سنگها و مهره های قدیمی و آنتیک علاقمندان زیادی در سراسر جهان به خود اختصاص داده و همواره یکی از الگوهای شناخت سنگهای اصیل و گنجینه های به جای مانده از گذشته است و در این بخش از سایت پارس جواهر در حد بضاعت کوشیده شده تا گوشه ای از این زیبایی ها برای علاقمندان به تصویر کشیده شود .

در ابتدای صحبت یک تعریف اولیه و عمومی از مهره خواهیم داشت :
مُهره جسمی‌ست دارای سوراخ از جنس شیشه ، سرامیک ، سنگ ، گِل پخته ، استخوان ، چوب ، صدف ، مروارید ، کهربا و کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی نظیر عقیق ، فیروزه ،… که با فُرم‌هایی نظیر کروی ، تخم مرغی ، استوانه‌ای و… در اندازه های مختلف به قصد زینت ساخته میشود گرچه در طی تاریخ از مهره‌ها در مقاصدی نظیر درمانگری و سحر و جادو و همچنین مراسم های آئینی نظیر مراسم تدفین ، مراسم ازدواج ،… نیز استفاده میشده و هنوز بر طبق باورهای پیشینیان این کاربردها در اقصا نقاط جهان از بومیان قاره امریکا و افریقا گرفته تا کشورهای عربی ، اروپا ، بومیان استرالیا و مردم ژاپن و شرق دور وجود دارد. کیفیت و نوع سوراخ در مُهره‌ها به شکل و اندازه و کاربرد آنها وابسته بوده و همچنین یکی از شاخصه های مهم در شناخت و افتراق مهره‌های قدیم از جدید میباشد.

مهره سنگ پادزهر قدیمی قندهاری m141_1

آنچه که در این بخش خواهید دید طیف وسیعی از انواع مُهره‌های قدیمی با ارزش عقیق ، مهره مینایی ، مهره گبری ، مهره چشمی ، مهره کیفی ، مهره پیازی ، مهره شیشه ای صفوی و قاجاری ، مهره تراش موشکی ، مهره خیاری ، مهره دوکی ، مهره مصور ، مهره بودایی و … خواهد بود که هر کدام با تصویر توضیح داده خواهد شد.

جالب توجه اینکه در مورد مُهره‌ها و سنگهای قدیمی ، کاربردهای عجیبی دیده میشود. در قسمتهای مختلف جهان معتقد هستند که مهره‌ها خواص متافیزیک و ماوراءالطبیعه دارند و حتی طی مراسم خاصی جادوگران از بارور ساختن مُهره‌ها برای مقاصد خاصی استفاده میکنند. گروهی دیگر اعتقاد دارند که از خواص مُهره‌ها در زمینه انرژی درمانی و ایجاد کیفیات خاص روحی میتوان بهره جُست و مهره‌ها در بیداری آنچه که چاکرا نامیده میشود میتواند بسیار مفید باشد. البته همه این اعتقادات و کاربردها نیازمند مطالعه و بررسی دقیق هستند و نمیتوان این کاربردها که از قرنهای بسیار دور رایج بوده را به سادگی نفی یا تایید کرد.

در پایان این مقدمه کوتاه لازم به ذکر است که برای تهیه مواردی که در این قسمت مشاهده خواهید نمود ، زمان و هزینه زیادی صرف شده و هدف از نمایش بیشتر حظ بصری بینندگان و همچنین آشنایی بازدیدکنندگان محترم با این دست از سنگهای کمیاب است و بخش اعظم این سنگها و مهره ها از چرخه فروش خارج میباشد.

********

مهره قدیمی گردنبند عقیق مصور m143_2مهره بودایی قدیمی اصل m142_1مهره سنگ پادزهر قدیمی قندهاری m141مهره قدیمی جزع یمنی گردنبند قلبی m140مهره عقیق سلیمانی قدیمی m139مهره قدیمی دو‌مخروطی عقیق الله m138مهره قدیمی عقیق تراش لوزی m137مهره قدیمی کهربای مثقالی m136مهره قدیمی گارنت سرخ m135مهره مرجان سرخ تراش گرد m134مهره دو مخروطی کشیده عقیق m133مهره دیسکی عقیق قدیمی شش وجهی m132_2مهره قدیمی عقیق سلیمانی مصور m131مهره گبری قدیمی مینا m130مهره قدیمی تراش سکه‌ای عقیق m129مهره قدیمی عقیق سبز m128سنگ عقیق سلیمانی قدیمی گردنبند m127مهره در نجف قدیمی اصل m126سنگ عقیق دو فاز اصل کهنه m125مهره کیفی قدیمی عقیق m124سنگ عقیق زرد قدیمی اصل m123مهره قدیمی عقیق یمن بیضوی m122سنگ عقیق قدیمی طبیعی اصل یمن m121سنگ عقیق زرد قدیمی m109مهره قدیمی عقیق تراش خیاری m108_1مهره مینای تصویری کمیاب m107سنگ فیروزه نیشابوری تراش اشکی m106مهره مینای سیاه قدیمی m105سنگ عقیق قدیمی طبیعی اصل m104مهره مخروطی قدیمی عقیق m103جفت مهره لول عقیق قدیمی m102مهره عقیق کیفی قدیمی m101

خبرنامه NEWSLETTERS
برای عضویت در خبرنامه اینترنتی وبسایت پارس جواهر لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.