سنگ یاقوت

Corundum

سنگ متولدین تیر ماه

کریستال طبیعی یاقوت سرخ از معادن تانزانیا

سنگ‌ متولدین‌ تیرماه‌ ، یاقوت‌ قرمز RUBY میباشد. رنگ‌ قرمز یاقوت‌ سمبل‌ عشق، میهن ‌پرستی‌ و خشم‌، و رنگ‌ مورد علاقه‌ كودكانِ پرخاشگر است. سنگ یاقوت در اروپا در اواخر قرون‌ وسطی ، سنگ‌ مورد علاقه‌ كشیشان‌ بود ؛ آن‌ را روی‌ انگشتر می ‌گذاشتند و می‌ گفتند از بهشت‌ آمده‌ است. یاقوت بین‌ سنگ‌های‌ قرمز بیشترین‌ خواهان‌ را دارد و با ارزش‌ ترین‌ است. پس‌ از الماس، یاقوت‌ قرمز سخت‌ ترین‌ كانی‌ محسوب‌ می‌شود و در سایزهای‌ بالاتر از پنج‌ قیراط ، از الماس‌ با ارزش‌ تر است. یاقوت سرخ در میان‌ جواهرات‌ به‌ سلطان‌ سنگ‌ها شهرت‌ دارد.

یاقوت‌ قرمز دارای خواص‌ درمانی‌ برای‌ جسم‌ و روان‌ است. از این‌ سنگ‌ برای‌ بیماری ‌های‌ قلبی ، تنظیم‌ جریان‌ خون‌ و تقویت‌غده‌ فوق ‌كلیه‌ استفاده‌ می ‌شود.یاقوت سرخ فشارخون‌ را افزایش‌ داده و حالت‌ ضعف‌ و ناتوانی‌ را در جسم از بین‌ می ‌برد. بینایی‌ را تقویت‌ می ‌كند و جریان‌ خون‌ را در ناحیه‌ چشم‌ها به‌ گردش‌ می‌ اندازد.این‌ گوهر توانایی ، نیرو ، زندگی ، شهامت ، شجاعت‌ و تفكرات‌ مثبت‌ را تقویت‌ می ‌كند. یاقوت مشهور است به خداوندگار گوهرها.

یاقوت در باور پیشینیان

انگشتر نقره مردانه با یاقوت سرخ درشت

بر پایه باور و خرافات پیشینیان همه گوهرها در آتش می‌گدازد بجز یاقوت سرخ. محمد بن محمود همدانی در کتاب عجایب‌نامه درباره یاقوت می‌گوید:

طبع وی گرم و خشک است، به درجه رابع. هر که با خود دارد از طاعون ایمن بود. یاقوت از زر و سرب سنگی‌تر بود.معدن وی کوه رهون است به سرندیب که آدم به آن فرو آمد، و در میان دریاست. هر که یاقوت با خود دارد، خون در تن وی صافی کند و از خمود و سکته و صرع ایمن بود.

یونانیان‌ مهتقد بودند كه‌ یاقوت سرخ به‌ صاحبش‌ نیروهای‌ خاصی‌ از جمله‌ سلامتی ، دانش ، ثروت‌ و موفقیت‌ در عشق‌ می‌دهد. همچنین‌ معتقد بودند اگر در سمت‌ چپ‌ لباس‌ روی‌ سینه‌ با سنجاق‌ سنگ‌ یاقوت بگذارند ، زندگی‌ آنها همراه‌ با صلح‌ و صمیمیت‌ می شود و اگر سربازی‌ یاقوت با خود داشته باشد شكست‌ناپذیر می‌ گردد. در قرون وسطی تصور می شد که یاقوت با تغییر رنگ و تبدیل آن به رنگ سرخ تیره تر، دارنده خود را از خبری ناگوار، بیماری و یا بداقبالی بر حذر می داشته است.

در برمه جنگجویان اعتقادشان بر این بود که حمل یاقوت سرخ در جنگ برایشان پیروزی به همراه خواهد داشت.در هند اعتقاد بر این است که یاقوت میتواند برای صاحبانش زندگی توام با آرامش و صلح با دشمنان به همراه داشته باشد و کسانی که به الهه کریشنا یاقوت سرخ هدیه کنند در تولد مجدد (تناسخ) در کالبد یک امپراتور به زندگی رجعت خواهند کرد.

در مشرق زمین بر این باور بودند که سنگ یاقوت نشانه زندگی و حیات است و معتقد بودند که قطره های خون قلب مادر زمین یاقوت است ، چرا که برای زندگی، خون گرانترین دیه و مبلغی ست که تعیین شده است و همچنین جواهر زیبای یاقوت سرخ یک سنگ خود افروز به شمار می رفت و به همین دلیل این سنگ را تابناک یا درخشنده نیز می نامیدند.

کریستال طبیعی یاقوت به نام grezzo

یاقوت عربی شده واژه پارسی یاکَند می‌باشد.یاقوت دارای ترکیب اکسید آلمینیوم Al2o3 است که به دلیل وجود عناصر واسطه به رنگهای متفاوتی یافت می شود . ترکیب شیمیایی یاقوت آلومین خالص است که ممکن است به مقدار کم با مواد دیگر از قبیل کروم و آهن آغشته شود. معمولا یاقوتهای سرخی که از معادن قاره افریقا و کشورهایی مانند موزامبیک ، کنیا و مادگاسکار استخراج میشوند به دلیل داشتن عنصر آهن تیره گی بیشتری دارند. البته این تیره گی در یاقوتهای رخ کشورهای تایلند و کامبوج نیز اغلب دیده میشود.در کل جواهرشناسان برای یاقوتهای سرخی که رنگ آنها به رنگ خون کبوتر pigeon’s blood نزدیک باشد ، ارزش بیشتری قائل هستند و یاقوتهای سرخ با رنگ تیره تر که رنگ آنها به رنگ خون خرگوش rabbit’s blood نزدیک است در مرتبه بعدی جای میگیرد. بر اساس فاکتور رنگ بهترین یاقوتهای سرخ جهان از معادن برمه ، ویتنام ، تانزانیا و موزامبیک استخراج میگردد.

در توصیف رنگ سرخ یاقوت میتوان این بیان را نیز افزود که بهترین رنگ برای یاقوت سرخ ، قرمز مایل به ارغوانی یا صورتی میباشد. معمولا بستر شکل گیری این گونه یاقوتهای با ارزش در دل سنگ مرمر است و یاقوت سرخ به علت رنگ فلورسنسی که داراست ، زیر پرتوهای آفتاب به درخشش و تللئوی رنگ سرخ بیشتری میرسد و این درخشش زیر نور خورشید چندین برابر میگردد. یاقوتهای سرخی که بستر آنها مرمر میباشد ، بیشتر در کشوهای برمه (میانمار) ، منطق شمالی ویتنام و دامنه های غربی هیمالیا در کشورهای تاجیکستان و افغانستان (معدن جگدلک) یافت میشود.

