگی،سرماخوردگی و تنگی نفس استفاده می‌کردند و پیش از آن که عینک و ذره بین ساخت شود به منظور مطالعه و رویت اشیای ریز از یک زمرد تراش خورده استفاده می‌کردند و به زمرد سنگ مطالعه می‌گفتند. در تورات زمرد یکی از سنگهای زیربنای شهر بیت المقدس معرفی شده و بدین جهت نزد قوم بنی اسرائیل ارج و قرب خاصی دارد.

کریستال زمرد در بطن سنگ معدنی

باید توجه داشت که در گذشته‌های دور، گوهرهای اصل بیش از آنکه به عنوان زیور استعمال شوند، جنبه دارویی داشتند و پزشکان، خوردن یا تنقیه پودر و جوشانده آنها را تجویز می‌کردند. به ویژه برای زمرد خاصیت دارویی و شفابخشی بیش از گوهرهای دیگر قابل بودند مثلاً جوشانده زمرد را برای علاج سرطان و همچنین درمان اسهال خونی تجویز می‌کردند.از دیگر خواص زمرد که در قدیم بسیار به آن اشاره شده مفید بودن آن برای دستگاه گوارش است و سبب تقویت معده و درمان زخم معده می‌شود. استفاده از زمرد برای درمان خونریزیهای داخلی بویژه اسهال خونی مفید بوده و همچنین گفته میشود که همراه داشتن این سنگ برای زنان حامله مفید است و وضع حمل را آسان میکند زمرد دو نیروی انرژی بخش و آرامبخش دارد و گفته میشود که برای تسکین و درمان دردهای ستون فقرات و عضلات گذاشتن مستقیم سنگ زمرد بر قسمتهای دردناک و ماساژ با آن مفید است.

در بعضی از فرهنگها هدیه کردن زمرد به همسر در پنجاه و پنجمین سالگرد ازدواج رسمی زیبا به شمار می‌رود و در جاهای دیگر زمرد به عنوان گوهر بیست – سی و یا پنجمین سالگرد ازدواج استفاده می‌شود. زمرد سنگ متولدین ماه May می (۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد) در نظر گرفته می‌شود.

گردنبند باستانی هدیه شده با گوهرهای زمرد و الماس

رنگ‌ سبز زمرد در مقابل‌ نور طبیعی‌ و نور مصنوعی‌ و یا حرارت‌ تغییر نمیکند و به نسبت پایدار میباشد به طوری که تنها در گرمای ۷۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتی گراد و حرارت‌های‌ بالاتر رنگ زمرد تغییر پذیر است.سیستم کریستالی زمرد هگزاگونال بوده و سختی آن بین ۸-۷٫۵ است. بنابراین از کوارتز سخت تر است. وزن مخصوص زمرد ۷۸/۲-۶۸/۲ بوده و خاصیت فلورسنس ندارد. کریستالهای‌ زمرد ناخالصی‌های‌ متعددی‌ از قبیل‌ گاز، مایعات‌ و حباب‌ دارند كه‌ هر چه‌ این‌ ناخالصی‌ها بیشتر باشد، مات‌ و کدرتر خواهد بود.

کریستالهای زمرد در وضعیت طبیعی

البته‌ اكثر زمردها ناخالصی‌ دارند كه‌ جواهر فروشان‌ اصطلاحاً به‌ آن‌ «یخ» می‌ گویند.یكی‌ از راه‌های‌ تشخیص‌ زمرد اصل‌ از زمرد بدلی‌ و ساختگی‌ ،همین‌ ناخالصی‌هاست.اولین‌ معدن‌ زمرد در عصر باستان‌ و در جنوب‌ مصر كشف‌ شده‌ كه‌ در مقایسه‌ با زمردهای‌ امروزی‌ كیفیت‌ پایین ‌تری‌ داشته‌ است. امروزه‌ مهم ‌ترین‌ معدن‌ زمرد جهان‌ در كشور كلمبیا قرار دارد كه‌ پیش‌ از قرن‌ شانزدهم‌ به‌ وسیله‌ بومیان اینكا استخراج می ‌شده‌ است. یكی‌ از معادنی‌ كه‌ زمرد مرغوب‌ با كیفیت‌ عالی‌ از آن‌ استخراج‌ می‌ شود معدن‌ موزو Muzo است‌ كه‌ زمرد شفاف‌ با رنگ‌ سبز سیر دارد. دیگر معدن‌ معروف‌ زمرد در كلمبیا، چیور Chiver است‌ كه‌ استخراج‌ از آن‌ چند قرن‌ است‌ ادامه‌ دارد.زمردهای مرغوب دیگری نیز در کشورهای زامبیا، برزیل، زیمباوه، ماداگاسکار، پاکستان، هندوستان، افغانستان و روسیه یافت می‌شوند که در میان این کشورها زامبیا، برزیل و زیمباوه از شهرت بالایی در تجارت بین‌المللی زمردهای مرغوب برخوردارند. رنگ زمرد این کشورهای اخیر تیره تر از انواع کلمبیایی بوده و ته رنگ آبی دارند.

امروزه‌ بهترین‌ زمرد با كیفیت‌ خوب‌ كه‌ در ساخت‌ جواهرات‌ از آن‌ استفاده‌ می ‌شود زمرد كلمبیاست‌ كه‌ طرفدار و خواهان بسیاری دارد. همین‌ ویژگی‌ باعث‌ شده‌ كه‌ زمردهایی‌ مصنوعی‌ با كیفیت‌ مشابه‌ تولید شوند و به‌ جای‌ زمرد اصل‌ به‌ فروش‌ برسند.برای‌ چند نوع‌ زمرد معروف‌ ساختگی‌ را معرفی‌ می‌ شود :

زمرد مصنوعی کمپانی چتم

الف) زمرد چتم‌ Chatam که به‌ وسیله‌ كارخانه‌ ای‌ با همین‌ نام‌ با روش‌ حرارتی و نیز همجوشی زمرد ساخته‌ می‌شود.