یاقوت سرخ بزرگ Mama که اخیرا کشف شده

در تجارت بین المللی یاقوت قرمز را Ruby و رنگهای دیگر یاقوت را Sapphire می نامند و همیشه این نام با رنگ آن همراه است مثل Blue Sapphire (یاقوت کبود) ، Yellow Sapphire (یاقوت زرد) و Colorless Sapphire (یاقوت بیرنگ) از آنجائیکه سختی یاقوت 9 است سنگی مناسب برای استفاده در صنعت جواهرسازی میباشد و در زمینه جواهرات کاربرد فروانی دارد

انگشتر نقره با نگین سافایر زرد یا یاقوت زرد

مهمترین معادن که دارای بهترین کیفیت یاقوت قرمز در دنیا می باشند , در کشور برمه یا میانمار Myanmar میباشد.یاقوتهای قرمز خالص و یا دانه اناری که از معدن mogok برمه استخراج می گردد , در دنیای تجارت از ارزش بالایی برخوردار هستند. رنگ قرمز یاقوت با معانی متفاوتی در تاریخ و فرهنگ ها به همراه بوده است. برای مثال در برخی از فرهنگها رنگ قرمز به رنگ قرمز خون جاری در بدن تشبیه شده است که به انسان قدرت زندگی می دهد.

شرایط پیدایش یاقوت در قاره آسیا نتیجه دگرگونی لایه های زمین و در قاره افریقا یاقوتها آذرین و آتشفشانی هستند. به همین دلیل ناپاکی یاقوتهای افریقایی از یاقوتهای آسیایی بیشتر است و در داخل بلورهای یاقوت های افریقایی ، ناخالصی و کریستالهای مهمان به وفور دیده میشود.

کریستال بزرگ طبیعی یاقوت سرخ

خصوصیات فیزیکی و نوری: بلورهای یاقوت سرخ در سیستم تریگونال متبلور شده اند اما تنوع آنها به محل حضورشان بستگی دارد. برای مثال یاقوتهای برمه ای معمولا به صورت منشورهای هگزاگونال تخت با دو انتها معین می شوند. از لحاض فیزیکی کریستال یاقوت دارای شکستگیهای ناهموار و صدفی بوده و کلیواژ یا رخ ندارد. یاقوت درخشندگی شیشه ای دارد. جذب طیفی کریستال یاقوت در خط قرمز، زرد، سبز و بنفش است. انواع‌ یاقوت‌ قرمز مصنوعی به‌ شكل‌ شیشه‌ و دابلت‌ DOBLET در بازار یافت‌ می ‌شوند. اسپینل‌ SPINEL ، گارنت‌ GARNET و همچنین تورمالین‌ قرمز RED TOURMALINE کریستالهای‌ مشابه یاقوت هستند كه‌ رنگ‌ آن‌ مانند یاقوت سرخ میباشند،ولی در حقیقت‌ گوهرهای‌ گرانبهای‌ دیگری‌ هستند.

انگشتر نقره با نگین یاقوت استار طبیعی

امروزه بیشترین یاقوت‌های ستاره مصنوعی یا تركیبی هستند.یكی‌ از نشانه‌ها برای‌ تشخیص‌ یاقوت‌ اصل‌ از بدل‌ آن‌ است‌كه‌ سنگ‌ ِاصل، اشعه‌ فرابنفش‌ را از خود عبور می‌ دهد و انواع‌ مصنوعی‌ این‌ ویژگی‌ را ندارند. پس از یاقوت قرمز ، یاقوت کبود با ارزش ترین سنگ در خانواده ی یاقوت هاست .بهترین رنگ طبیعی یاقوت کبود از معادن کشمیر هند استخراج می گردد و دارای رنگ آبی پررنگ مخملی است . البته یاقوتهای سریلانکا هم می توانند دارای رنگ زیبای یاقوت کبود کشمیر هند باشند. وجود عناصری مانند تیتانیوم و آهن باعث ایجاد رنگ آبی مایل به بنفش در یاقوت کبود می شود .از منابع مهم یاقوتهای کبود می توان کشمیر هند ،سریلانکا ، برمه ، تایلند ، پاکستان ، افغانستان , استرالیا و آمریکا را نام برد .

خصوصیات فیزیکی و نوری : کریستال سافایر در سیستم تریگونال متبلور می شود و شکل گیری آن به شرایط معدن وابسته است. مثلا سافایرهای معادن سریلانکا به شکل دو هرمی متبلور می شوند. با اینکه سافایرها دارای شکستگیهای صدفی و ناهمواری هستند اما رخ واقعی ندارند و دارای درخشندگی شیشه ای میباشند.

قابل ذکر است که در درجه بندی کیفیت و ارزش یاقوت چهار عامل مهم تأثیر گذار هستند که عبارتند از:

1- رنگ Color : رنگ مهمترین فاکتور در قیمت گزاری کانیهای رنگی و یاقوت هاست .برای مثال یاقوت قرمز می تواند دارای رنگ قرمز ،نارنجی یا قرمز مایل به بنفش باشد ولی بهترین رنگ یاقوت قرمز، رنگ قرمز خالص همراه با مقدار کمی از رنگ بنفش می باشد که به آن یاقوت دانه اناری سرخ می گویند.

باید توجه داشت که قیمت یاقوت قرمز هنگامی که رنگ قرمز یاقوت همراه با رنگ بنفش و یا نارنجی و یا حتی قهوه ای باشد , کاهش می یابد.از طرف دیگر رنگ قرمز یاقوت باید از غلظت خوبی برخوردار باشد زیرا پایین بودن غلظت رنگ باعث تغییر رنگ قرمز به رنگ صورتی میشود که قیمت آن کمتر است.

2- پاکی Clarity : پاکی سنگ عبارت است از خالی بودن سنگ از هرگونه ناخالصی های درونی و مشکلات سطحی.به عبارتی همانند دیگر سنگهای گرانبها هر چه پاکتر باشند به قیمت آن افزوده می شود زیرا وجود ناخالصی ها در سنگ نه تنها از زیبایی سنگ می کاهد بلکه در شفافیت , استحکام و رنگ سنگ تأثیر می گذارد . دقت داشته باشید که یاقوت قرمز پاک، بسیار کمیاب بوده و از قیمت بسیار زیادی برخوردار هستند.