ب) زمرد ژیلسون‌ Gilson كه‌ به‌ روش‌ حرارتی و آزمایشگاهی تولید می‌شود.

ج) زمرد لش‌لایتنر Lechleitner که در این‌ روش‌ یک لایه نازک از زمرد روی‌ یك‌ بریل‌ زینتر و همجوش می ‌شود.

زمرد صنعتی ژیلسون

بهترین‌ كلكسیون‌ زمرد دنیا از نظر تعداد، رنگ، اندازه‌ و تراش‌ در بانك‌ مركزی‌ كشور كلمبیا قرار دارد. در موزه‌های‌ علوم‌ طبیعی‌ لندن‌ و نیویورك، در بانك‌ مركزی‌ روسیه‌ و نیز در كشور اتریش‌ زمردهای‌ معروف‌ و مشهوری‌ وجود دارد. به‌ علاوه ، یكی‌ از بزرگ‌ ترین‌ مجموعه‌ های‌ زمرد تراش‌ داده ‌شدهِ دنیا در بانك‌ مركزی‌ ایران‌ نگهداری‌ می‌ شود كه‌ جزو جواهرات‌ ملی‌ كشور ماست. بزرگترین سنگ قیمتی جهان یک زمرد سبز بزرگ است به نام هدیه خدا که حدود 57500 قیرات معادل 11 کیلوگرم وزن دارد و مالک آن مردی کانادایی به اسم ریگان رینی میباشد. این زمرد شبیه یک هندوانه بزرگ است و بیش از یک میلیون دلار روی آن قیمت گذاشته شده است.

هدیه خدا بزرگترین زمرد تراشیده جهانبزرگترین زمرد تراش خورده جهان

فورا بزرگترین سنگ راف زمرد جهان با وزن 22 هزار قیراط معادل 11 کیلوگرم اولین بار در نمایشگاه بین المللی مواد معدنی کلمبیا به نمایش عموم گذاشته شد. این زمرد راف ۱۲ سال پیش در کلمبیا کشف شده و تاکنون هیچ قیمتی برای آن تعیین نگردیده است.به گفته مسوولان نمایشگاه، این سنگ بسیار منحصر به فرد است و پیدا کردن گونه دیگری از آن امری غیر ممکن به نظر می‌رسد.

فورا بزرگترین زمرد راف جهان

شرکت جواهرسازي شيلز اخيراً عينک گران قيمتي را طراحي کرده که شيشه آن از سنگ گرانبهاي زمرد ساخته شده است. زمرد از جمله سنگ‌هایی است که به عنوان محافظي عالي در برابر اشعه يو وي محسوب مي‌شود.این شرکت جواهر سازي با اقتباس از نرون امپراطور رم که تماشاي مسابقات گلادياتورها را از طريق سنگ زمرد نگاه مي‌کرد، اين عينک را ساخته است. جنس قاب عينک زمرد از طلا میباشد.

عینک طلایی با شیشه های زمردین

یکی از نادر ترین زمردهای خطی جهان زمرد مغول Mogul میباشد .تاریخ حکاکی این زمرد خطی زیبا 1107 هجری قمری میباشد و بر روی آن صلوات حضرت فاطمه(س) حکاکی شده است این تکه زمرد زیبا در حراج سال 2001 کریستی به یک ناشناس و به قیمت 2 میلیون و دویست هزار دلار فروخته شده و پس از این تاریخ دیگر از آن خبر یا عکسی منتشر نشده است.

زمرد خطی گرانبهای مغول

زمرد هوکر که در قرن 16 استخراج شد و به مجموعه جواهرات آخرین پادشاه عثمانی ،سلطان عبدالحمید دوم تعلق داشت اما در نهایت در سال 1977 توسط خانمی به نام جانت هوکر خریداری شده و به موزه اسمیت سونیان در امریکا هدیه شد:

گردن آویز زمرد هوکر

زمرد با آن‌ كه‌ سختی‌ بالایی‌ دارد، گوهری‌ بسیار ترد و شكننده‌ است‌ و نگهداری ویژه‌ می‌خواهد. در مقابل‌ اسیدها مقاوم‌ است‌ و با مواد شوینده‌ مثل‌ آب‌ گرم‌ و صابون‌ مشكل خاصی ندارد. اما در مقابل‌ حرارت‌ امكان‌ ترك‌ خوردن‌ آن‌ وجود دارد. بنابراین‌ باید هنگام‌ حرارت‌ دادن‌ و یا سوار كردن‌ نگین‌ بایست دقت‌ كرد. جواهر فروشان‌ بسیاری‌ از زمرد ها را برای‌ اصلاح‌ رنگ‌ یا پـُر كردن‌ شیارها چرب می‌ كنند. این‌ روغن‌ به‌ مرور زمان‌ و یا با حرارت‌ خشك‌ می‌ شود و ممكن‌ است‌ بعضی‌ نقاط‌ زمرد بر اثر شست ‌و شو حالت‌ سفیدی‌ یا سفیدك پیدا كند كه‌ می ‌توان‌ آن‌ را دوباره‌ به‌ وسیله‌ یك‌ قلم‌ و كمی‌ پنبه‌ آغشته روغن‌ زیتون‌ اصلاح‌ و شفاف‌ كرد. همان‌ طور كه‌ اشاره‌ شد، زمرد گوهری‌ شكننده‌ است. بنابراین‌ هنگام‌ جا به ‌جا كردن‌ آن‌ باید نهایت‌ دقت‌ را داشت؛ زیرا اگر روی‌ سنگ‌ بیفتد ممكن‌ است‌ خرد شود. زمرد گونه‌ای بریل و از سنگ‌های گران‌بها است. این سنگ که از سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم تشکیل شده در سنگهای پگماتیت یافت می‌شود.معمولا در خرید و فروش زمرد از گریدها و طبقه بندیهای خاصی استفاده میشود که در زیر تصویری از آن گذاشته شده است:

تعیین کیفیت زمرد بر اساس سه گرید تجاری

از نظر ترکیب شیمیایی و کانی شناسی، زمرد با فرمول Be3Al2(SiO3)6 از بریلیوم، آلومینیوم و سیلیکات تشکیل شده است و به همراه آکوامارین آبی، مورگانیت صورتی، هلیدور طلایی به خانواده بزرگ بریل تعلق دارد.بریل در حالت خالص بی‌رنگ است ولی اضافه شدن مقدار کمی کروم و وانادیوم،رنگ سبز زیبای زمرد را در آن ایجاد می‌کند.

فرمول شیمیایی زمرد : (Al2Be3 (Si6O8

سختی زمرد : هشت الی هفت ونیم

اندازه شفافیت زمرد : شفاف تا نیمه‌شفاف

چگالی زمرد : 2.66 تا 2.92 گرم بر سانتی متر مکعب

رنگ زمرد : زرد طلایی، زرد مایل به سبز، زرد صورتی، سبز زمردی، سفید و بی‌رنگ

جلا : شیشه ای – مات

ژیرمان : کمیاب

محل پیدایش : اتریش ، نروژ ، روسیه مصر ، کلمبیا ، زیمبابوه ، آفریقای جنوبی ,موزامبیک ، تانزانیا ، برزیل ، افغانستان ، استرالیا ، زامبیا و امریکا

زمردهای معدن پنج شیر افغانستان

شکل کریستال زمرد : منشوری – بندرت قرصی شکل

سیستم کریستال زمرد : هگزاگونال

کانیهای مشابه : آپاتیت – تورمالین – توپاز

بستر تشکیل کریستال : پگماتیتی – هیدروترمال – پنوماتولیتی –دگرگونی

نوع شكستگی : صدفی- نامنظم

تراش زمرد

نگینهای تراش شده از گوهر زمرد

به دلیل سختی بالای زمرد (۸-۷٫۵) و شکننده بود آن تا حدی کار تراش دادن , مخراج کاری, گوهر نشانی و پولیش کردن سطوح نگین مشکل میباشد.برای یک گوهرتراش ماهر به دلیل قیمت بالای سنگ راف و وجود ناخالصیها ، تراش زمرد کاری دشوار است. گوهرتراشان, تراش خاصی را برای این گوهر بکار می‌برند با نام تراش زمردی یا تراش چهارگوش که در اصل یکی از طرحهای تراش پلکانی است . در این شکل از تراش،گوشه‌های زمرد به طوری شکل داده می‌شود که علاوه بر تشدید زیبایی ، نگین در برابر فشارهای مکانیکی و ضربه های فیزیکی مقاوم باشد. اگر زمردهای راف و خام حاوی ناخالصی های زیاد باشد، تراش کابوشن Cabochon یا تراش گرد مطلوب تر خواهد بود که در این حالت قاعده نگین مدور یا بیضی تراش داده میشود و این تراش زمرد بیشترین کاربرد را در ساخت انگشتر دارد.

انگشتر زمرد کلمبیا سایت پارس جواهرنگین تراش زمرد با رکاب مردانه

لوح زمرد

لوح زمرد نام لوحی است افسانه‌ای که در تورات و بسیاری از افسانه‌ های ملل از آن سخن به میان آمده‌ است. طبق افسانه‌ها ثوث Thoth خدای آتلانتیس باستان دانش و علوم برتر را بر روی این الواح نوشته است و هرگاه که قومی آنرا در اختیار داشته به تمدنی عظیم و پیشرفته دست یافته‌ است. پس از ویرانی آتلانتیس، مصریان باستان اولین مردمی بودند که این الواح را بدست آوردند. لوح زمرد در حقیقت شامل دوازده لوح سبز است، ترکیب آن از موادی است که با علم کیمیاگری خلق شده‌است. این الواح فاسدنشدنی بوده و در برابر تمامی عناصر و مواد مقاوم هستند.

در واقع از نظر ساختار اتمی لوح زمرد غیر قابل تغییر و پایدار است و با جابجایی مکانی هم کیفیتش تغییر نمی‌کند.گفته میشود که الواح زمردین با شخصیتهایی که موج فکریشان با آنها هم سو باشد , ارتباط برقرار میکنند.

لوح زمرد باستانیمتن لوح زمردترجمه لوح زمرد

نام آتلانتیس نخستین بار توسط فیلسوف بزرگ یونان، افلاطون در 428 تا 348 قبل از میلاد بیان شد. وی حدود 350سال قبل از میلاد مسیح و در اواخر عمرش در رساله تیمائوس Timaeus چنین نوشت:

” دوازده هزار سال پیش جزیره‌ای بزرگ با تمدنی ستایش‌ برانگیز به اسم آتلانتیس وجود داشته است “

وی در رساله دیگر خود، کریتیاس Critias شرح بیشتری از قاره آتلانتیس نوشته است :