3- برش Cut : لازم به ذکر است که اگر یاقوتی با دقت بسیار برش خورده باشد می تواند دارای رنگ و جلای بهتر باشد در هنگام خرید به شکل هندسی سنگ برش خورده توجه شود که از قرینگی کاملی برخوردار باشد .اگر برش سنگ مورد نظر گرد است باید کاملاً گرد باشد و تمام صفحات برش خورده بر روی سنگ از نظم و ترتیب خاصی پیروی کند در غیر این صورت از بهای سنگ کاسته میشود .

3- وزن Carat Weight : واحد اندازه گیری وزن یاقوت ها همانند دیگر سنگهای گرانبها و نیمه گرانبها بر اساس قیراط می باشد . یک قیراط 0.2 گرم و یا هر 5 قیراط یک گرم است. هرچه وزن سنگ بیشتر شود قیمت آن هم تصاعدی افزایش می یابد زیرا هر چه اندازه و وزن بیشتر شود ,کمیاب تر بوده و گرانبهاتر است.

انگشتر زنانه طلا با یاقوت برلیان

یاقوت مصنوعی

امروز به دلیل کمیابی یاقوت های طبیعی با کیفیت ، صنعت ساخت یاقوت های مصنوعی و بهسازی در جهان پیشرفت چشمگیری داشته است یاقوت مصنوعی synthetic corundums برای اولین بار توسط آگوست ورنیوال شیمیدان فرانسوی ساخته شد وی فرآیند ذوب- شعله را برای تولید یاقوتهای ارزان قیمت در سال 1886 اختراع كرد. صنعت ساخت یاقوت های مصنوعی از سال 1902 آغاز و به صنعت جواهرسازی راه یافت. این نوع یاقوت ها دارای خواص فیزیکی و نوری ،ترکیب شیمیایی و ساختمان کریستالی یکسان با نمونه های طبیعی خود هستند و جداسازی آنها از نمونه های طبیعی از روی ناخالصی های آنها در لابراتوارهای گوهرشناسی میسر بوده و گاهی این کار توسط گوهرشناسان و در بعضی از نمونه ها می تواند بسیار دشوار باشد و از آنجایی که سنگهای مصنوعی از قیمت کمتری برخوردار هستند حتماً قبل از خرید از اصالت آنها باید اطمینان حاصل شود.

نگین یاقوت سرخ با رنگ عالی

یاقوت های بهسازی شده (Enhanced Corundums)

صنعت بهسازی یاقوت به قرن ها پیش بر می گردد، ولی در سالهای اخیر سرعت چشمگیری در ابداع روش های جدید بهسازی یاقوت دیده می شود . توجه داشته باشید که یاقوت ها به دلایل زیر بهسازی می شوند :

1- افزایش ،کاهش و یا تغییر رنگ در سنگ

2- افزایش بیشتر شفافیت در سنگ

3- افزایش استحکام بیشتر سنگ

4- بوجود آوردن پدیده ستاره ای در یاقوت ها و یا از بین بردن آن

البته قابل ذکر است که کریستالهایی که مورد بهسازی قرار گرفته اند شاید از زیبایی و استحکام خوبی برخوردار باشند ولی باید با ذکر نام کریستال بهسازی شده و با قیمت پایین تر ارائه شوند و نه به عنوان سنگهای طبیعی با قیمتهای گزاف.برای روشن تر یا تیره تر کردن رنگ کریستال یاقوت سرخ برای اینکه در بازار جهانی با قیمت بیشتری به فروش برسند از حرارت Heat استفاده می شود .

موارد استفاده کریستال یاقوت :

چنانچه یاقوت ها از کیفیت مناسبی برخوردار باشند، در صنایع جواهر و جواهرسازی مورد استفاده قرار می گیرند ،در غیر این صورت می توان از یاقوت ها در دیگر صنایع مثل صنعت لیزر ،صفحات برش و سایش ،مته ،ساعت سازی ، دندان پزشکی و … استفاده نمود.

*****************************
مرجع : دانشنامه ویکیپیدیا و مراجع معتبر اینترنتی

انگشتر فدیوم رکاب شبکه عقیق خطی جدی موجود
بیوگرافی(زندگی نامه مختصر) استاد محمدحسین جدی : استاد ۳۰ اسفندماه سال ۱۳۰۶ هجری شمسی در تبربز چشم به جهان گشود.در کودکی ساعت سازی را نزد پدرش ، استاد جوادآقا ساعت…
انگشتر و انگشترشناسی Ring definition موجود
انگشتر چیست ؟ انگشتر به نوار باریک فلزی گفته میشود که عموما به شکل مدور ساخته میشود و جنس آن اغلب از فلزات و آلیاژهای گرانبها نظیر طلا ، نقره…
انگشتر رکاب فدیوم موجود
سوالی در بین علاقمندان به هنر انگشترسازی امروزها در جریان میباشد : آلیاژ فدیوم چیست؟ آلیاژ فدیوم Fedium یا Fidium از ترکیب دو فلز پالادیوم Pd و نقره Ag استحصال…
ساخت رکاب فیلی با روش ورق 111 موجود
مقدمه می خواهم در رابطه با چگونگی ساخت حرفه ای ،هنرمندانه و البته مدرن قالب انگشتر نقره مردانه دست ساز که معروف به رکاب فیلی می باشد مطالبی بنویسم. البته…
گردنبند قدیمی عقیق طبیعی موجود
مقدمه در طی دوران آشنایی با سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی متوجه موضوع مهمی شدم و آن موضوع این بود که در شناخت و تعریف جواهرات برای علاقمندان حد میانه…
موجود
زمرد سنگ تولد ماه اردیبهشت کلمه زمرد Emerald مترادف‌ رنگ‌ سبز است.رنگ سبز با شکوه زمرد، عشق به طبیعت را تجلی می‌بخشد. این‌ گوهر زیبا كه‌ همرنگ‌ طبیعت‌ و رنگ‌…
مددیان ۱۳ مرداد ۱۳۹۱ - ۱:۴۷ ب٫ظ

سلام آقای بخشوده
چرا علیرغم وجود اینهمه مقاله درباره اثرات درمانی یاقوت سرخ , این مسله رو در مطالبتون کم رنگ نشون دادید؟

امیر ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ - ۶:۲۳ ب٫ظ

قیمت یک قطعه یاقوت سرخ ۱۰۰ قیراطی چه قدر براورد میشود

امیر ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ - ۶:۲۶ ب٫ظ

مطالب قید شده بسیار جامع و عالی هستند به شما تبریک میگویم کمک بزرگی به تحقیقات من درباره یاقوت سرخ کردید متشکرم

محمد ۱ آبان ۱۳۹۱ - ۹:۰۸ ق٫ظ

با تشکر فراوان از شما به خاطره مطالب جالب وجامع درباره سنگ یاقوت

مجد ۷ دی ۱۳۹۱ - ۹:۱۷ ب٫ظ

ممنون.حقیقتاً مطالب خوبی در خصوص یاقوت ارائه کردید.دست مریزاد!