آتلانتیس جزیره‌ای خوش آب‌ و هوا به وسعت 390 هزار کیلومتر مربع بود که جمعیت چند میلیون نفری آن‌را آتلانت می‌خواندند. این جزیره مهد تمدنی بسیار عالی و پیشرفته بود که در تمام شاخه‌های علوم و هنر، سرآمد زمان خود محسوب می‌شد. ارتش آتلانتیس بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر نیرو داشت و در جنگل‌های انبوه آن، انواع جانوران بزرگ و کوچک می‌زیستند. شهرهای آباد این جزیره از ساختمان‌های هرمی عظیم از جنس مرمر تشکیل شده بود و انعکاس نور خورشید در آنها عظمتی شگرف ایجاد میکرد.
اما این شکوه تداوم نیافت. قدرت روزافزون آتلانت‌ها موجب شد که آرام‌ آرام به تجاوز به سرزمین‌های همسایه روی آورند. این شد که خداوند زئوس مجازاتی غیر قابل تصور برایشان در نظر گرفت : طوفانی سهمگین همراه با زمین‌لرزه و سیل‌های بزرگ به مدت یک شبانه‌روز بر آنان نازل شد به طوری که دریا، جزیره آتلانتیس را در خود غرق کرد مهم‌ترین گنجینه آتلانتیس، لوح زمرد بود که گفته می‌شود بعد از نابودی آتلانتیس، مصریان مالک این الواح شدند و تمدن پیشرفته مصر باستان در نتیجه این میراث ارزشمند پدید آمد.

دستبند گرانقیمت ساخته شده از زمرد

**********************************

برگرفته از مقالات علمی اینترنتی و گنجینه ویکیپیدیا

انگشتر فدیوم رکاب شبکه عقیق خطی جدی موجود
بیوگرافی(زندگی نامه مختصر) استاد محمدحسین جدی : استاد ۳۰ اسفندماه سال ۱۳۰۶ هجری شمسی در تبربز چشم به جهان گشود.در کودکی ساعت سازی را نزد پدرش ، استاد جوادآقا ساعت…
انگشتر و انگشترشناسی Ring definition موجود
انگشتر چیست ؟ انگشتر به نوار باریک فلزی گفته میشود که عموما به شکل مدور ساخته میشود و جنس آن اغلب از فلزات و آلیاژهای گرانبها نظیر طلا ، نقره…
انگشتر رکاب فدیوم موجود
سوالی در بین علاقمندان به هنر انگشترسازی امروزها در جریان میباشد : آلیاژ فدیوم چیست؟ آلیاژ فدیوم Fedium یا Fidium از ترکیب دو فلز پالادیوم Pd و نقره Ag استحصال…
ساخت رکاب فیلی با روش ورق 111 موجود
مقدمه می خواهم در رابطه با چگونگی ساخت حرفه ای ،هنرمندانه و البته مدرن قالب انگشتر نقره مردانه دست ساز که معروف به رکاب فیلی می باشد مطالبی بنویسم. البته…
گردنبند قدیمی عقیق طبیعی موجود
مقدمه در طی دوران آشنایی با سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی متوجه موضوع مهمی شدم و آن موضوع این بود که در شناخت و تعریف جواهرات برای علاقمندان حد میانه…
موجود
توجه : برای مطالعه دقیق و علمی سنگ عقیق ، انواع عقیق ، نحوه تشخیص عقیق ، عقیق یمنی ، عقیق چیست و.... به مقاله سنگ شناسی جامع عقیق در…
حسین ۲۶ شهریور ۱۳۹۰ - ۳:۳۹ ب٫ظ

سلام.عالی بود.اطلاعات خیلی خوبی بودکه به ندرت می شه کسب کرد.ممنون

mina taherkhani ۲۰ خرداد ۱۳۹۱ - ۲:۴۷ ق٫ظ

خیلی مفیدوعالی بود.اگر بخواهیم زمرد خریداری کنیم اصل یابدل بودن ان را جطور تشخیص بدهیم.بادرود و سپاس فراوان

omid mohammadi ۱۹ شهریور ۱۳۹۱ - ۲:۲۲ ب٫ظ

سلام مرسی از اطلاعات خوبتون . من یک سنگ راف زمرد دارم برای فروش خواستم کمکم کنید .

ali reza ۴ مهر ۱۳۹۱ - ۷:۰۰ ب٫ظ

salam etela’atetoon bad nabood bande moghime brasil hastam va vared konandeye zomorod az kolombia agar mayel be hamkari boodid moshtaghane dar khedmatam

سها ۱۱ آبان ۱۳۹۱ - ۰:۱۶ ق٫ظ

سلام اطلاعاتون واقعا مفیدند شخصا خیلی یاد گرفتم سرفراز باشید

مرتضي ۸ آذر ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۹ ب٫ظ

ممنون ازاطلاعات خوبتون فقط يك سوال دارم كه زمردسبز روشن كرانتراست ياسبزسير

atefeh ۲۳ آذر ۱۳۹۱ - ۶:۵۸ ب٫ظ

اگر بخواهيم يك زمرد خوب خريداري كنيم چگونه پي به اصل بودن ان ببريم با تشكر

ایمان ۲۶ آذر ۱۳۹۱ - ۰:۰۴ ق٫ظ

با سلام. منم به نوبه خودم از اطلاعات خوبتون تشکر میکنم. من یک سنک دارم که شباهت خیلی زیادی به سنگ زمرد داره. اولا میخواستم بدونم چطوری میشه فهمید که این سنگ زمرده یا نه یا اینکه چطور میشه نوع اونو تشخیص داد؟ ضمنا خرید و فروش سنگه تراش نخورده ممنوعیت قانونی داره یا نه؟ با تشکر

رامين ۱۳ بهمن ۱۳۹۱ - ۵:۱۷ ب٫ظ

واقعا ممنون خيلي اطلاعات كامل و جامعي بود كه ميشه با اطمينان گفت كامل ترين اطلاعات رو در اختيار گذاشتين. بسيار عالي بود. خسته نباشيد