نغمه ۲۴ دی ۱۳۹۱ - ۶:۰۴ ب٫ظ

خیلی مطالب زیبایی هست ممنون

سجاد ۱ اسفند ۱۳۹۱ - ۹:۰۰ ب٫ظ

خیلی جالب و آموزنده بود
یکی از کاملترین مقالاتی بود که درباره یاقوت سرخ و سایر یاقوت ها نوشته شده بود
ایول

علی ۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۹:۱۲ ب٫ظ

از اون جایی که من علاقه ی زیادی به سنگ های زینتی دارم مطالب شما خیلی به دانستنی های من درمورد سنگ یاقوت کمک کرد.مرسی ممنون از مطالب زیباتون.

محمد ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ۳:۱۹ ق٫ظ

مطالب خوبی بود تشکر میکنم کاش در مورد قیمت انواع یاقوت مطالبی داشتید

محمد حامد شیرزاد ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۸:۵۰ ب٫ظ

تشکر از معلومات خیلی مفید و ارزشمند شما

کیمیا ۶ آذر ۱۳۹۲ - ۰:۴۱ ق٫ظ

سلام آقای مهندس
دستتون از بابت این مقاله زیبا درد نکنه
لطفا راه های شناسایی یاقوت اصل رو از صنعتی به صورتی که ساده باشه به مطلب بالا اضافه کنین

ضیا ۸ دی ۱۳۹۲ - ۷:۵۴ ق٫ظ

سلام و خسته نباشد
مطالب شما در خصوص یاقوت سرخ و یاقوت کبود کامل است ولی درباره یاقوت زرد لطفا بیشتر مطلب بزارید
ممنونم

محسن ۱۰ دی ۱۳۹۲ - ۰:۱۶ ق٫ظ

سلام.ممنون از راهنمایی های شما.فقط یه سوال؟ من یک عدد یاقوت دارم که رنگ آن به شدت قرمز است مثل خون.و بسیار شفاف.زمانی که در یک ظرف آب میندازم رنگ آب را کاملا قرمز می کند.و خود سنگ یاقوت در آب گم میشه.وزن این سنگ حدود ۳۰ گرم میباشد.مرسی.فقط زود به من جواب بدید

ابراهیم ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۳:۳۱ ق٫ظ

سلام جناب مهندس آیا از روی عکس امکان تشخیص سنگ یاقوت اصل از بدل وجود دارد؟ من یه عکسی از یکی از دوستانم گرفتم که صاحب اون مدعی بر برمه بودن یاقوت و وزن ۱۲۷۰ قیراطی با تراشی خاص است آیا این امکان وجود داره؟

ارشد ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۰ ق٫ظ

سلام
من چند تیکه یاقوت سیاه توپاز با درجه سختی ۸ دارم و هر کسی قیمت خاصی پیشنهاد میکنه که کلافه کننده هستش. قیمت من قیراطی بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار هست.
اگه کسی به صورت یکجا بخره حاضر به معامله با قیمت مناسب هستم.

منصوره ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ۶:۴۶ ب٫ظ

به نام خدا
سلام خسته نباشید،من منصوره هستم به نظر من یاقوت و زمرد هر دو از یک خانواده اند مثل تبار انسان که از نمر و ماده تشکیل شده است از آنجایی را که خداوند در قرآن فرمودنند که از هر چیزی در دنیا و آخرت جفتی قرار داده است این سنگهای گرانبها هم از آنها دور نمی باشد.و درست مثل نژاد آدمی در رنگهای متنوع وجود دارد منتها در مراتب مختلف درست مٍثل لوحوجودی آدمی که پاک و منزه می باشد منتها در مراتب سنی و موقعیتی متفاوت بر اساس ضایغه ی اخلاقی و فصلی متفاوت و از نوع انرژی مثبت خلق شده است.برای همین اعلام شده است که از نوع سنگهای شفا بخش می باشد.خدا هیچ موجودی را بیمار خلق نمی کند ما بر حسب زمان خود را بیمار می کنیم و از خدا در خواست کمک می کنیم . او با کمترین چیز و بهترین چیز به یاری ما می شتابد.عقیق وقتی مشرف به آیات الهی می شود نامش بهشرف و شمس تغیر پیدا می کند درست مثل بعضی از داروها که خشک اند وجویدنی و بعضی ها آبکی و آبدار خودار یک داروی آبدار هم به ما می دهد که همان آیات شفا بخش قران خودش می باشد.

ﻗﻴﺲ ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ - ۸:۵۴ ب٫ظ

ﺭاﻩ ﺁﺳﺎﻥ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﺳﻨﮓ ﻳﺎﻗﻮﺕ ﭼﻲ اﺳﺖ

مارجی ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱:۳۴ ق٫ظ

با سلام و خسته نباشید از ارائه مطالب گرانبهای جنابعالی تشکر میکنم.من چند قطعه سنگ دارم که چند جا نشان داده ام و گفته اند یاقوت کبود است.از شما خواهش میکن در باره یاقوت کبودیه سری مطالب به همراه عکس هایی از سنگ آن برایم ارسال کنید تا بیشتر آشنا و مطمئن شوم.ممنونم

هادی ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱:۰۵ ب٫ظ

سلام من یک یاقوت برمه اورجینال دارم میخام بفروشمش اگه کسی طالبه تماس بگیره قیراطشم ۵ هست رنگ سفد همینطور یک الماس قرمز ۱۰ قیراطی ۰۹۳۵۴۵۶***

سینا ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۶:۴۱ ب٫ظ

ممنون خوب بود

امیر ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۴:۰۳ ب٫ظ

چطوری به طور ساده میشه یاقوت اصل رو از بدل شناسایی کنیم لطفا راهنمایی کنید با تشکر فراوان

رحمت ۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۴ ب٫ظ

یاقوت کرام چند است

شایسته ۹ تیر ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۱ ب٫ظ

سلام. یه سوال داشتم از حضورتون درباره ی یاقوت. این که میگن یاقوت سرخ شمش معدنی هستش حقیقت داره؟ اصلا یاقوت شمش چی هستش؟ ممنون می شم اگر پاسخ تخصصی شما رو داشته باشم.

علی ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۷:۱۰ ق٫ظ

سلام
یک نوع از سنگهای قیمتی که با قرار دادن آن در آب رنگ آب تغییر می کند چیست؟ رنگ آب سرخ می شود

sourena ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۳:۰۵ ق٫ظ

باعرض سلام وخسته نباشید،اگه اجازه بدین،تصویر چندتا عکس با بلورهای رنگی و شفاف رو واستون بفرستم وشما نظرتون رو درموردشون بفرمایید.؟!