رضا ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ - ۴:۵۲ ب٫ظ

واقعا عالی بود خیلی ممنون

رسول ۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۵:۵۵ ب٫ظ

سلام من سنگی دارم که بسیار زیبا تراش خورده سبز رنگ و۲۵گرم وزن داردوشبیه اشک است به نظر زمرد میرسدولی نمدانم کجابرای فروش مراجعه کنم که دچار مشکل نشوم وبتوانم به قیمت عادلانه بفروشم لطفا راهنماییم کنید ممنونم

مهدی ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱:۱۶ ب٫ظ

سلام من یه سنگ دارم که احتمال خیلی زیاد زمرد باشه از کجا میتونم بفهمم که قیمتی است یا نه لطفا راهنمایی کنید ممنون

محمد رفیع ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۴:۰۵ ب٫ظ

سلام من مقداره ۴۰۰ گرم نگین زمرد دارم برای فروش خواستم کمکم کنید در مشهد هستم متشکرم

زهرا ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۳:۰۹ ب٫ظ

من براي تحقيقم مي خواستم بسيار استفاده كردم ولذت بردم از تصاوير زيباي گوهر زمرد . موفق باشيد

وهاب ۹ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۴۷ ب٫ظ

درود فراوان . از کجا باید اصل و تقلبی بودن زمرد فهمید ؟ و قیمت هر گرم چند است . به عنوان مثال نیم کیلو زمرد چقدر قیمت دارد ؟ با سپاس فراوان

وهاب ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۲:۵۲ ب٫ظ

با سلام و درود فراوان . ممنون از مطالب جذاب و خوبتون . من یه سنگ تقریبا یک کیلویی زمرد پیدا کردم . ممنون میشم راهنماییم کنید که چطور باید امتحان کنم که اصله یا نه ؟ و اگر اصل باشه قیمت تقریبی این سنگ چقدر است ؟ سپاسگذارم اگر جواب سوالم رو واسم ایمیل کنید . با تشکر و خسته نباشید فراوان خدمت شما

شعیب رضایی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۴:۴۸ ق٫ظ

با تشکر از معلومات بسیار خوب تان .
من یک گردن بنده زمرد دارم میخواهم این را بفروشم .
و دیگر سنگی زمرد هم دارم ميشه کمک کنید که کجا ميشه بهتر و گرانتر فروخت ؟ ممنون

ایمان ۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۹:۱۹ ق٫ظ

عالی بود.
چگونه باید اصل بودن زمرد رو تشخیس داد؟
خیلی ممنون.

فرناز ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۰:۲۳ ق٫ظ

‏ ‏‏ ‏‏ ‏‏ ‏‏ ‏‏ من‏ ‏فکر‏ ‏می‏ ‏کردم‏ ‏این‏ ‏سنگ‏ ماه تولد شامل‏ ‏‏‏متولد‏ین ‏خرداد‏ ‏است‏ ‏ولی‏ ‏تا‏ ‏ده‏ ‏خرداده‏ ‏‏ ‏بیشتر‏ ‏نیست‏ ‏…داشتم‏ ‏می‏ ‏رفتم‏ ‏بخرم‏ ‏خوب‏ ‏شد‏ ‏که ‏خوندم‏ ‏‏ ‏

ستار ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۷:۳۸ ب٫ظ

ستار هستم فروشنده زمرد ناب افغانستان از يك قراط تا ده هزار قراط

سعید ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۷:۲۱ ق٫ظ

سلام با تشکر از اطلاعات خوب شما اگر امکان داره می خوام یک مرکز خرید و فروش مطمئن سنگ زمرد را به من معرفی بفرمایید

مهرداد ۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۲:۵۱ ب٫ظ

خاستم بگم ۵۷۵۰۰قیراط میشه ۱۱کیلو نیم.و اما ۲۲۰۰۰هزار قیراط ۱۱کیلو نمیشه ۴کیلو خورده ای میشه ک شما اون رو هم ب اشتباه گفتید ۱۱کیلو لطفا تصیح کنید.
اطلاعاتتون خوب بود.

قاسم غفاري ۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۵:۱۹ ب٫ظ

با سلام وقت بخير من زمرد سبز ايران رو دارم
اگر واقعا” راست ميگيد ۲۵۰ گرم ميشه ميفروشمش هم قدمت داره هم سبز كمرنگه ميفروشمش كرج هم هستم

بهنام ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۲:۳۸ ق٫ظ

سلام
بنده حدود نیم کیلو سنگ سبزدارم دقیقا نمیدانم زمرد هست یانه
چطوری میتوانم خدمت شما برسم
باتشکر

rostame ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱:۲۴ ب٫ظ

درود بر شما.
صد و بیست و پنج قیراط زمرد روسی بدون شناسنامه دارم
نخست آیا خرید و فروش اینگونه سنگها غیر قانونی ست؟
دوم اینکه آیا داشتن یا نداشتن شناسنامه در قیمت فروش موثر است؟
سوم اینکه چگونه میتوان این جواهر را بفروش برسانم؟

سید اسماعیل ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۸:۱۷ ق٫ظ

قابل استفاده بود موفق باشید

قادری ۲۵ تیر ۱۳۹۵ - ۱:۵۷ ب٫ظ

با سلام
از اطلاعاتتون واقعا متشکرم
من یه سنگ ۴ کیلویی دارم که نصفش زمرده. …و نصف دیگش مثل شیشه …از زمین زراعتمون بیرون آومده و دنبال خریدارم. …
ممنون از اطلاعاتتون