مجید حسن زاده ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۹:۲۲ ب٫ظ

قیمت یک یاقوت قرمز به وزن بالاتر از ۱۰۰ قیراط به شرط پاکی میلیاردها تومان است!!!!!!

رضا ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ۲:۱۳ ق٫ظ

سلام آیا کارشناسای معتبری وجود دارند که ما بهشون مراجعه کنیم تا سنگ مختلف مون رو کارشناسی کنند .می تونین معزفی کنید.

حبیب ۳ آبان ۱۳۹۳ - ۵:۵۶ ق٫ظ

مقداری یاقوت دارم

حبیب ۳ آبان ۱۳۹۳ - ۵:۵۹ ق٫ظ

با سلام
من مقداری یاقوت دادم لطفا ممن را جهت فروش یاقوت راهنمای کنید

ابوالفضل ۹ آبان ۱۳۹۳ - ۳:۵۵ ق٫ظ

سلام
میخواستم بدونم اینکه میگن مو را اگر روی سنگ یاقوت سرخ بگذاری اگر مو نسوزه یاقوتش اصل هستش.
سوال دیگم این بود که اینکه میگن یاقوت سرخ توی آب بندازی اگه آب رنگ سرخ بگیره مشخص میشه که اصله یانه،به نظر شما کدام روش مشخص میکنه که یاقوت سرخ اصل یا نه

محمد ۱۰ آبان ۱۳۹۳ - ۷:۳۳ ب٫ظ

سلام مقدار زیادی یاقوت سرخ دارم.کوچیکترینش ۱۰۰قیراطه

شهرام ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۴ ق٫ظ

یکقطعه یاقوت ۱۰قیراتیبا کیفیت بسیار عالی برای فروش دارم موروثیواز نوع برمه ای قرمز خون کبوتری تقریبا بدون تراش

شهرام ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ۳:۱۷ ب٫ظ

ایا متخصصی برای ارائه حضوری جهت تشخیص دقیق یاقوت در ایران داریم.با تشکر

مرتضی ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ۷:۲۰ ب٫ظ

درود بر شما بزرگوار.. پوزش میخواهم پرسشی از شما دارم.دوست گرامی.آیا سنگ یاقوت مصنوعی وجود دارد که نور ماوراءبنفش از خود عبور دهد/باسپاس از شما.

مرتضی ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ۴:۱۷ ب٫ظ

درود برشما..آیا سنگ یاقوت مصنوعی تراش کاپوشن ..تراش دستی دارد یا بوسیله دستگاهای جواهر سازی پیشرفته تراش میخورد؟ باسپاس از شما…

مرادی ۲۷ آبان ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۰ ب٫ظ

سلام به دوستان عزیز و محترم.
بنده گوهرتراش هستم و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی شما رو نسبت به کیفیت آن خریدارم.
حبیب آقا این شماره من اگه قصد فروش داری با من تماس بگیر تا کمکت کنم،

فاطمه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۹ ب٫ظ

سلام ببخشید من میخام برای کسی یاقوت کبود رو بخرم و میخام خواصی رو که در ان وجود داره رو داشته باشه قیمت یک سنگ انگشترش چقدر درمیاد؟

فاطمه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۳ ب٫ظ

ببخشید راه تشخیص یاقوت اصل از بدل چیه؟

anglesfriends99 ۲۷ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۸ ب٫ظ

اطلاعات مفیدی بود . خیلی خوشم اومد . اگه میشه از سنگهای دیگر هم بگذارید ممنون میشم.

نوازندگان دوتار ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۱ ب٫ظ

سلام دوست عزیز مو رو دور هر سنگی بگیری نمیسوزه

فرزاد بلوچ ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ۰:۱۸ ق٫ظ

س فرزاد هستم از خاش

امین ۲۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۷ ب٫ظ

سلام خسته نباشید من یه یاقوت سبز ۳۵۰ گیراتی دارم میشه بگید چقدر ارزش داره در ضمن انالیز داره و سختیشم ۱۰ هستش

پارمیدا ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ۶:۵۲ ب٫ظ

بیست بود و عالی لایک داری

محمد ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۲:۵۱ ب٫ظ

یاقوت سرخ بهرمانی شنیدین تا حالا…تو روایات هست ک بهترینش همونه

ژیار ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸ ب٫ظ

باسلام .من میخواستم بدونم ایا یاقوت اناری باقیراط ۱۳و سختی ۹چقدر قیمت دارد
باتشکر

حسین ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۱:۳۸ ب٫ظ

اقا من یک شهاب سنگ ابی پر رنگ و شفاف به وزن ۸کیلو کشف کردم طبق سایت اگه مشاهده کنید قرار بود تو لیست حراجی کریستی باشه که برای خروح از کشور به مشکل برخورد میخواهم بفروشم

فردوسی ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۴ ب٫ظ

با سلام
یاقوت استار قهوه ای متمایل به بنفش ۳۴۰ قیراطی چقد برآورد میشه؟؟؟

شهرام ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۸:۵۷ ب٫ظ

سلام
مقاله خوبی بود ولی لطف کنین بیان ساده تری ازسنگها داشته باشین.و بیشترین چیزی که برای کاربرمهمه تشخیص اصل از بدل با بیان بسیارساده است.و یا اگر واقعا تشخیص چشمی برای تعدادی ازسنگها وجود ندارند بصورت واضح بیان شود که کاربر ندانسته وقت خود را در دیگر سایتها هدر ندهد.
باتشکر

Hamid reza ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۴:۰۴ ب٫ظ

باسلام بخواهیم که بفهیم که یک یاقوت اصله باید از کجا بفهمیم اصله روش امتحانی دارد

کیانی ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱:۱۶ ب٫ظ

با عرض سلام
کسی در مورد نوعی از یاقوت یا سنگ اپال که در روز به رنگ یاسی یا ارغوانی یا بنفش و در شب به رنگ سفید در میاد اطلاعاتی داره؟
من یه انگشتر دارم که نگین درشتی داره و در روز یاسی رنگه اما به محض غروب خورشید به رنگ سفید در میاد.
اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشم

داود ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۵:۵۴ ب٫ظ

سلام
من یه دستگاه جم تستر مزوناید و مینرال با یه سری لوازم خریدم که میتونم همه سنگها و اصالتشون رو تشخیص بدم.
ممنون از مطابتون

ابوالفضل ۱۷ تیر ۱۳۹۴ - ۵:۴۱ ب٫ظ

سلام آیا کسی میدونه یاقوت سرخ اصل ۳۵ قیراطی چقدر قیمت داره؟

نورالله ۳۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۱ ب٫ظ

من ٢٥ ياقوت دانه اناري اصل دارم چگونه بفروشمش لطفا راهنمايي كنيد

alireza ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۵:۱۹ ب٫ظ

سلام میخواستم بدونم یاقوت مثل فیروزه از بین میره یا ن اگه از بین میره چ چیزایی باعث از بین رفتنش میشن با تشکر

حسین ۳ مهر ۱۳۹۴ - ۹:۱۲ ب٫ظ

با سلام می خواستم بدونم یاقوتی با وزن ۴۰۰ گرم قرمز رنگ چقدر ارزش داره ممنون میشم جواب بدید

سید میثم ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۷ ب٫ظ

باسلام،در بازار سنگهای مصنوعی یاقوت خیلی زیاد شده واصلا”از یاقوت طبیعی قابل تشخیص نیستند لطفا” راههای تشخیص یاقوت طبیعی از یاقوت مصنوعی رو بیان کنین . ممنون

جعفر ۱۱ مهر ۱۳۹۴ - ۲:۰۸ ب٫ظ

سلام
من دنبال یک یاقوت سبز پر رنگ میگردم میتونم پیداش کنم ؟ و چه طوری؟؟

معصومه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۸ ق٫ظ

سلام من یاقوت دارم چه جوری باید اصل بودنشو تشخیص بدم ؟

سعید ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۵۸ ق٫ظ

سلام و عرض ادب خدمت جناب مهندس
از مطالب ارزندتون بسیار متشکرم که واقعا در بسیاری از اوقات جهت انتخاب، نقش اساسی دارند.
لطفا در مورد ارزش یاقوت زرد ستاره پران و یا اینکه اصلا وجود خارجی داره یا اینکه خیر توضیحاتی میخواستم که اگر زحمتی نباشه برام ارسال کنید.
متشکرم

محمدرضا ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۶ ب٫ظ

سلام خسته نباشیدمیخواستم بپرسم که همه جاشایعه شده که یاقوته اصل رنگه اب روبه رنگه قرمزعوض میکنه لطفاپاسخ دهیداین حقیقت داره یانه ممنون میشم

رضا ۳ دی ۱۳۹۴ - ۲:۲۶ ب٫ظ

باسلام و خسته نباشید بنده یک انگشتر مفرغ بالای ۲۰۰۰ ساله دارم که روی نگین آن، به اندازه یک عدس یاقوت سرخ قرار داره ،قیمت این انگشتر چقدر می ارزه

سمیرا گودرزی ۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۳:۲۶ ب٫ظ

با سلام
سنگی سیاه دارم ک در آب واکنش نشان داده و رنگ آب راآبی نموده، میشه لطفا راهنماییم کنید و بگید که این سنگ میتواند از خانواده یاقوت باشد یانه؟؟؟ ممنون میشم جوابمو بدین.

نصرالله ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱:۰۵ ب٫ظ

من مقداری سنگ یاقوت دارم میخواستم ببینم چقدرباارزش هست

عبدالقهار ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۷:۳۵ ق٫ظ

فقط میخواهم بدانم که آسان ترین طریقه شناخت یاقوت اصل چیست؟

علیرضا عطایی ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱:۱۸ ق٫ظ

سلام خسته نباشید ممنون از راهنماییهای خوبتون من هنگام حفاری تو عمق پنج متری سنگی پیدا کردم که خیلی سنگ سختی هستش وشکم به یاقوت هست چجوری باید مطمعن بشم ممنون میشم راهنمایی کنید.

علیرضا عطایی ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱:۲۲ ق٫ظ

سلام چجور میشه که تشخیص داد سنگ یاقوت رو چون تراش نخورده هستش ممنون میشم راهنمایی کنید

حسین سعادتی ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۸ ق٫ظ

سلام خسته نباشید من یک انگشتر قدیمی یاقوت مال بابا بزرگم مال ۸۰سال پبش رودارم چطور میتونم از طبیعی بودن سنگش مطمعن بشم ?

حسين ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۸:۴۹ ق٫ظ

سلام من يه انگشتر خيلي قديمي دارم كه دوتا انگشتر بهم چسبيده هست روي نقره هاي خيلي خيلي قديمي و يكي زرد كه روي دوتاشون تمامأ از ياقوت كبود و ياقوت ابي و سبز استفاده شده و الماس هاي كوچيكه هم دور اون دوتاست خودم كه وقتي اين انگشترو ديدم خيلي تعجب كردم واقعا خيلي قشنگ بود الماساش بقدري مي درخشه كه نور هاي زيادي دوروورو ميگيره اين دوتا انگشتر باهم كامل ميشن يكيشون گل و اون يكي ساقه و برگ گل واقعا زيباست ….

فاطمه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۶ ب٫ظ

سلام ساده ترین راه شناسایی یاقوت اصل چیست

محسن ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۲:۵۱ ق٫ظ

سلام خريدار ياقوت هستم

سجاد ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱:۰۸ ب٫ظ

باسلام هرکس انگشتر یاقوت معدنی افریقا رو خواست لطفا به ایمیلم یا با شمارم تماس حاصل فرمایید

امیر ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۷ ب٫ظ

سلام من یک انگشتر یاقوت دارم که روی هر فلز ی مثل استیل فنر ماشین سنگ گرانیت خط میکشد باید چطوری فهمید که اصل است یا بدل ?
راهی بجز ماورابنفش باشه ممنون

حمید ۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۴:۲۰ ب٫ظ

سلام.آقای سجاد که گفته بود انگشتر یاقوت می فروشه،من چطوری باید باهاشون تماس بگیرم .

محمدمحمدی ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۲:۱۱ ق٫ظ

من دوتا یاقوت قرمز و دو تا یاقوت قرمز نزدیک سیاه دارم خودشم اصل و طبیعی هستند با اثبات و سند و مدرک میفروشم و قیمت پیشنهادیم هم یک میلیارد تومنه.چهار قطعه اس که هر.کدوم یگ گرم میشه هر کی خواس به این شماره بزنگه ۰۹۱******

مهدی ۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۶:۴۴ ق٫ظ

سلام من یک سنگ زرد رنگ تراش خورده دارم وزنش ۲۸ قیراطه نشون چند نفر دادم گفتن یاقوت زرده میشه لطف کنید راهنماییم کنید

عرفان ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۶:۵۹ ق٫ظ

سلام. من هم یک انگشتر یاقوت سرخ قبلا خریدم. اما نمی دونم واقعا معدنی است یا صنعتی…شما در مطالب بالا اشاره ای به روش تشخیص سنگ یاقوت معدنی از غیر معدنی نکردید. لطفا ساده و مبسوط راهنمایی بفرمائید.