احمد ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۵ ب٫ظ

سلام خسته نباشین من یه سنگ کوچیک از زمینمون پیدا کردم دقیقا اندازه انگشتره سبز پر رنگ چند بارم برای اینکه بدونم اصله یا نه با سنگای بزرگ روش زدم ولی نشکست روشم یه شکل هایی است که معلوم نیست میخواستم راهنماییم کنید داداشم میگه یه میلیون میخرن ولی من باور نمیکنم خیلی تشکر

ليلا ۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹ ق٫ظ

مممنون از اطلاعات خوبتون عالي بود

moein mousavi ۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۲:۳۹ ق٫ظ

من دقیقا همون زمردی رو دارم که یکم تیره تره تا قبل از این نمیدونستم که زمرد هست ولی الان فهمیدم که واقعا خوده خودشه یکی بهم جند سال پیش هدیه داده به اندازه ۵۰۰ گرم میشه /راستی اردیبهشتی هم هستم/سپاس از اطلاعات جامع تون/بدروود.

عارف ۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۹:۱۵ ب٫ظ

سلام خیلی خوب بود اطلاعات خوبی دستگیرم شد ممنون

آواها ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱:۴۴ ب٫ظ

خیلی خوب بود کاش فرهنگ سازی بشه و کم کم به جای اسم عربی زمرد بآید دوبال رو رایج کنید

ناصر ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۹:۱۰ ب٫ظ

سلام..من یه معدن زمردپیداکردم… البته سنگاش این شکلیه..انگارتراش خورده…نمونه دارم..بنظرتون مشتری واسش پیدامیشه؟؟رنگ سبزتلخ

abd ۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۶ ب٫ظ

باسلام ببخشید قیمت هر قیراط زمرد چنده

منیر ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۵ ب٫ظ

السلام و علیکم و رحمةالله و برکاته و مغفرته!
میشود بگوئید که زمرد در کدام ولایت افغانستان پیدا میشود؟
تشکر

میلاد ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰:۴۳ ق٫ظ

سلام زمرد میخام

حسن ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶ ق٫ظ

پدربزرگه من ۵۰سال پیش یک بقچه سنگه زمرد ازحراجی استان قدس رضوی خریده الان دست مادرم است ایا چندصدملیونی ارزش داره که بفروشیم یانه سبز کمرنگه زیرش سفیده فکر کنم اهک یاچیزدیگه چسبیده بهشان هرتیکه اندازه یک مشته

سجاد ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰:۲۶ ق٫ظ

سلام
من یه انگشتر قدیمی دارم ک از پدر پدر بزرگم به من رسیده میخوام بفروشمش سختیش میگن نه هست
میگن زمرده ولی یاقوت سبزه به نظرم یا الماس سبزه

عبدالروف ۶ آذر ۱۳۹۵ - ۳:۳۶ ب٫ظ

سلام
من هم به نوبه خود تشکری میکنم ازمعلومات شما در مورد زمرد باید گفت که من ار افغانستان درمعدن زمرد ولایت پنجشیر کار میکنم و تا حال زمرد زیادی اخراج کردیم

نوید حکیمی ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۶:۱۳ ب٫ظ

زمرد پنجشیر هر قسم اش پیش ما موجود است اگر خریداری مینماید با ما به تماس شوید … ما در معدن زمرد در پنجشیر کار میکنیم

مهدی سعدی خانی ۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲:۲۸ ب٫ظ

با سلام من واقعا از صمیم قلب میگم عاشق همه سنگهای قیمتی هستم اما
عمرم رو باتمام است .

داوود بابک ۱ دی ۱۳۹۵ - ۳:۱۸ ق٫ظ

ممنون عالی بود

مشعل موسوی ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵ ب٫ظ

تشکر از معلومات مفید و با ارزش تان .
بنده در پایان نامه دوره لیسانس از این مطالب استفاده کردم

ناصر ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۷ ق٫ظ

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون، خرید و فروش زمرد کلا در کشور قانونی هست؟

ایمان احمدی ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۵ ب٫ظ

سلام . من یک عدد زمرد تراش خشتی قدیمی به وزن ٣٣٠ قیرات دارم اگر کسی خریدار نقد باشه میفروشم

ایمان احمدی ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۹ ب٫ظ

سلام .فروش به قیمت توافقی من یک عدد زمرد تراش خشتی قدیمی به وزن ٣٣٠ قیرات دارم

محبوبی ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۲:۱۷ ب٫ظ

زمرد تراش خورده و یا راف و الماس و یاقوت بالای ۱۰۰ قیرات رو خریداریم.

سلیمان ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۱۶ ب٫ظ

من یک زمرد دارم وزنش دو کیلو است خام خریداری

خالد احمدیان ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۵:۱۲ ب٫ظ

سلام یه زمرد باناخالصی ته ش ۱۹۰ گرم است کلمبیاست عکسو براتون میفرستم چطربفروشم

دیجی امیر ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۳:۵۷ ق٫ظ

باسلام والاخوب شداین مطلب راگذاشتن همه هم میخوان زمردهای قلابیشون بفروشن .بابانگه هشون دارید.کسی پول نداره بخره الان همتون فکرکردیدمیلیونرشدید.ها…اقامن دوکیلوزمرددارم کسی میخوادبیادبدم بهش…بازاراهم خراب کردیدبااین بچه سوال هاتون

وحید ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۵:۳۷ ق٫ظ

ظاهرا چند تا کفی تریلی زمرد همین جوری تودست ملت هست اونم به چه بزرگی هههههههههههههه
یک سری از دوستانم از تو تونل های معادن وصل شدن به نت
دمتون گرمممم
ممنون از مطالب خوب سایت