اسفندیار ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۷:۲۴ ق٫ظ

تامین کننده یاقوت های کبود نادر و طبیعی، خام یا تراش خورده از سریلانکا هستم. برای سفارش تک و عمده تماس بگیرید.
امکان ارایه گواهینامه آزمایشگاههای معتبر بین المللی برای سنگ وجود دارد.
سریلانگا ، بزرگترین تولید کننده یاقوت کبود در دنیاست و بزرگترین یاقوت کبود دنیا نیز در سریلانکا یافت شده است.

نرگس ۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۸ ب٫ظ

ماهم یه انگشتر یاقوت گرفتیم.رنگ بسیار خاصی داره.یه توصیه هم به دوستان بنارو بذارید بر اصل و لذت ببرید از داشتتون…چون اگر واقعا واقعا اصل باشه گفتن قیمتش با الماس برابری میکنه بالاتر از ۵قیراط.
از داشته ها لذت ببرید.یا علی

هادی ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۷ ب٫ظ

یاقوت طبیعی همراه با شناسنامه به رنگ قرمز

رامين ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۷:۳۹ ق٫ظ

سلام من چند قطعه ياقوت أصل باشناسنامه دارم تقريبا هركدام بالاتر از ۲۰ و ۳۰ و ۵۰ و ۶۰ قيراط هستند اگر خريدار واقعي باشد قيمت خوب مي فروشم قرمز دونه اناري و شفاف هست منتظر يك دوست خوب كه بخره مي گردم يك انگشتر بشكل ملكه كه دوچشمش الماس كوچك و در دستش يك زمرد شبيه زمين است دارم براي فروش گذاشته ام اگر خواستيد با من تماس بگيريد

عادل ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۵:۴۵ ق٫ظ

سلام يه سنگ عجيب پيدا كردم ميخوام بدونم ياقوت هست بايد چكار كنم

ناصر ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳ ب٫ظ

باسلام من یه سنگ یاقوت سرخ دانه اناری اصل دارم ۵۰ قیراطی وزنش است تراش خورده ویه انگشتر یاقوت اصل خیلی خیلی قدیمی
اگرکسی خریداره تماس بگیره
لطف فقط تماس بگیری چون زیاد تو کار ایمیل یا تلگرام نیستم
باتشکر

محمد ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۲:۳۷ ق٫ظ

اقا جعفر گل من یک انگشتر سن و سال دار دارم یاقوت سبز هستو ۱۰قیراط هست برمه .

vahid ۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۵:۳۲ ق٫ظ

سلام
من یه انگشتر یاقوت اصل شیک دارم شاید وزنش ۲۵ قیراط باشه حداقل ۵۰سالی هست تو خونمونه
میخواستم بدونم قیمتش چقدره وآیا کسی هست بخره؟
سوارشم نقره هست و اندازش۲.۵×۱سانت قطر نیم سانته.ممنون

مهدي ۲ دی ۱۳۹۵ - ۷:۵۲ ب٫ظ

سلام ياقوتي بنام بادپاراچا يا همچين اسمي داريم؟؟؟ لطفا راهنمايي كنيد.

گودرز ۹ دی ۱۳۹۵ - ۶:۳۸ ق٫ظ

سلام. از برادرخوبم که زحمت زیادی بابت آشنایی با سنگهای قیمتی کشیده‌اند بسیار سپاسگزار.
اما دوستان خوبی که خواستن بدانند که سنگشان یاقوت هست یا خیر ازتستر سنگها استفاده کنند و اکثر نقره فروشیها یا همان افرادی انگشتر میفروشند دارند که باپرداخت دو یا سه هزارتومان برایشان تست میکند.باتشکراز سایت خوبتان

مهیا ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۴:۵۱ ب٫ظ

سلام من يه ياقوت اصل اصل دارم ده قيراطه ميخواستم بدون چطور میتونم بفروشمش

ابولفضل ۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۴:۲۸ ق٫ظ

با سلام اگه کسی یاقوت داره که داخل آب رنگ میده وقتی از آب بر میدارید رنگ آب به حالت اولش بر میگرده اگه رنگ آب قرمز بمونه قلابیه اگه دارین فیلمش برام بفرستین داخل آب بعد قسمتی که از آب برمیدارین ممنون

ابولفضل ۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۴:۳۱ ق٫ظ

سلام اگه کسی یاقوت داره که داخل اب رنگ آب تغییر میده و بعد برداشتنش رنگ آب به حالت اولی بر میگرده فیلمش رو بفرسته ممنون میشم

تهمینه زند ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۲:۳۵ ب٫ظ

ترکیب شیمیایی و فرایند تشکیل یاقوت و زمرد باهم فرق دارن. منشا تشکیل یاقوت تاثیرات ماگمایی و زمرد بصورت رسوبی تشکیل میشه . و میزان ارزشگذاری اونها هم تفاوت زیادی دارن. اما بهترین راه تشخیص یاقوت طبیعی تست فرا بنفشه . که مشخص میکنه طبیعیه یا سنتیتیک .
تهمینه زند

پدرام تسموری ۱۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۴:۳۳ ب٫ظ

لطف کنید این سنگ یاقوت اصل استار دارم اگه خریدار هستید در خدمتم

محمد ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰:۲۶ ق٫ظ

شیش عدد یاقوت سرخ برمه و یک عدد یاقوت کبود دارم اگر کسی میتونه برا خرید بیاد شمال در خدمتم

امير محمد ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۸:۱۳ ق٫ظ

سلام خريدار سنگ ياقوت هستم

محمدی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱:۵۵ ق٫ظ

سلام من یک یاقوت تراش خورده پاک دانه اناری قیراط بالا دارم

مجید ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳ ب٫ظ

سلام خریدار سنگ های زینتی یاقوت گارنت زمرد فیروزه

رضایی ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۶:۰۳ ب٫ظ

سلام مطالب مغیدی بود استفاده کردیم متشکر ازاقای بخشوده

رضایی ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۶:۰۶ ب٫ظ

سلام مطالب واقعی درموردیاقوت دادی تشکر

میلاد ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۸:۴۸ ب٫ظ

سلام ۶قطعه یاقوت كبوددارم اصل فروشی

امید ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۵:۴۶ ق٫ظ

یاقوت سختیش بیشتر هست یا زمرد

محمد ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۵:۰۵ ب٫ظ

سلام و درود
بنده نماينده خريدار سنگهاي قيمتي ازجمله الماس و ياقوت باكيفيت هستم

صفري

عادل.ف ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۲:۵۱ ق٫ظ

گارنت راف،واپال،وسيترين ،وابسيدين سياه فوقالعاده دارم.جواريهاي خريدتو تمتس بگيريد….همشون بصورت راف هستن)تراش.نخورده….۲۰۱۴ ۳۲۰ ۶۵۷۳,,,۰۸۱۴۵۷۷۳۷۱۸)