محمد حکیم ۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۵۹ ق٫ظ

عرض سلام وادب دارم
من یک دانه زمرد به وزن تقریبا صد گرام دارم قیمت آن چند خواهد بود وکجا میتوانم بفروشم ؟
تشکر

دیجی امیر ۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷ ب٫ظ

لطفا سنگ های زمردتون را وزن کنید و بهم بگید من آبش میکنم ولی درصد خودمو بر میدارم

دیجی امیر ۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴ ب٫ظ

سلام این شمارتلفنمو به حروف مینویسم عددی قبول نمیکنه….نهصدونودو هشتصدوپنجاهوسه سیزده صفرچهار…فروشنده واقعه ای تماس بگیره…

میعاد ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۳:۱۱ ب٫ظ

سلام ممنون ازامیردیجی واقعا حرف خوبی زده زمردهای قلابی

رضا ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰ ق٫ظ

سلام
من يك سنگ زمرد ١٥٥ گرمي تراش نخورده دارم لطفا براى فروش ان كمك كنيد

علی ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۱:۱۰ ب٫ظ

سلام بنده مدرس و تولید کننده سنگهای قیمتی هستم. از هر گونه سنگ که خواستید در خدمتم.

محمد ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۵۹ ب٫ظ

سلام خسته نباشید قیمت سنگ زمرد اصل چند هستش
قیراتی چند هست قیمتش
باتشکر

دیجی امیر ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۷:۲۱ ب٫ظ

سلام شمارم اینه ببخشید اشتباه گذاشته بودم صفرنهصدو ده هشصدوپنجاهوسه سیزده صفرچهارده…اونای که زمردپنجشیردارن وکلمبیا تماس بگیرن …..باتشکر ازبهمن تره باردیان..مزارتریکه..

محمد ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱:۴۰ ق٫ظ

۴،۳۵قیراط زمرد با شناسنامه دارم کجا میتونم به قیمت بفروشم.با تشکر

ايمان ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱:۲۷ ق٫ظ

درود زمرد با شناسنامه خريدارم .با تشكر

امان محمد ۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱:۱۰ ب٫ظ

دوستان عزیز یکی از دوستان زمرد به وزن تقریبی ۳۰۰۰(سه هزار)قیراط دارای سند ثبتی دادگستری و کارشناسی شده
دوستانی که میتونن در زمینه برپایی یه مزایده مناسب یا فروش کمکم کنن باهام تماس بگیرن
شمارم رو به حروف هم مینویسم.(نه_صفر_صفر_سی_صفر_دو_سی_شش_نه_هفت_چهار)
دوستان این سنگ زمرد یکپارچه پانصد و نود گرمی بیهمتا کارشناسی و ثبت شده
منتظر دوستان هستم
من الله توفیق؛
امروز دوم خرداد سال نود و شش

جواهر ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷ ب٫ظ

مطالبش بسیار عالی وارزشمند بودممنون

جواهر ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲ ب٫ظ

مطالبش بسیار عالی وارزشمند بودممنون
اگرممکن است بیشتر راهکار های شناخت وتشخیص ارائه فرمایند باتشکر

محمد ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۳:۲۳ ب٫ظ

سلام من در یه رودخونه خشک دو سنگ شبیه به شیشه سبز رنگ پیدا کردم ایا ممکنه زمرد باشند

محمد ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۹:۲۹ ق٫ظ

سلام اگر کسی زمرد اصل پنجشیر خواست ایمیل بزنه

محمد ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۴:۴۲ ب٫ظ

سلام دوستاني كه الماس و زمرد دارن براي فروش تماس بگيرن
۷۹۹۰۹۰۳۴۲۳۰
صفري

فرهاد ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶ ق٫ظ

سلام من ۲کیلو۹۰۰گرم زمرد راف دارم میخوام بفروشم میخوام بدونم قیمتش چند ممنون میشم

امین ۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۸:۰۹ ق٫ظ

سلام به همه دوستان.بنده‌و شرک هایم یک معدن سنگ زمرد راف‌در افغانستان در‌محله پنجشیر‌‌داریم.دوستانی که مایل‌به همکاری‌و خرید هستن.تماس بگیرن

عادل.ف ۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۲:۱۰ ق٫ظ

سلام.دوستان بنده هم ابسيدين سياه دارم،صاحباي سايت خريداريد ميفروشم،نصفشو فروختم زمرد هم دارم،رافشو.صدقيراط.جواهريا تماس بگيريد…فقط جواهريها.اون دوستايي هم که اون همه زمرد دارن بيل گيتس رو استخدام کنن براي واکس زدن کفشاشون،مطمئن باشيد مياد باون همه ثروت که دستتونه….ححححححه،ايشالا چه باشه .ما که بخيل نيستيم

محمد ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۴:۳۸ ق٫ظ

خریدار زمرد پنجشیر هستم .

حامد ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۲۳ ب٫ظ

کسی از سنگ زمرد سر در میاره من چند قطعه سنگ زمرد سبز دارم نمیدونم زمرده یا نه اگه کسی میدونه ب تل پیام بده عکسارو بفرستم براش

حامد ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۲۷ ب٫ظ

سنگ هاش خیلی شفافن تو عمق ۲۰ متری پیدا شده

پارسا ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱:۰۷ ب٫ظ

من زمردی دارم میخوام بفروشم اندازش یکم بزرگتر از اونی هست که میدونید

reza ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۳:۵۶ ق٫ظ

با سلام سنگ زمرد با شناسنامه برای فروش دارم از زامبیا لطفاً قیمت را اطلاع دهید وشماره تماس بمن بدهید.باتشکر

باقر ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۰۶ ب٫ظ

سلام چهار قطعه زمرد جمعا چهل و دو گرم دارم لطفا جایی را برای فروش عادلانه معرفی کنید

بوستانی ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۳:۳۰ ق٫ظ

سلام سپاس از مطالب مفیدتون… دوستان من خریدار واقعی سنگهای قیمتی دارم بخصوص الماس ..یاقوت ..زمرد راف یاتراش بخصوص زمرد شفاف ..اگر واقعا زمرد دارین از ۲۰ قیراط الی ۱۰ کیلو ولی واقعی باشه باقیمت خوب براتون میفروشم.