عادل.ف ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۳:۰۱ ق٫ظ

اقا جعفردنبال ياقوت سبز پررنگ بامن تماي بگير.عادل

امیرحمزه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰:۴۵ ق٫ظ

سلام من یه یاقوت کبود باوزن۱۶۴۰که به صورت تراش نخورده است دارم که قصدفروش دارم بصورت فوری

علی ۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴ ب٫ظ

سلام من دستگاه تستردیجیتال ژاپنی دارم که تمام سنگهای قیمتی ونیمه قیمتی راانالیز میکند و۲۲سال سابقه درجواهرات دارم اگرکسی اطلاعاتی درباره هرنوع سنگ خواست درخدمتم
استادعلی مهرشاد

حمیدرضا ۱۸ آبان ۱۳۹۶ - ۸:۴۸ ب٫ظ

کارشناسی و مشاوره و خرید سنگهای قیمتی راف و تراش خورده بحصوص الماس و یاقوت و الکساندریت خرید نقدی و بودجه اوپن

شهرام ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۰۹ ب٫ظ

با سلام سوال من آیا سیستم تبلور تو سنگ مصنوعی و طبیعی یکی واقعا به صورت عملی رفته زیر ازمايش

تارخ ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۳:۵۱ ق٫ظ

نیازمند خریدار جهت فروش یاقوت

aria ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴ ب٫ظ

سلام نیازمند خریدار یاقوت کبود با توان مالی بالا

مصطفی ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۵:۰۵ ب٫ظ

سلام دوستان اگر در بین شما کسی الماس و یاقوت کبود تراش خورده با شناسنامه دارد لطفا جهت فروش هماهنگ کنید … البته خواهش میکنم فقط صاحبان اصلی تماس بگیرند . هم خریدار ما معتبره هم پشتیبانی مالی برای انتقال پول به شما خواهیم داد

حاج مهدی لشگری ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱:۳۶ ق٫ظ

سلام یاقوت برمه اصل دارم تراش دامله .
قدمت بالای ۳هزار سال.واقعا بی نظیر بی همتا.
به بالاترین قیمت پیش نهادی خودتون اعلام کنید.

حمیدرضا ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۹:۱۱ ب٫ظ

خریدار.الماس و یاقوت بصورتنقدی با توان بالای مالی مطمعن و در کمترین زمان

داود ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۴:۲۴ ب٫ظ

سلام خیلی ها ادعای خریدار سنگ میکنن ولی همشون سرکارین هرکسی ادعاش میشه ثابت کنه من بریل ۶۱۳ قیراطی باشناسنامه یاقوت برمه باشناسنامه ۷۳۴ قیراط ولی من هر چی گشتم کسی رو مثل خودم ندیدم هر کی سنگ داشت من خریدارم

مسیحا ۱۵ تیر ۱۳۹۷ - ۵:۲۹ ب٫ظ

سلام من یاقوت سرخ خیلی قدیمی دارم میخوام بدونم قیمتش چنده ممنون میشم راهنماییم کنید

جاوید ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۸:۳۹ ب٫ظ

با سلام
بنده یه سنگی به وزن ۳۰ قیراط به رنگ و مشخصات یاقوت سرخ با قدمت بسیار بالا دارم و زمانی که روی یخ قرار داده میشه به سرعت اب میکنه و پایین میره و جدا کردنش از یخ خیلی سخته

جلیل ۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴ ب٫ظ

سنگها کلا ظاهری زیبا دارند اما اثر درمان بخشی جزیی یا ندارند این بگوید وان بگوید تماما پول است وامروزه پول خیلی زشتها را زیبا نشان میدهد.

یحیی ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۷:۳۶ ب٫ظ

باسلام یک یاقوت ب رمه بالای ۲۰۰۰ قیراط داریم راف
با برگه انالیر برای فروش کمک میخوام ممنون

فرزاد ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۴:۱۹ ب٫ظ

سلام دوستان

فرزاد ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۷:۲۷ ب٫ظ

درود دوستانی ک سنگ یاقوت و الماس دارن پیام بدنgeh@farzad

مهدی ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۴:۱۸ ق٫ظ

سلام،
یاقوت اصل و درجه یک تراش نخورده روی سنگ ، برای فروش دارم.
خریدار واقعی تماس بگیره
ایدی تلگرام.

حسین ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۹:۲۲ ق٫ظ

سلام حسین هستم یک معدن ژاسپر قرمز پیدا کرده ام که ثبت نشده و همچنین یک فسیل امولایت ۸۰۰۰۰۰۰۰ هشتاد میلیون ساله دارم . دنبال سرمایه گذار و شریک هستم . لطفا راهنمایی کنید. ضمنا محبت کرده یک تستر سنگ قیمتی اورجینال به من معرفی کنید .متشکرم

بهنام کیان ۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵ ق٫ظ

س خسته نباشید.لطفا در شهرمشهد اگه یک کارشناس یا استاد جواهر یا گوهر شناسی دارین معرفی کنین .یک انگشتر یاقوت صورتی حدود ۱۵ قیراطی بسیار قدیمی که ارث رسیده جهت فروش نشانشان بدهم

عبدالله ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱:۰۹ ق٫ظ

پیامسلام یه سنگ دارم میندازی توی آب رنگ آب قرمز میشه… خریدار هست ایمیل بده… کلی سنگ های دیگه که فکر کنم شهاب سنگ باشن

علی اصغر ۱ دی ۱۴۰۰ - ۸:۴۱ ب٫ظ

با سلام وسپاس از جناب اقای مهنس وسایر همکاران محترم وفرهیخته شون که به ما میاموزند تا مخلوقات خداوند بزرگ را بهتر بشناسیم .

اسماعیل امامی ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۹:۱۲ ق٫ظ

یاقوت را هنوز نمی دانیم کجا تمییز کرد و کجاها خرید و فروش .لطفا راهنمایی بفرمایید

علی اوجاقی ۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱:۰۳ ق٫ظ

با سلام خسته نباشید لطف میکردین اگر چنتا نمونه خام از انواع یاقوتها برای دیدن شکل سنگ یاقوت در طبیعت به چه صورت است کسانی مثل بنده که وارد نیستند عالی بوده و چنانچه بعد از صدو بیسال برخودر یا دیدیم به اشتباه با سنگهای معمولی نبینیم و دور نندازیمش با تشکر

محمدرضا وکیلی ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱:۳۱ ق٫ظ

با سلام وخسته نباشید بنده یک انگشتر یاقوت که از پدر بزرگم به ارث رسیده دارم که سنگ یاقوت آن ۱۴ قیرات هستش لطفا جهت فروش بنده راهنمایی کنید

انگشترهای فروش رفتهS RINGS
خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.