علی مظفری ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹ ب٫ظ

سلام من یک دانه های قرمز کبود ریز که ساختار الماس هم داره و شیشه را هم خش می ندازه از طبیعت پیدا کردم اما نمیدونم چیه میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

بوستانی ۳ دی ۱۳۹۶ - ۵:۲۳ ق٫ظ

سلام بوستانی هستم خریدار سنگهای قیمتی بخصوص الماس وزمرد ..زمرد پنج شیر با قیمت عالی خریدار دارم لطفا به این شماره من تماس بگیرین یا رو تلگرام پیام بدین شماره هفده دویست وبیست صفر نهصدو نود چهل وصفر ..و سیصدو بیست نود چهل و صفر نهصدو ده هفتده … منتظر تماس یا پیام شما هستم

داود ۸ دی ۱۳۹۶ - ۰:۵۶ ق٫ظ

سلام بنده سنگ زمرد الماس یاقوت باشناسنامه خریدارم فقط واسطه نباشید ممنون ازهمه شما عزیزان

داودی ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱:۰۶ ب٫ظ

سلام خریدارسنگ زمرد یاقوت الماس شناسنامه دارلطفاواسطه زنگ نزند فقط فقط فروشنده درصورت تمایل عکس سنگ رابه این شماره تلگرام کنید صفر دو تا صفر سه تا پنج نهصد ونه هشتادو هفت ارسال کنید باشما عزیزان بعدازبررسی تماس میگیرم

دیاکو ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۲:۰۱ ق٫ظ

سلام تشکر از مطالب مفید واموزندتون.. دوستان اگر کسی سنگ قیمتی الماس/ یاقوت/ زمرد داره من خریدار خوب دارم باقیمت عالی خرید میکنه

Ab ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۲:۰۸ ق٫ظ

سلام خیلی لطف کردین سپاس از سایت وراهنماییتون.. دوستان اگر کسی سنگ قیمتی الماس/ یاقوت/ زمردوووو داره من خریدار خوب دارم باقیمت عالی

اصغر ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۲:۰۴ ق٫ظ

سلام دوستان .. سپاس از سایت عالی وبی نظیرتون.. اقا محمد که تاریخ ۱۹ شهریور ۹۶ پیام دادین زمرد پنج شیر میخام من دارم بامن تماس بگیرید یا شماره بدین تماس بگیرم ..صفرسیصدو نود بیست نهصدو چهل وهفت .. خرید وفروش سنگ قیمتی ِ.سپاس اصغر

میرزا حسین ۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۷:۲۶ ب٫ظ

باسلام تعدادی یاقوت دارم به وزن پنجاه و دویست قیراط فقط خریدار نه واسطه با تشکر

Zeitounli ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۳:۱۳ ق٫ظ

زمرد راف ۱۸۰۰ قیراط باسختی ۷.۵ قیمت ۷میلیارد تومان. لطفا دوستانی که خریدار واقعی دارند تماس بگیرند.

Rasol ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳ ق٫ظ

سلام خسته نباشين ببخشيد قيمت هر قيراط ياقوت سرخ چنده ممنون

عاطفی ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۳:۴۴ ب٫ظ

سلام من یه تیکه سنگ بزرگ از داخل زمین پیدا کردم که قسمت‌های زیادی از آن مثل شیشه سبز رنگ شفاف است بقیه آن رگه های سفید دارد آیا این سنگ باارزش است حدودا اندازه ۲ کیلو از آن را از سنگ اصلی که داخل زمین است را جدا کردم

یحیی ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱:۰۳ ق٫ظ

سلام خسته نباشید . ممنون از اطلاعات عالیتون
آقای عاطفی که گفتین از زمین پیدا کردین
اینجا دنبال راه حل نگردین و حتما به یه کارشناس مراجعه کنند

یحیی ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۷:۲۲ ب٫ظ

سلام آقای بخشوده عزیز
لطفا اگه ممکنه شماره تماس یا آی دی تلگرام خودتون رو قرار بدین ممنون میشم

یحیی ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۷:۳۴ ب٫ظ

بسیار بسیار بسیار ممنون
تلگرام پیام گزاشتم لطفا جواب بدین
با تشکر از استاد بخشوده

فرشید ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱:۴۴ ب٫ظ

سلام وعرض ادب لطفا هرکسی سنگ واسه فروش دارن بنده خریدارم با قیمت روز این شماره تلفن بندست ازطریق تلگرام واتساپ وپیام جوابگو هستم باتشکر۱۳۰۵۸۹۳۵۴۳۳

دکتر خسروی ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴ ب٫ظ

درود بر شما بزرگوار
صمیمانه از شما بخاطر اطلاعات مفیدی که سایتتون میزارید تشکر میکنم
دوستانی ک سنگ های قیمتی ازجمله زمرد و الماسو… دارن و میخان بفروشن
میتونن بهم تماس بگیرن
۲۱۸۵۹۹۰۳۳۹
پاینذه و مانا باشید

میثم ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۹:۰۶ ق٫ظ

سلام
هرکس خریدار زمرد اصل اصل هست برای فروش هست
بااین شماره تماس بگیره یاواتساپ پیام بدید
تشکر@@@
۸۲۰۱۰۹۱۹۰۱۸۶

انگشترهای فروش رفتهS RINGS
خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.